Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania calls for Power Plant bids

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by MaxShimba, Apr 4, 2011.

  1. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #1
    Apr 4, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Sunday, April 3, 2011
    Tanzania is looking to construct emergency power plants to supply 260 MW and has issued a tender for contractors.


    "A tender has already been announced to seek a contractor that will meet the required standards and come up with affordable costs," President Jakaya Kikwete said in a month-end national address televised on April 1. The state-owned Tanzania Electric Supply Co. (Tanesco) will attempt to add the power to the national grid by July.
    Most recently, the country's VP Dr. Mohamed Gharib Bilal called on energy experts to help Tanzania meet its domestic energy demand. Please see Experts Challenged by Tanzania's VP.


     
  2. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #2
    Apr 4, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Let us ee who will get the bid. I bet, ni hao hao walio toa bid.
     
  3. K

    Kamundu JF-Expert Member

    #3
    Apr 4, 2011
    Joined: Nov 22, 2006
    Messages: 1,915
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Tanzania kupunguza midahalo ya Tender za uizi na kampuni mchara za umeme Tanesco inunue Generators kutoka kwenye kampuni moja kwa moja. Kampuni zenye Generators GE, Simens, Honey Well, Toshiba n.k zitatoa Generator mpya na kuhakiki chombo chao kwa miaka isiyopungua mitano sasa tender za nini kama sio rushwa hizi!!!. Serikali ikinunua kutoka mfano GE kila mtu atajua bei kutakuwa hakuna cha juu kampuni itakuwa wazi na itauziwa vifaa vipya!!!. GE haitaweza kwenda ku bid Tanzania kwasababu watu wanataka rushwa lakinmi kama pesa ipo watauza Generator. Tanzania tumechoka hizi skendo na serikali inunue moja kwa moja yenyewe.
     
  4. n

    niweze JF-Expert Member

    #4
    Apr 4, 2011
    Joined: Oct 21, 2009
    Messages: 1,008
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    What's procedure and process for bidding in Tanzania? What's legal process to attain business with our government? Whose's in charge with this process?
     
  5. U

    Uwezo Tunao JF-Expert Member

    #5
    Apr 4, 2011
    Joined: Nov 14, 2010
    Messages: 6,948
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Tanzania, safari hii, macho yetu sote yako kwenye kufuatilia hili kwa kila hatua na nukta hadi mwisho wa maamuzi yote na haki kuonekana kutendeka.
     
  6. Felixonfellix

    Felixonfellix JF-Expert Member

    #6
    Apr 4, 2011
    Joined: Feb 16, 2010
    Messages: 1,682
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Dowans nyingine hiyoooooooooooooooo
     
  7. P

    Percival JF-Expert Member

    #7
    Apr 4, 2011
    Joined: Mar 23, 2010
    Messages: 2,175
    Likes Received: 368
    Trophy Points: 180
    Ukitaka kupata bei nzuri lazima utoe zabuni - Ikiwa utaende kwa GE peke yao watakugonga bei na pia si kweli kuwa hawa hawatoi rushwa
    soma hapa GE Fined US$23 Million over Iraq Bribery Charges | Break Bulk
     
Loading...