Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tamaa za Kuolewa na Wazungu, Modern Day Mental Slavery... Jisomee

Discussion in 'Great Thinkers' started by Muke Ya Muzungu, Jun 13, 2012.

  1. Muke Ya Muzungu

    Muke Ya Muzungu JF-Expert Member

    #1
    Jun 13, 2012
    Joined: Jun 17, 2009
    Messages: 3,449
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    [​IMG]

    The Beautiful Young African Woman And The Old White Lover-A Sickening Trend?

    Have you taken a quiet stroll through the priced restaurants in town on a good day or night? Especially the Accramall? Have you been to the Labadi beach recently with your friends or family?
    Does this sound familiar?

    Has anyone noticed the rising sickening trend of Ghanaian women trying to bag a white old man to seal their status’ as societal ‘it women’?Most of whom are the most gorgeous ladies among their peers. Well I have noticed and wonder how they think low enough to cultivate this sort of idea and subsequently put it into practice.

    I remember having a drink with my friend at ‘firefly’ and overhearing two ladies speaking behind me about white men. One of them was complaining about how uncomfortable she was in the midst of so many white men and her friend replied how happy she was because she liked to be checked out by white men. She said “I like places where there are a lot of white men because they have the money you know !!”

    I almost rudely interrupted their conversation to school her. Ghanaian women, who are ignorant enough to think some of these white men actually give a damn about you, let me give you a rude awakening.
    Some of the white men around only want one thing from you and that is to use you as sexual toys. Their opinions about you haven’t changed since slavery days. You are their little slave bitch they keep in the corner away from the eyes of the world.

    Even when they marry you, it’s mostly because they want to make their business dealings easier in Ghana or they keep you here in a 2 bedroom apartment and come visit every now and then for maybe 2 weeks a year.
    And send you some petty dollars once in awhile which changes for enough cedis to compensate you while you toil away at the embassy waiting for a visa to his country that will never come.

    Why? Have you asked yourself? The answer is simple. You will never be the ‘leading lady’. Ask your husband why you haven’t gotten a visa to even go visit him after you have been trying for 5/6 years?
    Get some sense into your heads! You are not a part of his real life! His real life is out there. And you are out here!! It hurts very badly when I hear even educated Ghanaian women set their sights on landing a white man. Wake up! Most don’t care about you at all!

    I remember reading somewhere that the owner of Atlantic lobster who made headlines awhile back for refusing to let blacks patronise his business was married to a Ghanaian woman. How does that sound? I hope you understand the points I am making here.

    I need more Ghanaian women to wise up and stop thinking a white man is an end to all their financial woes. Many Ghanaian men are even better off! Fact!!

    I know several ladies who have married white men and later regretted it badly. Who told you there are no good Ghanaian men? The right Ghanaian man will treat you with respect and give you the right status. Why choose to be a holiday toy? This is my observation, what has been your observation or experience? Source
     
  2. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #2
    Jun 13, 2012
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,637
    Trophy Points: 280
    Huyu jamaa ana mentality ya ki stone age.

    Do you dude. Wanawake wenyewe kama ndio ulivyo quote hapo juu, wamekaa kibiashara zaidi wanasema ""I like places where there are a lot of white men because they have the money you know !!"" wewe unataka kuingilia ndoto za maisha yao ili iweje?

    Wewe kama hutaki wazungu hujalazimishwa kuwa na mzungu. Waacheni wanaotafuta wazungu watafute. Kila mtu kivyake.

    Do you, ama sivyo utaanza kuchungulia takataka za watu kuangalia nani kala mayai nani kala dagaa.
     
  3. Globu

    Globu JF-Expert Member

    #3
    Jun 13, 2012
    Joined: Jan 12, 2011
    Messages: 7,957
    Likes Received: 126
    Trophy Points: 160
    Njaa tu ndio zinazosumbua!!
     
  4. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #4
    Jun 13, 2012
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,637
    Trophy Points: 280
    Sasa mwenye njaa akitafuta kula kwa nini aliyeshiba anaona tabu?
     
  5. Kichuguu

    Kichuguu Platinum Member

    #5
    Jun 17, 2012
    Joined: Oct 11, 2006
    Messages: 6,945
    Likes Received: 283
    Trophy Points: 180
    Ndoa ni jambo la kuamaniniana kati ya watu wawili; alifunga ndoa na mzungu, mzee, mwafrika, tajiri, mnyamwezi, mwizi, masikini au mtu wa aina yoyote hatuhusu sisi.

    Takwimu za hivi karibuni marekani zinaonyesha kuwa kuna wanawake wengi sana wa kizungu wanaoolewa na wanaume wa kiafrika kuliko idadi ya wanawake wa kiafrika wanaoolewa na waneume wa kizungu.

    Jibu lilioonekana ni kuwa siku hizi kuna wanaume wengi wa kiafrika wengi wenye uwezo mkubwa kiuchumi kuzidi wazungu wengi, na vile vile idadi ya wanaume waoaji wa kizungu imepungua kutokana na hali ya uchumi kwa hivyo wanawake wamekuwa wanatafuta wanaume wa kiafrika wenye uwezo wa kiuchumi ili kuwarutubisha na kupata watoto.
     
  6. Sangarara

    Sangarara JF-Expert Member

    #6
    Jun 21, 2012
    Joined: Sep 29, 2011
    Messages: 12,634
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 145
    Mkuu hapa umekurupuka, Jamaa anazungumzia the unseen thinking behind white men affairs with black ladies wewe unaangalia their actions in a very naive manner.
     
  7. Sangarara

    Sangarara JF-Expert Member

    #7
    Jun 21, 2012
    Joined: Sep 29, 2011
    Messages: 12,634
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 145
    Mkuu hapa umekurupuka, Jamaa anazungumzia the unseen thinking behind white men affairs with black ladies wewe unaangalia their actions in a very naive manner.
     
  8. Sangarara

    Sangarara JF-Expert Member

    #8
    Jun 21, 2012
    Joined: Sep 29, 2011
    Messages: 12,634
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 145
    Kichuguu

    Experience niliyonayo mimi ni kwamba, wanawake wengi wa kizungu wazee wanaolewa na vijana wadogo wa kiafrica sababu ya umaliyoo
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  9. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #9
    Jun 21, 2012
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 100
    Trophy Points: 145
    Jamani, umaliyoo ndiyo utu gani?
     
  10. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #10
    Jun 21, 2012
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,637
    Trophy Points: 280
    Kukurupuka zaidi ni kusema naangalia their action ina a very naive manner bila kutaja naivete iko wapi.

    Mtu yeyote anaweza ku label kitu chochote kwamba ni naive.

    Kujenga case ya kuonyesha naivete ipo wapi ni kazi.

    Kama kuna naivete hapa ni hii yako na huyu muandishi unayemtetea, wote mnatafuta majibu rahisi kwa maswali magumu ya maisha, that is the definition of naivete.
     
  11. Sangarara

    Sangarara JF-Expert Member

    #11
    Jun 22, 2012
    Joined: Sep 29, 2011
    Messages: 12,634
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 145
    The naivete is coming from the possibility that you are holding on the recent belief that the white men have abondened slaverly and racial superiority mentality in their thinking.

    You practically appear to be a kind of person who think the past and its events have nothing to do with the current world.
     
  12. Al Zagawi

    Al Zagawi JF-Expert Member

    #12
    Jun 22, 2012
    Joined: Mar 17, 2009
    Messages: 1,462
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    watu wanatafuta maisha wakuu, nyi mmebaki kulumbana tu hapa.

    watu wanabadili dini, wengine majina, wengine ndiyo hivyo inter-racial marriages, yote ni katika harakati za maisha.

    hapa bongo mbona tunashuhudia kwa sana tu wachaga wakiolewa na wahaya, waislamu na wakristo and vice versa etc. ni maisha tu...mtu ukitaka kuoa/kuolewa ni wazi unakuwa na ambitions zako na kwa hiyo utatafuta mwenza atakaekusaidia kufikia hizo ndoto...kwa hiyo kama ni mzungu, mchaga, muhaya, mnyakyusa nk. mwake tu.
     
  13. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #13
    Jun 22, 2012
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,637
    Trophy Points: 280
    Right,

    Lakini whether wanatafuta maisha au wanaoana kwa mapenzi sie inatuhusu nini as long as ni watu wazima na hakuna anayelazimishwa?

    Hizi habari za kutaka racial purity zina tofauti gani na Apartheid na Nazism? Kujifanya tuna morality ya kumkataza mtu mzima mwingine kufanya anachoona kinamfaa katika maisha yake kunatoka wapi?

    Hizi habari za kutaka racial purity mwisho wake dada zenu watakosa waume, mtawaoa dada zenu?
     
  14. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #14
    Sep 7, 2012
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,637
    Trophy Points: 280
    The only naivete I see here is ascribing qualities which amount to serious allegations based on a mere "possibility". It seems you are not even sure of what you are talking about from the get go.This presents an intellectually incoherent outlook from alif!

    And where do you get this? Where did I write that? Or is this one of your weird "possibilities" flung out of thin air?

    Appearance could be deceiving

    I actually believe that there is no past, the past is here with us in the present.

    Now can you present evidence to support your claim?

    You persist in presenting an intellectually malnourished and logically incoherent argument that is devoid of any content that would afford it any hint of respectability.
     
  15. Zakumi

    Zakumi JF-Expert Member

    #15
    Sep 9, 2012
    Joined: Sep 24, 2008
    Messages: 4,574
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    White people aren't homogeneous. They come from different culture backgrounds and perceive life differently. Unfortunately there are still some of them who hold racial stereotypes. Nonetheless, their negative attitudes shouldn't characterize the whole race.

    In addition, it's true that current events are directly or indirectly connected to historical events. However, you should note that each generation make its own decisions based on their own preferences. For example, if your grandparents advised you to seek a spouse from your own ethnic group, you can do one of the two. You can either follow them or take a different route. If you screew up on your choices, don't blame them. For you are an adult.
     
  16. Candid Scope

    Candid Scope JF-Expert Member

    #16
    Sep 9, 2012
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 11,892
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    Ndoa za wazungu siku hizi zimekuwa ni sehemu ya biashara katika maisha yao. Kuna kitu cha kujiuliza sana kutokana na hali za ndoa zao za kawaida, ndo maana hata msichana wa kiafrika anapoolewa na mzungu kinachoangaliwa anaweza kujikimu kimaisha na hivyo kuwa msaada katika maisha yao badaya ya kuwa homemaker.

    Kwa upande mwingine, waafrika wana kasumbu ya kufikiri rangi nyeupe ni fahari, na hii rangi ni fedha, hivyo kuolewa na mzungu kujiona kama ndio fahari na bahati. Yuko tayari hata kutumikishwa kimahaba kwa sababu tu ni mzungu. Huu ndio utumwa ambao baadhi yetu wamejadili hapo nyuma.

    Matatizo ya ndoa za utamaduni tofauti ni pale mmoja anapolazimika kufuata utamaduni wa mwingine kwa vile ni dhana ya kukubali mambo ya mwingine ili kukubalika katika maisha. Hicho ndicho kinawapendezeshwa wazungu kwani wa kwao hawako tayari kutumiwa tu.

    Kwa vyo vyote kuna jambo hapa ambazo waafrika tunapaswa kulifikiria hususan haki za msingi katika maisha ambayo pengine tunapoteza ladha kamili ya utamaduni wetu wa kujali maisha ya ujima. Kuna watu kadhaa ambao wamelalamika kwamba waliooa au kuolewa na wazungu hawana nafasi tena ya kuwaona ndugu zao, na pengine kuwasahau hata wazazi katika matunzo wawapo katika uzee. Huu ni utamaduni wa kizungu. Hata kutembelewa kuna namna ya waafrika ambayo tuko tayari kuipokea lakini katika jamii za kizungu huwa shida kidogo, kwa vyo vyote uvumilivu unahitajika sana.
     
  17. Z

    ZeMarcopolo JF-Expert Member

    #17
    Sep 9, 2012
    Joined: May 11, 2008
    Messages: 13,543
    Likes Received: 295
    Trophy Points: 180
    Kwanini mijadala inazununguka around wanawake wanaoolewa na wazungu lakini hatuoni similar concern kwa wanaume wanaooa wazungu?
     
  18. Sangarara

    Sangarara JF-Expert Member

    #18
    Sep 10, 2012
    Joined: Sep 29, 2011
    Messages: 12,634
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 145
    I am out of this friend. If you got my point okay, if you did not, bad luck.
     
  19. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #19
    Sep 10, 2012
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,637
    Trophy Points: 280
    You are not out entirely apparently.
     
  20. majany

    majany JF-Expert Member

    #20
    Sep 23, 2012
    Joined: Sep 30, 2008
    Messages: 1,188
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    Not really.......Kinondoni kuna wanawake wa kizungu??labda kama unaniambia hiyo ni situation hmya huko ughaibuni na sio hapa kwetu......
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
Loading...