Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania: `Market needs skills, not just graduates`

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by nngu007, Jun 16, 2011.

  1. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #1
    Jun 16, 2011
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    [h=1][/h]By In2EastAfrica - Thu Jun 16, 1:12 pm

    [​IMG]
    Chief Executive Officers’ Round table (CEOrt) chairperson, Ali Mufuruki


    Students in institutions of higher learning have been challenged to improve their skills so that they can easily secure jobs in private enterprises.
    This was said in Dar es Salaam on Tuesday by the Chief Executive Officers’ Round table (CEOrt) chairperson, Ali Mufuruki, at dinner gala organised by the organisation.
    He said many private organisations prefer to recruit skilled personnel than fresh graduates for fear of incurring costs in training the latter.
    “We would like to recruit many local fresh graduates, but sometimes we find that some of them are incompetent, hence we are forced to recruit foreigners,” he said.
    Mufuruki, urged students to do many practical field attachments in organisations which would add more value to their experiences.
    He said field attachment plays a crucial role and there was a need for students to take part fully.
    For her part, the University of Dar es Salaam’s Business School Dean, Dr Marcelina Chijoriga, said there are various reasons why various organisations refuse to pick graduates as employees.
    Unrelated skills and lack of enough field attachments are some of them, she said.
    Explaining, she said sometimes a graduate can seek a job that is not her/his profession, hence fails to get it.
    She said many institutions of higher learning have reduced the attachment period due to non availability of funds.
    “Students are required to stay in job attachments for a period of between three to six months, but due to various challenges not many stay up to that time,” she noted.
    In a move to solve the challenges, she said UDBS will next month establish a graduate internship programme (GRIP), a component part of a larger programme known as Business Sector Programme (BSPS III).
    She said the programme would help graduating students to acquire enough knowledge before they enter the labour market.
    Both programmes have been necessitated by the need to achieve the government’s Vision 2025, which is intended to make Tanzania a middle income economy, and a more active and competitive player in regional and world markets.
    Dr Chijoriga also noted that Tanzania has a shortage of entrepreneurial skills to spot and exploit market opportunities, be they within or outside the country.
    “To address this, the school through the University of Dar es Salaam Entrepreneurship Centre (UDEC), has organised many short and long term courses on entrepreneurship and small business development,” she added.
    By Felix Andrew, The Guardian
     
  2. T

    Taifa_Kwanza JF-Expert Member

    #2
    Jun 16, 2011
    Joined: Sep 3, 2010
    Messages: 443
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Kama ushauri wa mfanyabiashara huyu Makini ni kweli (of course).
    Basi watanzania wako sahihi kabisa katika Maamuzi ambayo wamekwisha
    chukua ya kukiondoa CHAMA CHA MAPINDUZI MADARAKANI.

    Wanafunzi wa UDOM wamefukuzwa chuo jana sababu
    wanataka kwenda kwenye mafunzo kwa vitendo, field attachment

    Maana yake ni kwamba wanafunzi wanalitambua hili siku
    nyingi sana, hao wanaowafukuza wanalitambua pia

    Tatizo ni CCM not graduates
     
  3. D

    Danniair JF-Expert Member

    #3
    Jun 16, 2011
    Joined: Feb 18, 2011
    Messages: 361
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Bw. Ali Mfuruki kakosa cha kusema hali akijua kuwa ni lazima apate hiyo posho ya Mkutanoni. huwezi kuropoka tuu kuwa hatuajili Wa Tz kwa kuwa hawana ujuzi (skills) na serikali inalikubali hilo? Naomba tukumbuke kuna mtu mmoja aliwa kusema hivi,'Tuliweza kujipatia uhuru bila ya kukaribisha external skills na experiences, vile vile na kuongoza nchi kwa wakati ule'. Kama kuna biashara inafunguliwa sasa ya kusomesha skills nitaelewa, zaidi ya hapo ni wizi mtupu. Shuleni unajifunza theories na vitendo kidogo, Hivyo vinakusaidia kuendeleza ujuzi ulioupata shuleni. Je ni ujuzi gani wanaoutaka hao wawekezaji? Je, si, kuwasiliana, kuandika, kusoma, kusimamia wakati, nk? Je hayo wasomi wa TZ hawayajui? Ila wa nje? Ningemwelewa akisema uzoefu (Experience), lakini fresh from school atajua yote? je, haitaji kuongozwa na wenyeji kazini hata asimame mwenyewe? Acheni kutufanya wajinga. Je, ma-lecturers wetu wako wapi ? Hawaoni wanadharauliwa kwa kazi yao ngumu kwa watoto wetu? Je, hao wawekezaji ni nani anayezipitia bizinesi plani zao hapa Tz, ili kwamba tumweleze azirekebishe ziendane na elimu yetu wanaoiona duni, isipokuwa fedha yetu? Arise Tz arise.
     
Loading...