Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania eager to adopt Zim’s mining laws

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by LeoKweli, Jul 18, 2008.

  1. L

    LeoKweli JF-Expert Member

    #1
    Jul 18, 2008
    Joined: Apr 23, 2008
    Messages: 335
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    source:
    http://www.bw.co.zw/index.php?option=com_content&task=view&id=2039&Itemid=149


    Tanzania eager to adopt Zim’s mining laws


    An industry body in Tanzania says it wishes to take a leaf from Zimbabwe’s mining laws as concern deepens about retaining the benefits of mining ventures.

    An official at the Confederation of Tanzanian Industries (CTI) says a quota system in the extraction industry akin to one proposed by Zimbabwe would be ideal for the mineral-rich country.

    Zimbabwe is in the process of amending the Mines and Mineral Act to warehouse 51 percent shareholding for indigenous black extractors as part of its black economic empowerment strategy.

    Tanzania, with rich diamond, gold and gemstone endowments, has rapidly grown to become the country’s leading growth sector in the past five years.

    However, CTI claims that growth has not led to the development of the country as the government only retains 2 % of export earnings in royalty with 98 % being repatriated by foreign-owned mining conglomerates.

    Tanzania has recently introduced a free and 100 percent profit repatriation by foreign corporations to pull investors to the country.

    Mining in the country is dominated by South African and British mining companies.

    Although President Jakaya Kikwete’s government promised to review mining contracts in 2005 following pressure from CTI, the Tanzania Chamber of Commerce and other industry bodies, no concrete action has so far taken place.

    BO
     
  2. M

    Mkandara Verified User

    #2
    Jul 18, 2008
    Joined: Mar 3, 2006
    Messages: 15,419
    Likes Received: 76
    Trophy Points: 145
    Haya sasa! Kazi ipo.....
     
  3. Sam GM

    Sam GM JF-Expert Member

    #3
    Jul 18, 2008
    Joined: Mar 3, 2008
    Messages: 536
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Hawa usishangae kesho wanakuja na kamati tena ya kupitia mapendekezo ya kamati iliyo review ishu nzima ya madini.
     
  4. Gaijin

    Gaijin JF-Expert Member

    #4
    Jul 18, 2008
    Joined: Aug 21, 2007
    Messages: 11,849
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    katika serikali yetu hakuna mwenye eneough guts za kubadilisha mining law ikawa inamnufaisha raia.
     
  5. W

    WembeMkali JF-Expert Member

    #5
    Jul 18, 2008
    Joined: Jun 16, 2007
    Messages: 282
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hiyo haitoweza tokea kwa uongozi wetu huu wa sasa.
    Kama akina Membe wanaambiwa nini cha kufanya na kusema kutoka Downing Street na Washington DC unafikiri wanao ubavu wa kumend any mining law kwa faida ya wananchi ??
    Only Zimbabwe can do that no matter what!!!
     
  6. Mwiba

    Mwiba JF-Expert Member

    #6
    Jul 18, 2008
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 7,604
    Likes Received: 189
    Trophy Points: 160
    Hapa kunahitajika majenerali wa jeshi wakutane ili kujadili hatima ya Tanzania na uongozi wa CCM kama wakishindwa basi WaTazania wenyewe wawajibishe CCM kuacha uongozi na utawala wa nchi hii kwani tabaka la mafisadi limeshaanza kuota mizizi.
     
Loading...