Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania labour laws

Discussion in 'Jukwaa la Sheria (The Law Forum)' started by JESCA NDOSI, Jan 4, 2012.

  1. J

    JESCA NDOSI New Member

    #1
    Jan 4, 2012
    Joined: Jan 4, 2012
    Messages: 2
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    hellow, would any one pls post a TANZANIA LABOUR ACT for me in WORD FORMAT? I badly need it. thanks.
     
  2. D

    D the King Member

    #2
    Jan 7, 2012
    Joined: Dec 19, 2011
    Messages: 7
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Nadhani unahitaji kitu kinachoitwa ELRAyaani Employment and Labor Relation Act ya mwaka 2004, ambayo ndio inatumika hadi sasa. Kimsingi sheria hii ni pana mno na ina sehemu zaidi ya kumi na sehemu ndogo ndogo nyingi sana. Sasa ugesema ni kipengele kipi hasa unahitaji kujua au kama ni sheria yote kwa ujumla wake ningekushauri uende duka la vitabu la serikali utaipata kwa gharama nafuu.
     
  3. CHE GUEVARA-II

    CHE GUEVARA-II JF-Expert Member

    #3
    Jan 11, 2012
    Joined: Jun 17, 2010
    Messages: 479
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 35
    Hii hapa (see attachment), pia tembelea www.lexadin.nl
    Bofya "Legislation"
    Chagua nchi unayotaka eg: "Tanzania"
    Halafu chagua Act unayotaka, eg: "Labour and Relations Act 2004"

    AU:
    Law Reform Commission of Tanzania
    Bofya kwenye "Acts" then chagua Act unachokitafuta.
     
  4. k

    kaguru Member

    #4
    Mar 13, 2015
    Joined: May 11, 2012
    Messages: 43
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 15
    nimefurahi pia kupata act hii naomba kama naweza kupatiwa act hii kwa kiswahili,ELRA 2004,TAFADHALI
     
  5. p

    permanides JF-Expert Member

    #5
    Mar 14, 2015
    Joined: May 18, 2013
    Messages: 1,550
    Likes Received: 253
    Trophy Points: 180
    You spoke as a person who never entered a law class, I would rather suggest that you consult a lawyer before springing up with posts that make little sense. I am sorry to say this anyway.
     
  6. I

    IamDee New Member

    #6
    Mar 16, 2015
    Joined: Nov 29, 2014
    Messages: 4
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 3
    Please help her she is in need
     
  7. E

    Emma M. JF-Expert Member

    #7
    Jul 28, 2015
    Joined: May 15, 2009
    Messages: 207
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    LOBOR ACT 2004 in Kiswahili please'
     
Loading...