Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania To Participate In Kenya's Rugby Sevens

Discussion in 'Sports' started by Smatta, May 26, 2010.

  1. Smatta

    Smatta JF-Expert Member

    #1
    May 26, 2010
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 2,231
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    Sixteen teams including Tanzania and Botswana have tentatively confirmed participation in this years edition of the Safaricom Sevens. Top seeds of course are Kenya followed by last years' runners up the Emerging Boks. Interestingly, Argentina are seeded third and unknown entity Hamilton Raiders fourth. Eight African sides are included in the draw for the event that also serves as a pseudo African Sevens Championship.

    To tell you the truth, I dint know Tanzania had a Rugby team. Tukutaneni kiwanjani aisee
     
  2. doup

    doup JF-Expert Member

    #2
    May 26, 2010
    Joined: Feb 26, 2009
    Messages: 773
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    hawa sio wazungu wanaofanya kazi bongo
     
  3. Rugby Union

    Rugby Union JF-Expert Member

    #3
    Nov 22, 2012
    Joined: Nov 21, 2012
    Messages: 383
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 45
    Timu ya Taifa ya rugby ipo tangu mwaka 1954, inacheza michezo yake ya nyumbani kwenye viwanja vya Friedkin Recreational, Arusha ambako pia ndio makao makuu ya chama cha mchezo huu, TRU.
     
  4. Rugby Union

    Rugby Union JF-Expert Member

    #4
    Nov 22, 2012
    Joined: Nov 21, 2012
    Messages: 383
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 45
    Hapana.
    Wazungu wanaofanya kazi nchini hawawezi kuchezea timu ya taifa kwa kuwa sio raia na wapo kwa kibali maalum. Wanaweza kucheza rugby kwenye vilabu vya ridhaa kama Dar Leopards au Rhino.
     
  5. sabasita

    sabasita JF-Expert Member

    #5
    Nov 22, 2012
    Joined: Oct 29, 2009
    Messages: 1,497
    Likes Received: 58
    Trophy Points: 145
    team ya Tz ya rugby ni wazungu kama vile ile ya cricket ilivyo wahindi...hehehehehehehe:smiling:
     
  6. M

    MbwangaE Member

    #6
    Nov 22, 2012
    Joined: Jul 28, 2011
    Messages: 5
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 3
    Just participating and not competing. How does this look like?
     
  7. O

    Otorong'ong'o JF-Expert Member

    #7
    Nov 22, 2012
    Joined: Aug 17, 2011
    Messages: 23,310
    Likes Received: 2,469
    Trophy Points: 280
    Ni wale wazungu na wafanyakazi wa estate za kahawa kule Burka na wazungu walimu wa Braeburn school
     
  8. doup

    doup JF-Expert Member

    #8
    Nov 22, 2012
    Joined: Feb 26, 2009
    Messages: 773
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    thanks for clarification,
     
Loading...