Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzanian Boys and Girls, Come-Together, Raise Up your Voices to Say...!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by English Learner, Jul 3, 2012.

  1. English Learner

    English Learner JF-Expert Member

    #1
    Jul 3, 2012
    Joined: Jan 1, 2012
    Messages: 335
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    I've very few minutes to write the lasting message to ALL Tanzanians especially YOUTH.

    Girls & Boys wake-up, let us join the allies of our fellow Young Parliamentarians showing concern on Gas & Oil Sector (or simply energy sector).

    The voice of Zitto unaided is less loud, January's hands alone can't act forcefully, nor a single brain of Mnyika suffice to craft a draft of the private proposal for the Policy.

    JK, his Party, the cabinet and the whole government are the obsolete instruments to rely on for this life touching/changing endowment. At the moment they're absolutely confused with the multiple "falling-apart" issues. If they're being defeated on very simple matters that have Policies, Acts, Guidelines and Manuals what do you expect to happen if the catastrophe emerge out of completely unregulated but highly sensitive matter like Oil & Gas?

    Simply, I mean, let us raise our voices together, let us hold our hands together and let us join our brains and in a unison say:

    • STOP ALL UNDERGOING ACTIVITIES IN THE GAS & OIL SECTOR. We have good cases of how THEY smuggled our precious gold-sand while claiming to export for examination and THEY have never returned back our soil!
    • WE FIRSTLY AND URGENTLY NEED THE FRAMEWORK (POLICY, ACT, GUIDELINES, ETC) ON GAS & OIL BEFORE ANY FURTHER ATTEMPT IN THIS SECTOR
    • TELL MZEE WARIOBA AND HIS MAONI YA KATIBA TEAM THAT ANY CONTRACT IN THIS SECTOR SHOULD BE SCRUTINIZED THROUGH THE PARLIAMENT. ANYTHING DONE BEFORE SHOULD BE REVOKED AND CONSIDERED VOID!

    Please, let us ALL act TODAY and NOT tomorrow!

    English Learner
    english.learnertz@gmail.com
     
  2. jouneGwalu

    jouneGwalu JF-Expert Member

    #2
    Jul 3, 2012
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 2,648
    Likes Received: 29
    Trophy Points: 145
    Sawa sawia.....
    And this should be our move....

     
  3. Profesa

    Profesa JF-Expert Member

    #3
    Jul 3, 2012
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 877
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 35
    English Learner, Mheshimiwa Speaker aliyepita, kama kuna vitu vilimtoa kimojawapo ni hicho. Kuwa mtu amekulia pale ni nyumbani na vijukuu na vijukuu vimezaliwa hapo, na ardhi hiyo wamezikwa vizazi na vizazi na juu yake walikuwa wamekalia mali. Ghafla leo unakujha kudestroy that memory and history na kuclaim ardhi hiyo si yake, by simply compesanting a kitu cha kijinga kabisa cha kuhamisha umaskini wake kutoka kona moja kwenda nyingine? Kwa ibada ya mwekezaji na anaeabudiwa, na hatuoni maisha ya m-Tanzania huyu wala watu wengine wakibadilika? Na kizazi kijacho kitakuja kitakuta mali hizi zimekuwa exploited tayari hakuna akiba? Kwa maendleo gani hayo tunayokimbilia? Mbiyo zenyewe za kunyakua huendi popote?

    Na ubishi wake na Mwanasheria mkuu ulikuwa wa wazi kabisa nadhani kama angekuwa Mbunge asingeunga mkono.

    Unajua nini kinachotokea? Mrahaba sio kwa nchi tu, bali kwa viongozi pia, ndio maana wanaweza kununua nyumba ya Dollar laki saba tena sio Mkopo, na kwa ujinga akakana eti ni laki tatu, anaruka mavi anakanyaga mkojo bado ananuka?

    Kwa hawa waliyoukumbatia utajiri, ni bomu la mtego, ukiwaona vijana wakichokozwa wanaharibu mali, si wajinga, ni matokeo nya kutokuwepo kwa usawa wa nafasi za kiuchumi na wachache kujifanya wana maamuzi na nchi hii na kuwakandamiza wengi walio wanyonge. na wangependa wengi tuwe wanyonge ili tuendelee kutawalika na kuambia "Mikataba ya uwekezaji ni siri"!!!!!! Siri ya nyumbani kwangu niliko kuweka ulinde? Alah huna adabu hata kidogo, juzi umekuja unanipigia magoti hapa nikupigie kura ili ukae hapo nyumbani kwangu usimamie halafu unaniambia makubaliano yako na fundi anaekarabati nyumba yangu au anaelima shamba loangu ni siri????

    Malalamiko ya Mh Raisi Kikwete wakati anaingia madarakani yalikuwa halali kabisa, achilia mbali watu wanamlaumu na kusahau misimamo yake ya wazi. Shida ni Nchi hiii, kwa kivuli cha chama ambacho wachache wamejimilikisha, na kuhakikisha mambo hayaendi sawa kwa manufaa yao. Unadhani JK anavyoimarisha hii mifumo (Nguvu ya TAKUKURU, nguvu ya CAG hawa wote wanauwea wakupenya kulikokuwa kumewekwa sealed majeshi na Halmashauri na Watawala) ni juhudi za kukwepa mifumo iliyotekwa nyara na kuharibiwa ikiwemo ya Polisi iliyojaa uovu usioongeleka (si wote).
     
  4. Mwali

    Mwali JF-Expert Member

    #4
    Jul 3, 2012
    Joined: Nov 9, 2011
    Messages: 7,032
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 0
    Ehe, how do we act now? what is the ACTION?
    DO we sign a petition? do we march and chant?
    Is there a seminar or a conference to attend?
    are there reports to circulate fo the public au?
    Napenda sana mambo kama haya dada yangu
    Ila sasa hujasema tufanyeje. Au sisi ndio tupange?
     
  5. Profesa

    Profesa JF-Expert Member

    #5
    Jul 3, 2012
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 877
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 35
    1. Why shouldn't we invest in our own innovation/knowledge (adoption of technology) to be able to exploit our own resources, if not today but at least the coming generation?
    2. Why shouldn't we be considerate of our future generation, make use of resources sustainably?
    3. Why have we sold our freedom and allow to be colonized economically by the so called investors?
    4. Why shouldn't the investment and returns be open? Why shouldn't the government have a strong hand?
    5. When will our leaders stop kneel down in front of Europeans beg instead of negotiating, and smile even when they are insulted?
    6. Where is the heart of our leaders? Why they don't want to be told the truth?
    7. Is our current president at very high risk of dealing with this? Who is our next president?
     
  6. English Learner

    English Learner JF-Expert Member

    #6
    Jul 3, 2012
    Joined: Jan 1, 2012
    Messages: 335
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Mwali,
    Thank you for a very nice and anticipated question. You'll note, for the first time I had to put my email under the post (see first post above). Though I expected this question, but I sincerely admit ignorance on the right approach to effect this. Hence, I call upon all committed YOUTH including Zitto, John Mnyika and Mwali to share experience on how can we forge this move into implementation/reality. This is SERIOUS.
     
  7. Mwali

    Mwali JF-Expert Member

    #7
    Jul 3, 2012
    Joined: Nov 9, 2011
    Messages: 7,032
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 0
    It is indeed.
    Maybe you should come with few ideas on what you want to achieve:
    1. raise awareness: just let people know what is happening (facts, numbers, reports)
    and let initiatives spring in all directions. basically you continiously provide information
    Sometimes there are good news, sometimes bad news and sometimes secret information
    hapa ni kuhakikisha watu wanajua kinacho endelea ili info hiyo iwasaidie kwa namna mbali mbali

    2. Conduct researches: what is wrong, why are we not benefiting from the ressources
    as other countries do. what can be done etc. and share it with people out there (accademic)
    Unaweza kuanza sector moja moja: foretry, gold, uranium, tanzanite, fisheries
    then also the different contexts: national, international companies or artisanal miners
    and how different commodities/contexts have different outcomes/impacts out there
    Lengo hasa ni kuweza kufungua macho hasa for the future, watu waelewe kua
    just mining is not enough, lazima kumine in a certain way, under certain circumstances
    involving certain stakeholeders, particular fiscal policies etc, ndio kuwe na matokeo chanya

    3. propose a policy: spot the loophole in our policies and propose a correction,
    then take the legislative steps toward a full legal change (KWA KUPITIA BUNGENI)
    yani unachukua sharia ya madini (mfano) unaichambua, unaiandika upya kwa kuonesha kasoro
    then unafanya chini juu ijadiliwe bungeni na mabadiliko hayo yapite. this is very political
    It is a challenging task kama wewe sio mwanasiasa, ila it is a practical way to make change happen
    (Nadhani hapa ndipo Kina Zitto na January wapo, but it is not the only way, fortunately)

    4. A combination/succession of the above through a campaign.
    hapa ni kuanzisha campaign hadi kieleweke. in this case you need to define your objective.
    kwa sasa naona kama bado iko broad sana...

    Sasa twambie kwanza hapo wewe unajiona wapi zaidi and just then
    tuone kama wana JF wanaweza kujiunga na wewe au kutoa msaada
    Kumbuka, kuna watu tayari in all of those areas, they are already working on the issue.
    Itasaidia sana kama utaweza kuwapata and find out what more you can do in this regard.
     
  8. English Learner

    English Learner JF-Expert Member

    #8
    Jul 3, 2012
    Joined: Jan 1, 2012
    Messages: 335
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    I buy into the above options; 1&2

    Mind that Tanzania has no yet set any POLICY, ACT, or GUIDELINE on Gas & Oil though activities are already at the highest level! Simply, one may say Gas & Oil businesses in Tanzania are astonishingly treated under Informal Business leave aside Informal Sector! So, we're suppossed to establish a level playing field and set the rules amidst of the international match! Can you sense here the magnitude of the problem we have?
     
  9. Mwali

    Mwali JF-Expert Member

    #9
    Jul 3, 2012
    Joined: Nov 9, 2011
    Messages: 7,032
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 0
    Since it is a political agenda you want to promote, basi ungana na wale walisha anza
    Zitto was in a European country recently to learn how they benefit from their ressources.
    he talks about it here: Hope out of Relative Frustrations « Zitto na Demokrasia
    It is relatively easier to promote your agenda working with him sababu ana access bungeni tayari.

    Soma what are the policy reforms that he is proposing, and if they look like what you have in mind
    then ask him what you can do to help.If you really want to make an impact I suggest uongane nae,
    uone yeye anafanya nini, thenna wewe uone what are the areas that have not yet been coverd by his actions.
    they have thought it carefully (I presume) and they might have a practical action plan on what to do.

    There is no need to reinvent the wheel, just join forces. Then come and let me know what I can do to help.
    In the mean time soma: http://www.thaddunning.com/wp-content/uploads/2009/12/ResourceDependence.pdf
    If you are interested I have more accademic material in this field that I can share with you (via mail)
     
  10. R

    Rweye JF-Expert Member

    #10
    Jul 3, 2012
    Joined: Mar 16, 2011
    Messages: 12,711
    Likes Received: 1,290
    Trophy Points: 280
    Tatizo lnalotusumbua ni hawa vijana masharobaro na hawa wanaojiita maraisi wa usafi...

    Frankly speaking vijana wa Tz cowardy sana labda kuondoa baadhi ya maeneo kama Arusha,Mbeya,Mwanza n.k
     
  11. Mungi

    Mungi JF Gold Member

    #11
    Jul 3, 2012
    Joined: Sep 23, 2010
    Messages: 16,944
    Likes Received: 352
    Trophy Points: 180
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  12. I

    IPECACUANHA JF-Expert Member

    #12
    Jul 3, 2012
    Joined: Feb 19, 2011
    Messages: 1,609
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 135
    Am touched by your move. Am truly in support of your way forward. As much as I don't trust the intentions of some of the young politicians you have mentioned I do hundred percent in concur with the idea that we need to set the precedence in guidelines, regulations and law before we move in these " very tricky waters"
     
  13. B

    Blessing JF-Expert Member

    #13
    Jul 3, 2012
    Joined: Apr 21, 2009
    Messages: 271
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Sio wavijana tuu ni masharobaro hata wazeee na wale huko CCM haasa BUNGENI wengi wao kupiga meza tuu na kulala usingizi. Naona wengi wetu niwawoga kusonga mbele na kuongea. Vitisho ya hawa CCM na SERIKALI inafanya kwa wengi wetu niwawoga. Tunatakiwa wavijana tuwe gangari kama wa Egypti, Syria na Libya. Tusiongope tuwetayari kufa kwa nchi yetu
     
Loading...