Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania - Sarafina Replayed

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Kigarama, Dec 12, 2010.

  1. Kigarama

    Kigarama JF-Expert Member

    #1
    Dec 12, 2010
    Joined: Apr 23, 2007
    Messages: 2,476
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Sarafina ni Filamu iliyotengenezwa mwishoni mwa miaka ya themanini ikionyesha (depict) hali ya matarajio ya kuvunjiliwa mbali kwa mfumo wa Kibaguzi nchini Afrika ya kusini. Filamu hiyo ilitengenezewa nchini Zimbabwe.

    Filamu hiyo nimeingalia tena leo mara mbili mfululizo na kufikia jitmai la kuamini moja kwa moja kwamba inahusiana na hali ya kisiasa ilivyo hapa nchi kwetu Tanzania. kwenye Sarafina kuna:

    1. kuna Vitabu lukuki mashuleni vilivyojaa uongo wa kuwaptosha wanafunzi wa Kiafrika

    2. Kuna wasaliti na vizabizabina

    3. Kuna vilio na nyimbo za kimapinduzi

    4. Kuna waalimu mafidhuli na wanafunzi wazalendo

    5. Kuna polisi vibaraka na wananchi wanaoonewa

    6. Kuna mifumo ya sheria isiyofanya kazi na watawala wasiojali.

    7. Kuna............

    Nenda kaiangalie tena na uilinganishe na Tanzania yetu ya sasa.
     
  2. nickname

    nickname JF-Expert Member

    #2
    Dec 12, 2010
    Joined: Dec 20, 2009
    Messages: 484
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 35
    Sarafina! (film)

    From Wikipedia, the free encyclopedia
    Sarafina! [​IMG]
    Theatrical release poster
    Directed by Darrell Roodt
    Written by Mbongeni Ngema
    William Nicholson
    Starring Leleti Khumalo Whoopi Goldberg Miriam Makeba John Kani
    Music by Mbongeni Ngema Stanley Myers Hugh Masekela
    Cinematography Mark Vicente
    Editing by David Heitner
    Studio Miramax Films BBC
    Distributed by Hollywood Pictures
    Release date(s) September 18, 1992
    Running time 117 minutes
    Country United States South Africa
    Language English

    Sarafina! is a 1992 South African film starring Leleti Khumalo, Whoopi Goldberg, Miriam Makeba, John Kani and Tertius Meintjies.

    The plot centers on students involved in the Soweto Riots, in opposition to the implementation of Afrikaans as the language of instruction in schools. The character Sarafina (Leleti Khumalo) feels shame at her mother's (Miriam Makeba) acceptance of her role as domestic servant in a white household in apartheid South Africa, and inspires her peers to rise up in protest, especially after her inspirational teacher, Mary Masombuka (Whoopi Goldberg) is imprisoned.

    Production
    Filming
    The film was shot on location in Soweto and Johannesburg, South Africa. Darrell Roodt directed, with the script by Mbongeni Ngema and William Nicholson. Leleti Khumalo reprised her role as Sarafina, with Whoopi Goldberg as Mary Masombuka and Miriam Makeba as Angelina. Companies involved included the British Broadcasting Corporation. In the United States, the MPAA, rated the film PG-13 for scenes of apartheid-driven violence. The extended version, released in 1993, was rated R for strong scenes of violence.
     
  3. nickname

    nickname JF-Expert Member

    #3
    Dec 12, 2010
    Joined: Dec 20, 2009
    Messages: 484
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 35
    Acha uongo kaka haikutengenezwa mwishoni mwa miaka ya themanini na haikutengenezwa Zimbabwe
     
  4. G

    Gurtu JF-Expert Member

    #4
    Dec 12, 2010
    Joined: May 15, 2010
    Messages: 1,202
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    Kwani hicho ulichoonyesa katika #2 haijatosheleza kuhusu uwongo wake?
     
  5. M

    Malunde-Malundi JF-Expert Member

    #5
    Dec 12, 2010
    Joined: Jan 10, 2008
    Messages: 1,287
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    thanks nitaenda kwa undani zaidi kuhusu hii kitu i will come clean
     
  6. nickname

    nickname JF-Expert Member

    #6
    Dec 12, 2010
    Joined: Dec 20, 2009
    Messages: 484
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 35
    Hasira kaka nimemuonesha kwenye # 2 ,lakini nikaona haitoshi.Unajua katika dunia hii ya utandawazi huwezi kudanganya watu
     
  7. Mtego wa Noti

    Mtego wa Noti JF-Expert Member

    #7
    Dec 12, 2010
    Joined: Nov 27, 2010
    Messages: 2,168
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    ?
    sasa ilitengenezwa ini na wapi?
     
  8. Ndibalema

    Ndibalema JF-Expert Member

    #8
    Dec 12, 2010
    Joined: Apr 26, 2008
    Messages: 10,858
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    Acha uvivu wa kusoma. Soma #2 utapata majibu.
    Au Kama lugha ni tatizo tuitafsiri kwa kiswahili?
     
  9. Obi

    Obi JF-Expert Member

    #9
    Dec 13, 2010
    Joined: Jul 6, 2009
    Messages: 376
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    U dont have to be south african to relate to the film, u just have to watch it and feel like a part of the struggle. It got me wondering, how many of us would risk our lives to save the nation and make a change? Most of us would just sit and hope someone else from somewhere else would come and make things better for us. I really salute the people who fought for freedom because it took a lot to make that bold step. The apartheid era was soo brutal. But atleast it is now a new day.
     
  10. M

    Malunde-Malundi JF-Expert Member

    #10
    Dec 13, 2010
    Joined: Jan 10, 2008
    Messages: 1,287
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    very inspirational movie, no need to narate so much your request is simple, members go to movie shop, have one, watch it clearly and implement themes, im sure we will understand what this heading all about
     
Loading...