Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania: the graveyard of languages

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Sijali, Dec 6, 2010.

  1. Sijali

    Sijali JF-Expert Member

    #1
    Dec 6, 2010
    Joined: Sep 30, 2010
    Messages: 1,959
    Likes Received: 322
    Trophy Points: 180
    Let's discuss this topic appeared in the East African




    The way the linguistic situation in Tanzania is represented needs to be corrected. There are a number of languages in Tanzania that have already become extinct, as well as many languages that are endangered at some level.

    According to the Unesco atlas (UNESCO Atlas of the World's Languages in danger) cited in the study, Tanzania has 12 languages that are categorised somewhere between vulnerable and extinct. A number of these are spoken in both Kenya and Tanzania, including the Suba language, which is the focus of much of the article. Even a number of Tanzanian Bantu languages are endangered, including for example Zaramo, Kami and Vidunda.
     
  2. BONGOLALA

    BONGOLALA JF-Expert Member

    #2
    Dec 6, 2010
    Joined: Sep 14, 2009
    Messages: 13,021
    Likes Received: 1,321
    Trophy Points: 280
    that s true!even my children they cant speak PARE language simply bse they are born in dar!
     
  3. G

    Gad ONEYA JF-Expert Member

    #3
    Dec 6, 2010
    Joined: Oct 26, 2010
    Messages: 2,641
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    It means that Unesco are aware of this than us? Shame on the referred tribes.
     
  4. Gama

    Gama JF-Expert Member

    #4
    Dec 7, 2010
    Joined: Jan 9, 2010
    Messages: 6,896
    Likes Received: 264
    Trophy Points: 180
    Lakini serikali inafanya nini, wizara ya utamaduni haihusiki?. Sijawahi sikia serikali ikizungumzia mkakati wwt wa kufufua ama kulinda lugha za jadi. Lazimz lugha nyingi zife.
     
  5. Dingswayo

    Dingswayo JF-Expert Member

    #5
    Dec 7, 2010
    Joined: May 26, 2009
    Messages: 3,971
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 145
    Kuoana kati ya makabila mbalimbali kumekuwa ni kitu kizuri katika kuleta umoja wa Watanzania na kukua kwa Kiswahili na kupunguza athari za ukabila. Kwa Upande mwingine, jambo hili limesababisha kupotea kwa lugha nyingi za asili. Utakuta watu wa kabila mbili tofauti wameoana, watoto wao hawatazimudu lugha za wazazi wao kwani lugha inayozungumzwa ni Kiswahili. Hali hii inakua zaidi pale mzazi au wazazi wote wawil nao ni mchanganyiko wa makabila. Kuna haja ya serikali kuanzisha kitengo cha kukuza na kutunza lugha za asili, kwani hizi ni mojawapo ya utamaduni na historia ya Tanzania.
     
  6. Sijali

    Sijali JF-Expert Member

    #6
    Dec 7, 2010
    Joined: Sep 30, 2010
    Messages: 1,959
    Likes Received: 322
    Trophy Points: 180
    Nimefikiria naona acha zife kama kufa kwa lugha hizo kutaleta mafanikio fulani k.m. umoja wa watu. Si kuna wanyama wengine hufa ili wazae?
     
Loading...