Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzanian mining group opposes U.S. disclosure law; Minister terms the law unfair

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by nngu007, Mar 12, 2011.

  1. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #1
    Mar 12, 2011
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    * Calls for amendments to U.S. legislation

    *Minister terms the law unfair


    DAR ES SALAAM, March 3 (Reuters) - A Tanzania business group has opposed a new U.S. law labeling all gold produced in countries neighbouring the conflict-hit Democratic Republic of Congo (DRC) as "conflict mineral."
    The Tanzania Chamber of Minerals and Energy (TCME) said the Dodd-Frank legislation aimed at cutting funds to armed rebels in DRC would jeopardise the country's gold industry, the fourth biggest by production in Africa.
    The value of its gold exports rose by 19.3 percent in 2010 to $1.46 billion, a third of total foreign exchange earnings.
    "We have written to the US Security and Exchange Commission (SEC) to explain how this legislation will affect Tanzania's economy," TCME chairman Ami Mpungwe told Reuters by telephone from Australia.
    Under the U.S. proposal, companies reveal annually whether they are sourcing tantalum, tin, gold and tungsten from the war-torn region, disclosing the source of the conflict mineral if that mineral is needed to make the product.
    In a Feb. 25 submission to the SEC seen by Reuters, Mpungwe said Tanzanian gold is not financing the conflict in the DRC, justifying amendments to the legislation.
    He said Tanzania stood to lose the most from the new rules as it produced 44 tonnes of gold in 2010, almost two thirds of the total produced from the region and 1.7 percent of global gold production.
    Mining firms see a possible 10 percent reduction in demand for gold from the country as a result of the Dodd-Frank legislation and a loss of more than 2,000 jobs in the sector.
    Gold hovered at near record highs on Thursday, after rising by 10 percent in the six weeks since the unrest in north Africa erupted, and hit a record $1,440.10 an ounce on Wednesday. [ID:nLDE7220R1]
    Tanzanian Deputy Minister for Energy and Minerals, Adam Kighoma Ali Malima, said the U.S. legislation would have serious ramifications for the country's economy.
    "We are already burdened by harbouring refugees for 15 years ... It's unfair," he said.
    TCME said Tanzania's annual gold export earnings could fall by $75 million and lead to a reduction of around $200 million in foreign direct investment (FDI) due to an expected reluctance to develop new mining projects. (Editing by James Jukwey)
     
  2. Mlangaja

    Mlangaja JF-Expert Member

    #2
    Mar 12, 2011
    Joined: Nov 2, 2010
    Messages: 529
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 35
    Safi sana! Dhahabu yetu ingekuwa inatusadia wananchi tungeandamana kupinga sheria hii ya Marekani. Kwa upande wangu naona kwamba Mungu ametuona. Komeni na machimbo yenu.
     
  3. Mwanaitelejensi

    Mwanaitelejensi Senior Member

    #3
    Mar 12, 2011
    Joined: Jan 30, 2011
    Messages: 104
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mi naona bora wasinunue kabisa dhahabu zenyewe hatuna faida nazo, wanaofaidika wengine
     
  4. S

    Societa Jesuit JF-Expert Member

    #4
    Mar 12, 2011
    Joined: Feb 1, 2011
    Messages: 200
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0

    Mkuu tumechelewa sana.....and me I am not sure sana,... may be Mungu huwa hashughuliki na mambo ya sheria zetu za dunia hii na kama anashughulikia je, dowans hawakutuingiza mkenge na sheria za procurement na kuudidimiza uchumi wetu?....pia sheria ziko wapi kwa kesi za epa,kagoda,meremeta n.k hakuna cha marekani wala nani hapa ni kubadili katiba yetu na iendane nasi wenyewe hata kama ni wapumbavu.... taifa hili lote hatuna miguu tuandamane kivipi.....wenye miguu ni watu weupe na hasa waarabu.

    '' nimezaliwa na hiki na sikuzaliwa bila kuwa nacho nimwachie nani''.
     
  5. S

    Societa Jesuit JF-Expert Member

    #5
    Mar 12, 2011
    Joined: Feb 1, 2011
    Messages: 200
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0


    bora wasinunue hayo ni mawazo ya mbali sana....bora wasichimbe kabisa hadi mafisadi wafe wote na watoto wao wanao waachia madaraka....labda hadi mwaka 2900 hivi huenda sisi wenye akili mbovu tutakuwa tumeshakufa.


    ''I was born with it and not without it, to whom should I leave it''.
     
  6. B

    Byendangwero JF-Expert Member

    #6
    Mar 12, 2011
    Joined: Oct 24, 2010
    Messages: 872
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Huyu Ami Mpungwe si yule aliyekuwa barozi wetu Africa kusini, na akachangamukia fursa ya kuuza uchumi wetu kwa kampuni za huko. Hatimaye akaamua kuacha kazi ya ubarozi ili ajiunge na kampuni hizo alizozisaidia. Tangu lini mtu wa aina hiyo akawa na uchungu wa maslahi ya nchi hii!
     
Loading...