Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Taliban attacks

Discussion in 'International Forum' started by Edward Teller, May 23, 2011.

  1. Edward Teller

    Edward Teller JF-Expert Member

    #1
    May 23, 2011
    Joined: Oct 31, 2010
    Messages: 3,768
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    At least 12 officials are reported to have been killed and 14 others injured in an ongoing attack by armed men on a military base in the Pakistani city of Karachi, according to Al Jazeera's sources.

    Some of the attackers are still inside the base and commandos and marines are continuing to battle them several hours after the assault began, Al Jazeera's Kamal Hyder said on Monday.
    Irfan ul Haq, Pakistan navy spokesman, said that 11 navy officers and one paramilitary ranger have been killed.


    Ongoing operation

    A spokesman for the Pakistani Taliban said that the team of militants they sent into Karachi's PNS Mehran naval base on Sunday night had enough supplies to survive a three-day siege.

    "They have enough ammunition and food and they can fight and survive for three days," Ehsanullah Ehsan, a Taliban spokesman, told Reuters news agency.


    Speaking to Al Jazeera, Fazal Qureshi, chief editor at the Pakistan Press International news agency in Karachi said: "This operation is probably one of the longest operations which we have seen in Pakistan. But now in the last one hour or so we have been told that it will end shortly, it is probably in its final stages."

    "These people are confined in one particular room, the commandos are advancing so whatever they have they will not be able to use the supplies." Qureshi added.

    "They have surrounded and confined the terrorists in one building, some four or five of the terrorists have been already killed."

    According to navy officials operation has been going on for hours because they are trying to capture the fighters alive.

    Aaamir Latif, bureau chief, online news network, told Al Jazeera that "Earlier there were reports that the militants had taken hostages but navy sources have said that is not the case."


    Taliban claim

    Intelligence officials said that between 15 and 20 attackers were inside the base, and had attacked three hangars housing aircraft.
    A military spokesman said two Pakistan Navy staff were killed in the attack.
    "One of our officers and one Navy personnel have been martyred," Commodore Irfan ul Haq, a spokesman for the Pakistan Navy, told the AFP news agency. Five explosions were heard at the base ahead of the attack, according to Pakistani Express TV.
    Yusuf Raza Gilani, Pakistan's prime minister, condemned the attack.

    "Such a cowardly act of terror could not deter the commitment of the government and people of Pakistan to fight terrorism," Gilani said in statement.
    Pakistani Taliban claimed responsibility for the attack and threatened further attacks.
    "It was the revenge of martyrdom of Osama bin Laden. It was the proof that we are still united and powerful," Ehsan of Taliban told agencies by telephone from an undisclosed location on Monday.

    "We had already warned after Osama's martyrdom that we will carry out even bigger attacks," he said, referring to previous vows to avenge the killing of the al-Qaeda leader by US special forces three weeks ago.
     
  2. Edward Teller

    Edward Teller JF-Expert Member

    #2
    May 23, 2011
    Joined: Oct 31, 2010
    Messages: 3,768
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    Aircraft burned
    Eyewitnesses say the militants used rocket-propelled grenades to damage and destroy several warplanes. These included the Pakistan navy's premier anti-submarine attack jet - the US-made P-3C Orion.


    lockheed-p-3-orion.jpg
     
  3. N

    Nonda JF-Expert Member

    #3
    May 23, 2011
    Joined: Nov 30, 2010
    Messages: 11,851
    Likes Received: 1,157
    Trophy Points: 280
  4. Gamba la Nyoka

    Gamba la Nyoka JF-Expert Member

    #4
    May 23, 2011
    Joined: May 1, 2007
    Messages: 4,529
    Likes Received: 2,493
    Trophy Points: 280
    Hata mimi ninaona hivyohivyo mkuu, unajua watu wengi hawana habari kwamba Marekani hutumia vikundi vya kigaidi kufikia lengo lao!. kama unafuatilia vizuri habari, juzi Marekani iliua watu kama 11 hivi kwa drones, kitendo hiki kikasababisha raia kuandamana kupinga kitendo hiki na wakatishia kukata NATO supplies zinazopitia Pakistani kwenda Afghanistan. sasa mimi ninalionaje suala hili!, marekani imetumia mtandao wake ambao umeshasetiwa na CIA ndani ya pakistani kuendesha shambulio hili ili kuwafanya Wapakistani waliochoshwa na Drones attacks waone kwamba kumbe hali ni mbaya sana na kwa hiyo kumbe drone attacks dhidi ya magaidi ziendelee tu!.

    kwa hiyo utaona kwamba kitendo hiki cha kigaidi kina lenga kuwagawa wapakistani katika makundi mawili, wale watakaounga mkono drones, na wale watakaopinga drones.pia shambulio hili linalenga kushift lawama kwa marekani kutoka kwa wapakistani kutokana na vitendo vya nchi hiyo ndani ya mipaka ya pakistani hivi karibuni!.

    Lakini katika yote hayo, long term stratergy ni kuuonyesha ulimwengu kwamba Pakistani haiko salama, ni taifa lenye Magaidi au linalosapoti ugaidi na kwa hivyo Dunia haiko salama kwa Silaha za Nyuklia kuwa mikononi mwa Pakistani, kwa hiyo Pakistani inyang'anywe silaha hizo.

    Na kitu kingine, Kwa kuwa Marekani inadai imemuua Osama ndani ya Pakistani, na Wapakistani wanaonekana hawaamini kwamba aliyeuwa kweli ni Osama, Wamarekani wameandaa shambulio kupitia kikundi cha kigaidi, kinachojifanya eti kinalipiza kuuawa kwa Osama, lengo ni kupropagate myth ya kifo cha osama kwa Wapakistani hawa kupitia brutal action kama hii ya Shambulio.

    Hii game inayoendelea hapa nadhani ni chafu mkuu hebu ni pm nikutumie kitabu cha 9/11 Synthetic Terror unaweza kuona hii game inavyochezwa waziwazi!.
     
  5. Edward Teller

    Edward Teller JF-Expert Member

    #5
    May 23, 2011
    Joined: Oct 31, 2010
    Messages: 3,768
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    Kweli michakato ya U.S.A inakuwaga ya ajabu sana-na kwa hii staili ya "kimya kimya" anayoitumia obama-mambo ya covert operation and support lazima yatakuwa yanafanyika bila watu kufahamu
     
Loading...