Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania assures Malawi, ‘no war’ over lake dispute

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by madibira1, Aug 17, 2012.

  1. madibira1

    madibira1 Member

    #1
    Aug 17, 2012
    Joined: Dec 18, 2011
    Messages: 79
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    Minister of Foreign Affairs Ephraim Mganda Chiume says Tanzanian Minister responsible for Foreign Affairs Bernard Membe has assured him that his country will not “go to war” with Malawi over a border dispute in Lake Malawi, now poised to become a new oil and gas frontier.

    Chiume disclosed this in an interview with Malawi News Agency (MANA) in Maputo after a meeting with his Tanzania counterpart, assuring that the two countries’ activities and co-existence will continue as before.

    He said Tanzania President Jakaya Mrisho Kikwete will make a formal assurance that there will be no war when he meets Malawi President Joyce Banda who has indicated that her government wants to “resolve our differences diplomatically and amicably.”

    The two leaders are set to meet in Maputo during the two-day summit of the Southern African Development Community, which begins Friday.

    Chiume said the issue of the border between Malawi and Tanzania is a bilateral issue between the two countries and that Malawi has refused to call it a conflict.

    “As Malawi we are not calling it a conflict or dispute rather a misunderstanding and at this point we are going to sort it out ourselves without the inventions of other bodies,” he said.

    Asked for his position on the rumor that the hidden issue behind the confusion is oil Chiume said: “The issue is not about oil exploration, or fishing or drawing water from Lake Malawi, the issue here is about the border.

    “I don’t think we can dwell on these side issues and start isolating them, rather let’s focus on how we can sort out the border issues and once we do that everything will fall into place,” he said.

    At the same time:
    JB gets kudos for rejecting war
    President Joyce Banda has been applauded by Malawi and Tanzania press for pursuing a non-confrontation approach in the ongoing Lake Malawi (Nyasa) border dispute.


    Source: Nyasa times

    My take: Thanks God its going to be 50/50 peacefully.
     
  2. A

    August JF-Expert Member

    #2
    Aug 17, 2012
    Joined: Jun 18, 2007
    Messages: 3,680
    Likes Received: 222
    Trophy Points: 160
    baada ya JF na Viongozi wa dini na wananchi kushutumu nyimbo za vita vita, pamoja na msimamo wa Malawi kuwa wa kidiplomasia zaidi ndio waziri wetu anaamka na kujua faida za diplomasia, ama sivyo walikuwa wanataka kujaza mifuko kwa hiyo mobilisation ya jeshi na vifaa
     
  3. Aleyn

    Aleyn JF-Expert Member

    #3
    Aug 17, 2012
    Joined: Nov 12, 2011
    Messages: 7,000
    Likes Received: 1,322
    Trophy Points: 280
    wamalawi hawana chochote kama wanajua Diplomasia wasingeleta ndege zao zifanye utafiti,bila biti wasingenyamaza. Lowassa aliongea kama shujaa na tunataka viongozi kama hawa wasiopindisha maneno.
     
  4. k

    kyelatz Member

    #4
    Aug 17, 2012
    Joined: Aug 11, 2012
    Messages: 73
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    dull arabs are taking over tanzania
    shame
     
  5. asigwa

    asigwa JF-Expert Member

    #5
    Aug 17, 2012
    Joined: Sep 21, 2011
    Messages: 11,880
    Likes Received: 7,062
    Trophy Points: 280
    tatizo la membe huwa liko hapa "HE IS VERY SOFT"...

    hapa dawa ni LOWASA ndio maana huwa namkubali sana huyu jamaa japo CHADEMA ndio baba na mama yangu....
     
  6. Jile79

    Jile79 JF-Expert Member

    #6
    Aug 17, 2012
    Joined: May 28, 2009
    Messages: 8,765
    Likes Received: 116
    Trophy Points: 160
    Inawezekana wanatutuliza mumkali tu ili wajiandae kwanza kwa vita alafu tuwachokoze.....hivi mtu anayekutiishia sometimes is better ukwamwambia unamuogopa ili ajisifu wkt wewe unajidhatiti zaidi. Baadaye mtajua malawi ni nani hii ni danganya toto tu.
    Naliomba jeshi letu lijiimarishe zaidi kwani huu ni mkakati wao wa awali wa kututeka akili ili tusifikiri suala la vita
     
Loading...