Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania to rejoin COMESA!?!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Morani75, Dec 12, 2007.

  1. M

    Morani75 JF-Expert Member

    Dec 12, 2007
    Joined: Mar 1, 2007
    Messages: 619
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Salaamu kwa waungwana hii habari nimeikuta kwenye www.ippmedia.com leo hii..... Kweli Tanzania ni kichwa cha mwendawazimu, leo TCCA wanaenda kuomba kurudishwa kwenye COMESA, tulivyojitoa ina maana hatukuwahusisha "Business Community?".... Kama hatukuwahusisha then nani alitoa uamuzi huo?? Na pale wanaposema "the Govt was not impressed?", nani ni Serikali hapa, Waziri, BET, Raisi?? Jamani sasa kwa mtaji huu tutafika kweli???????????

    Unajua hawa jamaa wa COMESA watatuona kama hatuna msimamo eti, haya mambo sio ya kuamka asubuhi na kuamua based in our personal interests and thinking eti... Hili lisipoangaliwa tutajitoa na kujiunga na mambo kama COMESA mpaka tushangae...
    Naomba kuwakilisha.....

    Tanzanian business team to discuss rejoining COMESA
    2007-12-12 09:51:03
    By Perege Gumbo

    A delegation of highly placed members of the Tanzanian business community is in Lusaka, among other things to discuss the possibility of the country rejoining the Common Market for East and Southern African (COMESA).

    The Zambian capital is the headquarters of the regional trading bloc, to which Tanzania once belonged.

    The move follows a series of abortive attempts by Tanzania`s business fraternity, particularly exporters, to persuade the government to rejoin the bloc to avoid what they see as a continued loss of essential markets.

    Aloys Mwamanga, recently elected President of the Tanzania Chamber of Commerce, Industry and Agriculture (TCCIA), confirmed in Dar es Salaam yesterday that one of the objectives of the Lusaka trip was to explore the possibility of Tanzania rejoining COMESA.

    ``The government has been reluctant to rejoin the bloc. In our view, it is for unjustifiable reasons because the Tanzanian business community has undeniably been losing business as a result of the government`s decision to pull out of the bloc,`` he said.

    The delegation, which was scheduled to be in Lusaka for two days beginning yesterday, comprises members from institutions like TCCIA, the Confederation of Tanzania Industries, and the Tanzania Private Sector Foundation.

    During the third-phase Benjamin Mkapa presidency, from late 1995 to late 2005, the country?s business community submitted a package of proposals to the government. It said rejoining COMESA would be for the good of Tanzania`s economy and prosperity, but the government was not impressed.

    Immediately after Tanzania pulled out of the bloc, many export companies and other big enterprises in the country stopped exporting to markets in the bloc because they could not withstand competition from similar but duty-free products from COMESA member States.

    Tanzania?s export to COMESA had risen by 103 per cent in 2000, earning the country some $73 million. The figure had jumped to $148 million by 2004.

    TPSF has undertaken a comprehensive study on the COMESA issue and presented a report to the government for consideration.

    It is believed that it is the results of the study that may have influenced the government to reconsider its earlier decision, resulting in the business community`s present initiative of negotiating Tanzania`s re-entry into the bloc.

    SOURCE: Guardian
  2. B

    Boney E.M. JF-Expert Member

    Dec 12, 2007
    Joined: Jan 22, 2007
    Messages: 425
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    It is better if such decisions are arrived at after professional consultation with key stakeholders has been made. It normally goes wrong when politics play the upper role in such issues. Let us call a spade a spade.
  3. J

    Jafar JF-Expert Member

    Dec 12, 2007
    Joined: Nov 3, 2006
    Messages: 1,138
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Tanzania kweli iko njia panda kwa sababu 2 kuu:-

    1. Kwa kuwa SADC inataka kuwa na common currency in 2015 then member states were advised to withdraw from other similar economic blocs. Yaani ukiwa SADC huruhusiwi kuwa COMESA, EAC n.k.

    2. Kwa kuwa EAC inataka kuwa na political integration pia member states were advised to withdraw from other similar economic zones COMESA, SADC etc

    Kwa hiyo, kama SADC itafanikwa basi COMESA itakufa.
    Pili, kama EAC itafanikiwa basi Tanzania inatakiwa ijitoe SADC

    Sasa je tuelekee wapi ?????

    Mambo muhimu:

    0. Outside COMESA/SADC/EAC - import duty 25%
    1. Ukiwa COMESA - import duty ni 15%
    2. Ukiwa SADC - import duty ni 10%
    3. Ukiwa EAC - import duty ni 2%

    Kwa hiyo unaweza kushindana vizuri ukiwa EAC, but SADC wanasoko kubwa kuliko EAC. Thus, to my opinion SADC is the way forward for TANZANIA.
  4. M

    Mbalamwezi JF-Expert Member

    Dec 12, 2007
    Joined: Sep 30, 2007
    Messages: 794
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 35
    Huo ni uchochezi wa mwandishi kwa maoni yake, maana kama govt ndiyo ina reconsider hii move, why hakuna gvt rep? Sometime this Serikali iliwaachia wajadili the way forward. Kuna viwanda huko TZ`havitaki kabisa kusikia COMESA, na Hiki ndicho kilichojitokeza:

    Now Private Sector Falls Out Over Bid to Rejoin Comesa
    Topic: B - Regional Trade Arrangements - COMESA
    Author: Edwin, Wilfred; http://allafrica.com/
    Published: 26/02/2007
    The business community in Tanzania is divided on whether the country should rejoin the Common Market for Eastern and Southern Africa (Comesa), which it quit in 2001.

    The argument that Tanzania will not benefit from rejoining the trade bloc has divided the business community which has members of the influential Confederation of Tanzania Industries (CTI), the Tanzania Private Sector Foundation (TPSF), Tanzania Chamber of Commerce, Industries and Agriculture (TCCIA), and Tanzania National Business Council (TNBC) right down the middle.

    The controversy is likely to slow down the campaign to have Tanzania rejoin the largest economic bloc soon in Africa.

    Tanzania pulled out of Comesa in 2000 to avoid "duplication of efforts that consequently led to high membership costs." Dar es Salaam is also a member of the Southern Africa Development Community (SADC) and the East African Community (EAC).