Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzanian boxers arrested over suspected heroin deal

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Alpha, Jun 15, 2008.

  1. A

    Alpha JF-Expert Member

    #1
    Jun 15, 2008
    Joined: Aug 30, 2007
    Messages: 612
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Tanzanian boxers arrested over suspected heroin deal

    PORT LOUIS: Two Tanzanian boxers and four officials were arrested in Mauritius after they were found with five kilogrammes of heroin, police said on Friday. The team, which was in the Indian Ocean island for the African Boxing championships, a pre-Olympic qualification for this year’s summer Games in Beijing, was arrested on Wednesday.

    Police first nabbed two members of the team as they placed the drugs, said to be worth $1.8 million, next to their hotel’s perimetre wall to await collection and later picked up the rest. A Kenyan woman who came to collect the heroin was also arrested. The team consisted of two boxers, a coach, his assistant, a manager and a doctor. Tanzania has now been excluded from the African boxing championship which begins on Friday. The suspects appeared in court on Friday but were not charged and remanded for further investigation. Tanzanian sports authorities said they looking into the incident. “We are following up the matter to get more details,” said said Shaaban Mwintanga, President of the Tanzania Boxing Federation. afp

    http://www.dailytimes.com.pk/default.asp?page=2008%5C06%5C15%5Cstory_15-6-2008_pg2_13
     
  2. Lunyungu

    Lunyungu JF-Expert Member

    #2
    Jun 15, 2008
    Joined: Aug 7, 2006
    Messages: 8,827
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 135
    Hii tayari iko hapa ubaoni .
     
  3. Mtaalam

    Mtaalam JF-Expert Member

    #3
    Jun 15, 2008
    Joined: Oct 1, 2007
    Messages: 1,260
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    ma mod plz unganisha hizi thread nadhani ziko tatu sasa!!!!
    au ma mod wote mko dodom na nyie?!!!!!
     
  4. Lyampinga

    Lyampinga Senior Member

    #4
    Jun 15, 2008
    Joined: Apr 13, 2008
    Messages: 117
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Yaani kuna afisa mkubwa wa jeshi pia kahusishwa na hayo mambo, ambaye pia alikuwepo kwenye msafara
     
  5. Shy

    Shy JF-Expert Member

    #5
    Jun 15, 2008
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 4,238
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Chama Cha Ngumi Kilisema Hakina Pesa Inawezekana Pesa Zimetolewa Na Watu Ambao Walitaka Wafanyiwe Kazi Hiyo Kwa Makubaliano Maalumu , Hela Za Kusafiri Walitoa Wapi Wakati Walisema Hawana Pesa ?
     
  6. Kaa la Moto

    Kaa la Moto JF-Expert Member

    #6
    Jun 15, 2008
    Joined: Apr 24, 2008
    Messages: 7,538
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Hii ni aibu kwa nchi yetu lakini pia hii ndiyo hali ya watu wetu. Hivi pale air port walipitaje kama sio deal kali? jiulizeni?
     
Loading...