Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania kuna mengi ya kujifunza hapa (mishahara na njia ya uteuzi)

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by VIKWAZO, Aug 17, 2011.

  1. VIKWAZO

    VIKWAZO JF-Expert Member

    #1
    Aug 17, 2011
    Joined: Apr 9, 2011
    Messages: 1,891
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 145
    Met police chief job applications lose with at least four in the running

    At least four police chiefs have applied to be the next commissioner of the Metropolitan police. The deadline for applications closed at midday Wednesday for the £260,000-a-year post. (UK PRIME MINISTER GET PAID £140,000 PER YEAR)

    Those applying are: Sir Hugh Orde, president of the Association of Chief Police Officers; the temporary acting Met deputy, Bernard Hogan-Howe; and the acting Met commissioner, Tim Godwin. Stephen House, chief constable of Strathclyde police, is also believed to have applied.
    Neither the home office nor the Metropolitan Police Authority have released a list of those who have applied.
    A number of top officers declined to apply for the job. The chiefs of the second and third biggest forces in England decided against applying to become commissioner. Chris Sims of West Midlands and Peter Fahy of Greater Manchester police did not apply, neither did the chief constable of Thames Valley, Sara Thornton, despite being admired by David Cameron. Andy Trotter, head of British Transport police also decided against.
    House is seen as having performed well as head of Strathclyde police after leaving the Met, where he was an assistant commissioner. His force won praise in the aftermath of the riots for its pioneering work countering gangs and House is believed to have been asked by home office officials to apply.
    If he does not get the Met job, he would be the frontrunner to become the new chief of a single Scottish force.
    .
    The temporary acting Met deputy Bernard Hogan-Howe, who was seconded into the force by the home secretary, Theresa May, after Sir Paul Stephenson was forced out over his errors of judgment in the phone-hacking scandal, is also said to be highly rated by the prime minister.
    Hogan-Howe is a former head of Merseyside police, where he was viewed as having performed well tackling crime and modernising the force.
    Tim Godwin, who is serving his second spell as acting Met commissioner, is seen as able, but the damage caused by the police's alleged mishandling of its initial response to the riots has not helped his cause. He is known as having lots of ideas about policing issues – in January 2011 he decided to order the new police phone-hacking inquiry, which was credited with being more robust than previous Met investigations.
    Explaining her decision not to apply, Sara Thornton in a statement said: "There has been much speculation over the last few weeks about whether I might make an application for the role of the Commissioner of the Metropolitan Police Service. While it is flattering to be considered suitable for such an important role I have decided not to apply."
    Whoever gets the job, which technically is awarded by royal appointment, will be come the third Met commissioner in the last three years.
    Under London mayor Boris Johnson's administration, first Sir Ian Blair and then Sir Paul Stephenson, have resigned.
     
  2. VIKWAZO

    VIKWAZO JF-Expert Member

    #2
    Aug 17, 2011
    Joined: Apr 9, 2011
    Messages: 1,891
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 145
    kama kwa wahisani mkuu wa polisi anavuta pesa nyingi kuliko waziri mkuu wao karibu mara mbili
    kwa nini sisi tunalipa pesa nyingi kwa wasiasa na sio wataalamu?

    lakini pia jinsi ya uteuzi kwanza mtu mwenye anachukua form kisha kupambanisha hii inaongeza uwazi na ubora
    zaidi kwa wachapakazi kupata nafasi kila inapotokea maana hii ya kwetu Raisi kuchimoka na jina tu na baada ya hapo
    wakuu wa polisi wa mikoa kuchagulia kisiasa tunaondo ubora wa jeshi letu

    Polisi wakiwa imara na jamii itaimalika hawa ndio walinda sheria wawe huru kama wa wenzetu
     
  3. k

    kiloni JF-Expert Member

    #3
    Aug 17, 2011
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 576
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Hii ndiyo tofauti yetu na wenzetu. wataalamu wana hadhi kubwa kuliko wanasiasa!!
    huku kwetu wanasiasa ndio MIUNGU. wataalamu wanaacha utaalam wanakimbilia siasa. HIVI PROF Sarungi yupo hai??
     
  4. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #4
    Aug 17, 2011
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    Huku kwetu hat wabunge wa jimbo hawajishangi kuwa wanavuta pesa nyingi kuliko
    • Afisa elimu wa mkoa
    • Mganga mkuu wa mkoa
    • Afisa kilimo wa mkoa
    • Mhandisi mkuu wa mkoa
    • RPC
    Sijawai kusikia mbunge yeyote awe wa magamba au wa upinzani akihoji kwa nini wawazidi hao watu. Majukumu , umuhuhimu na ukubwa wa kazi za hao watu yao juu zaidi ya wanasiasa . Lakini malipo mhhhhhh. Alafu wanasiasa wanabki wansngaa kwa nini hatuna maendeleo.

    Ni kwamba kwenye nchi zetu best careeer ni politics wakati kwa wenzetu ni tofauti.
     
  5. VIKWAZO

    VIKWAZO JF-Expert Member

    #5
    Aug 17, 2011
    Joined: Apr 9, 2011
    Messages: 1,891
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 145
    hata mchakato wa kuwapata hao watu ni tofauti sana
    kwetu huku mkuu wa kaya anakuja na jina radio kazi imekwisha, kumbe ni shemeji yake
     
  6. W

    WAMURUBHERE JF-Expert Member

    #6
    Aug 18, 2011
    Joined: Apr 21, 2010
    Messages: 337
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    da hayo yote unayoyasema ni kweli kwa mfano mshahara wa IGP said Mwema kwa rate ya mwaka huu wa fedha 2011/2012 ni Tshs.3,172,000/= ambao ni fixed
     
Loading...