Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania to get $111 mln for malaria fight - U.N.

Discussion in 'JF Doctor' started by Invisible, Aug 18, 2009.

  1. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #1
    Aug 18, 2009
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    * Global Fund to sign agreement next week
    * Money to be used for insecticide-treated nets



    DAR ES SALAAM, Aug 18 (Reuters)


    The Global Fund for Aids, Tuberculosis and Malaria will give Tanzania $111 million for treated bed nets to fight malaria, a senior U.N. envoy said.

    The Tanzanian government says the disease, which kills nearly 1 million people worldwide annually, claims between 60,000 and 80,000 lives every year in the east African country. Worst affected are pregnant women and children.

    The Global Fund is helping the nation of 40 million people through the distribution of treated nets, among other things. To date, it has given Tanzania at least $128 million for malaria.

    "Global Fund representatives ... have committed to sign the Round 8 Grant agreement next week and they are ready to disburse the money," Ray Chambers, U.N. special envoy for malaria, told experts meeting in Dar es Salaam late on Monday.

    "The money is going to go to 14 million bed nets for universal coverage."

    Tanzania's government says malaria takes away about 3.4 percent of the country's economic output.

    Chambers, who is accompanying World Health Organisation (WHO) Director General Margaret Chan on a visit to highlight Tanzania's success in fighting malaria, said the challenge in Africa was convincing people to use nets once they got them.

    "The average, it appears, in Africa, (is that) one out of two people will not sleep under a net unless they are reminded, encouraged, there are inspirational messages on the radio," Chambers said.

    "So everyone is really going to cooperate ... to make sure people are sleeping under a net and nobody is using them to catch fish."


    (Reporting by George Obulutsa; Editing by Daniel Wallis)

    Source:

    [​IMG]
     
  2. S

    Starworld Member

    #2
    Aug 18, 2009
    Joined: May 3, 2009
    Messages: 18
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kuna mafanikio gani katika kupambana na malaria Tanzania wakati takwimu zinaonyesha kabisa ukubwa wa tatizo? Naomba kuelimishwa.
     
  3. P

    Pakacha JF-Expert Member

    #3
    Aug 18, 2009
    Joined: Apr 15, 2008
    Messages: 815
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Zetu ni nagpi hapo. Wa-Zenj tunaomba kuelimishwa!!!!!!!!!!
     
  4. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #4
    Aug 18, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Je Watz watazitumia????
     
  5. Cynic

    Cynic JF-Expert Member

    #5
    Aug 18, 2009
    Joined: Jan 5, 2009
    Messages: 5,156
    Likes Received: 609
    Trophy Points: 280
    Unsustainable aid ... hizo nets zikichakaa?
     
  6. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #6
    Aug 19, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    I hope they will use the funds to educate people as well. In one of the Northen State of Africa, ukipata Malaria unapigwa faini ya dola MOJA kabla ya kuona Daktari, kwasababu wao kuumwa MALARIA NI UZEMBE.
     
  7. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #7
    Aug 19, 2009
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,529
    Likes Received: 2,800
    Trophy Points: 280
    Hizo Pesa yaani $111 millioni zitatumika kweli kuondowa tatizo sugu la Malaria hapa Tanzania? au ndio itakuwa wame pewa wakubwa wazile hizo pesa?Hivyo sisi tutaongojea mpaka lini Misaada iwe inakuja toka nje ili tuweze kukabiliana na Tatizo hilo sugu la Malaria? nafikiri jibu nitalipata kutoka kwa wakubwa wanao husika. kwani hayo Matatizo ya Sugu ya Malaria yapo siku nyingi lakini viongozi wetu wameziba masikio nakuyafumba macho yao wanaona watu wanavyokufa kila siku kwa hilo gonjwa sugu la Malaria lakini mpaka hii leo ufumbuzi wake haujapatikana hizo pesa watakula hao wanohusika na matatizo ya hilo gonjwa sugu la malaria yatakuwepo pale pale ningeomba wafadhili wanaotowa pesa ingewezekana waje kusimamia wao wenyewe ingekuwa jambo bora kuliko kuipa Serikali pesa na matatizo bado yatakuwa yapo sifikirie kama Serikali italishughulikia kweli ipasavyo suala hilo kwa undani zaidi na ninawapa muda kama mwaka utasikia kashfa zitakuwa nyingi kuhusu hizo pesa zilizoletwa za kupigania hilo tatizo sugu la Malaria nchini petu asanteni.
     
Loading...