Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania Sees Climate Change as Hindrance to Attainment of Mdgs

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Invisible, Aug 25, 2009.

  1. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #1
    Aug 25, 2009
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    Climate change is poised to undermine national efforts to attain the Millennium Development Goals (MDGs) as well as putting poverty reduction efforts in jeopardy, Tanzanian official has noted.

    During the launch of the "Reduced Emissions for Deforestation and forest Degradation" held here, Batilda Buriani, minister of state in the Vice President's Office (Environment) noted that the Tanzanian economy is highly vulnerable to the adverse impacts of climate change and to extreme weather events which were already vivid.

    Recent temperature measurements from 21 meteorological stations in the country have shown a steady increase in temperature for the past 30 years, she noted. "Due to the increasing temperatures, the adverse impacts are now felt in all sectors of the economy and are threatening human life," she added.

    Buriani said several current droughts in the past few years have triggered the recent devastating power crisis.

    The extreme drop of water levels of Lake Victoria among others in recent years and the dramatic recession of Lake Rukwa in about 50 years are associated at least in part with climate change and threatening economic and social activities, she added.

    The minister of state called for appropriate plans, programs and local community adaptation strategies at both local and national level in order to reduce the negative impacts of climate change.

    She insisted that while Tanzania's contribution to greenhouse gas emission is negligible in the global terms, the government considers the initiative of Reduced Emissions for Deforestation and forest Degradation a viable option that can provide opportunities for the country to meet its obligations of managing her forests and woodlands on a sustainable basis.

    Source: Xinhua
     
  2. Kwetunikwetu

    Kwetunikwetu JF-Expert Member

    #2
    Aug 25, 2009
    Joined: Dec 23, 2007
    Messages: 1,546
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    Wanasiasa bana.....wakipata kibwagizo inakuwa taabu! Kila nchi ina-feel impact ya climate change, lakini sio kisingizio cha kutotimiza malengo yake. Kuanzia mwaka juzi, dunia ilikumbwa na credit crunch, then economic recession; lakini hiyo haikuwa sababu ya nchi kupumua kwa vile zimepata visingizio, bali zilijitahidi kuchukua hatua kukabiliana na hilo.

    Nchi zetu maskini zinazoendelea tunajaribu kujenga hoja ya kupata pesa za adaptation to climate change not for mitigation, na ziwe katika grant form na sio market oriented kwenye mkutano wa Copenhagen December 2009. Lakini hii sio ndio iwe kisingizio cha nchi kushindwa kutekeleza commitment zake katika development agenda.

    Juzi wametubadilishia wimbo toka ari mpya, nguvu mpya na kasi mpya kwenda Kilimo kwanza.......! Hatutapiga hatua kwa kubadilisha nyimbo na kutafuta visingizio bali kwa ku-deliver...!
     
  3. Kaizer

    Kaizer JF-Expert Member

    #3
    Aug 25, 2009
    Joined: Sep 16, 2008
    Messages: 23,952
    Likes Received: 525
    Trophy Points: 280
    jamani mengine basi tuwe wakweli, hii issue ya lake vitoria kupungua maji inajulikana kuwa ni wenzetu uganda kuchukua kiasi kikubwa cha maji kwa ajili ya HEP generation,,, kwa hiyo tukiweza kusitisha huo mradi tutaliokoa hili ziwa, la sivyo, sio samaki, ziwa wala maisha ya walalahoi wengi wanaolitegemea vitapona in the long run.

    on a separate note, hili la climate change na the need to adapt...vipi hajazungumzia jinsi tunavowapa wageni ardhi kwa bei za kutupa kwa ajili ya climate change mitigation measures kama biofuel production (huko Bagamoyo, Kilwa, Rufiji, Rukwa, Bukoba na kwingineko)..kwamba wananchi watashindwa pia kufikia malengo ya milenia kwa vile ardhi ambayo ndio msingi wa maendeleo kwa vijijini inagawiwa kwa wawekezaji kwa njia za ajabu ajabu na hasa mikataba ya kukodisha ardhi ya miaka 99...hili nalo ameliangaliaje?
     
Loading...