Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania plans to appeal failed ivory auction proposal

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Invisible, Mar 24, 2010.

  1. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #1
    Mar 24, 2010
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    [​IMG]
    Official blames CITES' rejection of bid to sale 100 tonnes of tusks on misinformation. Photo/FILE


    By XINHUA
    Wednesday, March 24 2010

    Tanzania is planning to renew its ivory sale bid after the decision by the Convention on International Trade in Endangered Species (CITES) in Doha to reject its plea to sale 100 tonnes of stockpiled ivory, local media reported on Tuesday.

    Misinformation had failed the proposal, Tanzanian Permanent Secretary in the Ministry of Natural Resources and Tourism Ladislous Komba was quoted by the local press as saying.

    He said the country was doing better in preventing elephants from being killed and that could be proven by the fact that it has a big population of elephants than any other country in southern and central Africa.

    Tanzania expressed disappointment over CITES' decision and blasted the CITES Secretariat over its report on Tanzania's wildlife, saying it was biased, inadequate and incorrect, hence unsatisfactory.

    The convention also rejected a similar proposal from Zambia to sell off its ivory stocks.

    Tanzanian Minister for Natural Resources and Tourism Shamsa Mwangunga said earlier that the country was committed to the conservation of its wildlife including elephants, noting that the government planned to use proceeds from the trade for strengthening anti-poaching activities.

    She argued that the elephant population had reached a point where they were trampling crops and killing too many people.

    The proposal also said preventing selling of the stocks, which come from natural deaths or controlled culling of problem animals, would increase anger towards the beasts.

    The country was asking to sell its ivory that would generate as much as $20 million.

    It was noted in the proposal that the elephant population had risen from 55,000 in 1989 to more than 100,000 last year.

    Kenya and six other African countries proposed a halt to what limited international trade in ivory is currently allowed and a 20-year moratorium on any attempts to relax international trade controls on African elephant ivory.

    Ivory sales have in recent years been among the most contentious proposals at CITES.

    Kenya has been campaigning for a total ban on ivory trade as it's herd is continuously under threat from poachers.

    The country has been in the forefront of rejecting the proposals by the two countries, saying lift the ban would increase poaching in both countries and the region.

    The tourism sector is a major economic earner for the country having raked in Sh62.5 billion last year, up from Sh52.71 billion in 2008.

    There have been increased cases of elephant poaching in the country with over 200 animals killed last year; a sharp increase from the 98 killed in 2008 and 45 in 2007.
     
  2. F

    Future-Tanzania JF-Expert Member

    #2
    Mar 24, 2010
    Joined: Dec 14, 2008
    Messages: 334
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hivi advisers wa Rais and the all government ni wakina nani? mbona ni vilanzi hivyo!!!
     
  3. K

    Kakalende JF-Expert Member

    #3
    Mar 24, 2010
    Joined: Dec 1, 2006
    Messages: 3,260
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Hii itakuwa 'face saving' move, wanajua hiyo appeal haiwezi kufika mbali.
     
  4. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #4
    Mar 24, 2010
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 103
    Trophy Points: 160
    Mi sioni shida ya kuuza hizi makitu inakuwa wapi.

    Kama kuuawa, hawa tembo walishauwawa zamani!

    Ishu hapa ni kuimarisha ulinzi kwenye mbuga, na si kuzuia uuzaji wa nyara zilizopo!
     
  5. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #5
    Mar 24, 2010
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    Sikutarajia kusoma habari kama hii mapema hivi... let's wait and see
     
  6. SMU

    SMU JF-Expert Member

    #6
    Mar 24, 2010
    Joined: Feb 14, 2008
    Messages: 7,004
    Likes Received: 855
    Trophy Points: 280
    Kama kuna nia thabiti ya kupambana na ujangiri wa wanyama waliopo hatarini kutoweka, nadhani ni vema kuliua kabisa soko. Tatizo tu hao CITES inabidi waache double standards. Kama wanaamua hakuna uuzaji wa pembe basi iwe ni kwa wote na ieleweke wazi kuwa under no circumstance nchi au mtu naweza kuuza au kusambaza pembe za ndovu (i.e. iwe marufuku na suala la kuomba kibali hata lisiwepo kabisa).
     
  7. B

    Bulesi JF-Expert Member

    #7
    Mar 24, 2010
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 6,273
    Likes Received: 252
    Trophy Points: 180
    Hawa jamaa wanataka kuhalalisha ujangili wao tu!! Kila siku makontena ya meno ya Tembo yanakamatwa toka hapa Tanzania hizo pembe zinatoka wapi? Ukweli ni kwamba majangili wakishirikiana na vigogo wa wizara ya maliasili kila siku walikuwa wanauza nyala za serikali kimagendo na wataendelea kufanya hivyo whether kuna CITE'S ban or not!!
     
  8. Wacha1

    Wacha1 JF-Expert Member

    #8
    Mar 24, 2010
    Joined: Dec 21, 2009
    Messages: 11,953
    Likes Received: 507
    Trophy Points: 180
    Jamani mbona wanunuzi wapo kwa nini hawauzi tu na waone hao CITE'S watafanya nini? Wachina marafiki zetu jambo rahisi kabisa hizi sio silaha hawa jamaa wa serikalini nao vilaza tu. Mambo mangapi tumepingwa na tumeyafanya? Reli ya uhuru, ukombozi wa African countries etc. Wacheni ujinga na kutaka ku-score political goals ongea na wachina mambo kwishnei.

    Hao Wakenya wanaopinga na kupiga ukelele fukuza wote Tanzania waende kuchinjana kwao na Mungiki brothers.
     
  9. nguvumali

    nguvumali JF Bronze Member

    #9
    Mar 24, 2010
    Joined: Sep 3, 2009
    Messages: 4,793
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    kama bado serikali yetu inang'ang'ana na pembe haramu za ndovu badala ya kuziteketeza basi tangu sasa Silaha za majambazi basi ziingizwe jeshini ili kuongeza Idadi ya silaha....maana kuziangamiza hamna maana tunaweza kuzitumia kama ambavyo nyara hizo wanataka kuziuza.
    mimi naamini ni mradi wa kurise fund kwaajili ya uchaguzi mkuu, wanaangalia loop hole.
     
  10. FrankOwner

    FrankOwner Member

    #10
    Mar 24, 2010
    Joined: Mar 18, 2010
    Messages: 54
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Tatizo sisi tunapenda kuuza ghafi na kununua iliyo malizika.. hivi tunge kua makini kiasifslani hawa mafala wasingeli tu peleka puta... tungeli process wenyewe na wao wangelikuja faster kuhitaji tulicho andaa... mtanzania anajisifu kuuza pamba nje ya nchi halafu anapiga magoti kuomba mtumba kwa wazungu hii akili mavi? hatuna viongozi bali tuna walaji ...shkamoni woteeeeeeeeeeeeeeeee........wote.......
     
  11. bona

    bona JF-Expert Member

    #11
    Mar 24, 2010
    Joined: Nov 6, 2009
    Messages: 3,670
    Likes Received: 63
    Trophy Points: 145
    ii serikali isojua kutafuta vyanzo vya mapato ni shida tupu, kwa iyo leo tukikamata wauza cocaine tukauze ili kuongeza jitihada za kupambana na madawa ya kulevya? hiyo population ya elephant imefikia apo ilipo kwa "no sell, no buy policy" ama kweli ukistaajabu ya musa.......................... mimi ni m tz lakini nawapongeza jirani zetu wa kenya pamoja they are immoral people i think they are trying to be moral now
     
Loading...