Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania We Do have the Best Fans in Africa; CECAFA to lobby for Tanzania to host AFCON

Discussion in 'Sports' started by nngu007, Jul 9, 2011.

  1. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #1
    Jul 9, 2011
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    By In2EastAfrica - Sat Jul 09, 8:44 pm


    [​IMG] CECAFA Secretary General Nicholas Musonye


    The Council of East and Central African Football Associations (CECAFA) has said it is looking into the possibility of joining forces with the Tanzania Football Federation (TFF) and lobby for hosting the African Nations Cup (AFCON) tournament in Tanzania.

    CECAFA Secretary General, Nicolas Musonye, said on Saturday that there is greater possibility for the tournament to take place in the country because there is strong passion for soccer among the sport's domestic fans. He said Tanzanian soccer fans can convince the continental soccer governing body, to give their country the opportunity given that the fans are great soccer lovers.

    Musonye said in contrast to other countries in the East African region, Tanzanian soccer fans are more than spectators in that they have become sponsors because of their zealous support to their teams, as well as visiting sides in the Kagame Castle Cup tournament. He said the fans have been cheering both home sides and visitors, adding that the final, which will bring together domestic soccer rivals Simba and Yanga, will spice up the tournament.

    "I have learnt a lot of things in this year's tournament particularly in fanaticism and the way the country's government has participated in the organization of the event," said Musonye.

    Musonye also said the Kagame Castle Cup has not been taking place in other countries outside Kenya, Tanzania, Uganda and Rwanda because it has always been easy to organize the event in any of the four countries. Meanwhile, the CECAFA boss strongly denied claims that the body has unfairly lobbied for Simba and Yanga's qualification to the final.

    He said the two teams have huge fan base in the country and have not been favoured as they qualified through penalty shoot outs. TFF Secretary General, Angetile Osiah, said the fans that are suspicious of Simba and Yanga's success in the tournament should present valid evidences.
    Source Tanzania Daily News
     
  2. Papa Mopao

    Papa Mopao JF-Expert Member

    #2
    Jul 9, 2011
    Joined: Oct 7, 2009
    Messages: 3,151
    Likes Received: 226
    Trophy Points: 160
    Kama AFCON ikija hapa TZ itapendeza sana aisee!
     
  3. Manumbu

    Manumbu JF-Expert Member

    #3
    Jul 11, 2011
    Joined: Oct 28, 2009
    Messages: 1,751
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    lkn kwanza uwepo umeme wa uhakika. fikiria jana zingepigwa penati na umeme ukakatika kama vile, ingekuwa vipi? wangerudia mechi siku nyingine? au penati zingepigwa kwa msaada wa gari la ambulance? JK na nchi yake bwana, tunazidi kuwa kichekesho aisee kila kuchapo
     
  4. Prophet

    Prophet Senior Member

    #4
    Jul 11, 2011
    Joined: Aug 31, 2010
    Messages: 172
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 35
    Umeme ni aibu kubwa sana, ila Tanzania iache woga na iombe kuandaa afcon
     
  5. Papa Mopao

    Papa Mopao JF-Expert Member

    #5
    Jul 12, 2011
    Joined: Oct 7, 2009
    Messages: 3,151
    Likes Received: 226
    Trophy Points: 160
    Itakuwa ni jambo la busara sana! naamini vingi watajirekebisha hata hilo suala la umeme litakuwa tayari ni fundisho!
     
  6. p

    punainen-red JF-Expert Member

    #6
    Jul 14, 2011
    Joined: Nov 18, 2010
    Messages: 1,735
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Hivi AFCON inahitaji viwanja vingapi?! Usafiri na facilities zingine tunazo? Sababu naamini morogoro haiwezi kuwa kituo kimojawapo, itatakiwa kuwa Arusha, Mwanza, Mbeya na wapi tena vile...?! Tuna viwanja vinavyokidhi vigezo huko?!
     
  7. NG'OTIMBEBEDZU

    NG'OTIMBEBEDZU JF-Expert Member

    #7
    Jul 15, 2011
    Joined: Aug 11, 2010
    Messages: 845
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 35
    Tunaweza kuandaa miaka kumi ijayo kuanzia sasa kama tunataka, maana hapo tutakuwa na uwezo wa kurekebisha maupuuzi yote tuliyonayo kwa sasa kama matatizo ya umeme, miundombinu bora, viwanja vitatu vya maana huku tukihakikisha tunautunza vizuri huu tulionao, wizi wa mapato ya viingilio na bila kusahau kuwa wakati huo tutakuwa tayari tuna timu ya taifa yenye uwezo wa kupiga pasi tatu baada ya kuvuka mstari wa kati ya uwanja
     
Loading...