Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania-born architect to design National Museum of African American History

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Alpha, Apr 18, 2009.

  1. A

    Alpha JF-Expert Member

    #1
    Apr 18, 2009
    Joined: Aug 30, 2007
    Messages: 612
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    The Durham News | Dream team
     
  2. Semilong

    Semilong JF-Expert Member

    #2
    Apr 18, 2009
    Joined: Mar 5, 2009
    Messages: 1,697
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
  3. w

    wajinga Senior Member

    #3
    Apr 18, 2009
    Joined: Jun 25, 2008
    Messages: 148
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    All the great tanzanians have run away from this misery, stupidity, incompetence, corruption etecetera. God bless them where ever they are and let them shine and show that not all of us a as we look.
     
  4. F

    Fundi Mchundo JF-Expert Member

    #4
    Apr 19, 2009
    Joined: Nov 9, 2007
    Messages: 4,697
    Likes Received: 32
    Trophy Points: 145
    Si mtanzania. Baba yake ni mGhana aliyekuwa posted Dar es Salaam mara baada ya uhuru wetu. David Adjaye anatambua kuwa roots zake ni Ghana na si Tanzania.

    Amandla.........
     
  5. K

    Kituko JF-Expert Member

    #5
    Apr 19, 2009
    Joined: Jan 12, 2009
    Messages: 5,979
    Likes Received: 1,121
    Trophy Points: 280
    bongo mwanasiasa ndio mwenye say, hata kama kuna kitu cha maana ambacho kinaitaji proffesional thought, ni mwanasiasa ndio atakaekiongelea hicho, kwa hiyo msomi wa kweli ambaye anataka kutumia elimu yake kwa faida ya watanzania wote katika nchi hii hana nafasi
     
  6. Waberoya

    Waberoya JF-Expert Member

    #6
    Apr 19, 2009
    Joined: Aug 3, 2008
    Messages: 8,490
    Likes Received: 770
    Trophy Points: 280
    Tanzanian are doing great things all over the world! even more than this!
     
  7. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #7
    Apr 19, 2009
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 11,570
    Likes Received: 152
    Trophy Points: 160
    Wahandisi, wasanifu wa majengo,madaktari, mipango miji na career nyinginezo nyingi ambazo Tanzania huwa inasomesha kwa kiwango kikubwa bila kuwa ma mikakati sahihi ya kuwatumia wanafanya vizuri sana nje ya Tanzania. Kwa mfano, walimu wawili Dr James Msekela, Dr. Kawambwa waliokuwa faculty ya engineering waliamua kujitosa kwenye siasa baada ya kuona hakuna la maana katika kufundisha.
    Tuzinduke naona tumelala sana.Tunatengeneza wataalamu wanaosaidia sehemu nyingine kwetu kunaendelea kudoda kwasababu ya uongozi usio na vipaumbele.I cant see any development without good leaders.
     
  8. P

    Petu Hapa JF-Expert Member

    #8
    Apr 19, 2009
    Joined: Jan 2, 2008
    Messages: 714
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Yes, he might not be Tanzanian but his style speaks of african culture, of which africa shares collectively. It is an interesting fusion, which not only publicize african art in architecture rather it reminds us main stream cultures are not static. Therefore, by doing something or not doing anything we participate in creating it. However, we become powerful actors if we influence and take the part of who we are into that culture.
     
Loading...