Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania inflation unchanged at 12.1 pct in Sept

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Invisible, Oct 15, 2009.

  1. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #1
    Oct 15, 2009
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    October 15, 2009

    [​IMG]

    Tanzania's annual inflation rate was unchanged at 12.1 percent in September, the National Bureau of Statistics (NBS) said on Thursday.

    "Annual headline inflation rate for the year ended September 2009 has stagnated at 12.1 percent as that registered in the year ended August 2009," NBS said in a statement on its website.

    Like neighbouring Uganda and Kenya, Tanzania has experienced double digit inflation since last year due to higher commodity prices.

    Food inflation eased slightly to 17.3 percent from 18.9 percent in August, NBS said.

    Tanzania's annual inflation rate crossed into double digits last September for the first time in nearly ten years.

    Excluding food, the rate of inflation rose to 4.0 percent from 2.0 percent in August.

    Tanzania's average annual inflation rate stood at 10.3 percent in 2008, or 6.7 percent excluding food.


    Source:
    [​IMG]
     
  2. b

    bnhai JF-Expert Member

    #2
    Oct 15, 2009
    Joined: Jul 12, 2009
    Messages: 1,687
    Likes Received: 754
    Trophy Points: 280
    Inamaanisha hali itakuwa mbaya zaidi mwaka ujao. Maana km wakati wa mavuno inflation haikupungua na chakula kinacontribute more than 50% kwenye inflation index, then next year hali itakuwa mbaya. Pia taarifa za UN zinaonyesha nchi inakabiliwa na njaa, kwa hiyo hali ni mbaya. Hapo bado tunaelekea kwenye uchaguzi pesa huwa zinamwagwa mitaani. Mh!!! Tutafika ya Kenya
     
  3. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #3
    Oct 16, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145

    You are correct.

    At the time of harvest, one will expect inflation to be low but it is contrary to the natural laws.
     
  4. The Boss

    The Boss JF-Expert Member

    #4
    Oct 16, 2009
    Joined: Aug 18, 2009
    Messages: 36,149
    Likes Received: 14,580
    Trophy Points: 280
    maisha bora kwa mtanzania.
     
  5. Mvina

    Mvina JF-Expert Member

    #5
    Oct 16, 2009
    Joined: Aug 2, 2009
    Messages: 999
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Ndo yatakuja kwa inflation rate ya kuelekea Zimbabwe?
     
  6. Bongolander

    Bongolander JF-Expert Member

    #6
    Oct 16, 2009
    Joined: Jul 10, 2007
    Messages: 4,880
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    Mkuu invisible big up kwa kuleta hii topic inayotuhusu wote. I believe that ni aibu kwa Tanzania yenye asilimia zaidi ya 70 ya wakulima, na bei ya chakula kuchangia asilimia 50 ya mfumuko wa bei. Hiki hakina justification hata kidogo. Wanasiasa watatoa excuses nyingi sana kuhusu tatizo hili, lakini ukweli ni kwamba hakuna focus hata inayotakiwa kwenye sekta ya kilimo.
     
  7. M

    Magezi JF-Expert Member

    #7
    Oct 16, 2009
    Joined: Oct 26, 2008
    Messages: 2,741
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Jamani tanzania hatuna wakulima....hiyo 70% unayoisema ni lugha za kisiasa lakini huwezi kuita kilimo cha jembe la mkono kama ni kilimo cha nchi kukitegemea.
     
  8. Bongolander

    Bongolander JF-Expert Member

    #8
    Oct 16, 2009
    Joined: Jul 10, 2007
    Messages: 4,880
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    Inawezekana kweli ni politiki tu, lakini swali linakuja majority wanafanya nini? Wako mijini au vijijini? Jibu linaelekea hapohapo. Issue ni kwamba kama kuna inflation ina maana hata hao peasantes hawako self-sufficient, inabidi kuwawezesha kwanza wae self sufficient, then tutaondokana na aina hii ya inflation.
     
Loading...