Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tahadhari: Gmail E Mail Scam

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Dingswayo, Jun 7, 2011.

  1. Dingswayo

    Dingswayo JF-Expert Member

    #1
    Jun 7, 2011
    Joined: May 26, 2009
    Messages: 3,974
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 145
    Leo nimepata e mail hii, ikidai imeandikwa na Gmail na kuniambia nijaze password yangu. Tafadhali sana, kama ukipata e mail kama hiyo usifanye lolote. Usiandike na kutuma password yako kwa yeyote. Huo ni ujanja wa matapeli kutaka password yako na ku hack account yako na kuitumia kuibia watu wengine pesa. Ukisoma vizuri utaona kuwa hii e mail sio genuine esp. pale wanapokosea spelling!:
    --------------------------------------
    Dear member,

    Due to the congestion in all Gmail users and removal of all unused Gmail Accounts,Gmail would be shutting down all unused accounts,You will have to confirm your E-mail by filling out your Login Info below after clicking the reply botton, or your account will be suspended within 24 hours for security reasons.


    User Name:.........................
    ..................

    Password:.....................
    ........................

    Date Of Birth:........................
    ................

    Occupation:...................
    ........................

    Country Or Territory:....................
    .........

    After Following the instructions in the sheet,your account will not be interrupted and will continue as normal.


    Thank you

    Gmail Customer Care

    Case number: 8941624

    Property: Account Security

    Gmail Copyright © 2011 Gmail Inc. All rights reserved Make Gmail your homepage.


     
  2. Donnie Charlie

    Donnie Charlie JF-Expert Member

    #2
    Jun 7, 2011
    Joined: Sep 16, 2009
    Messages: 5,934
    Likes Received: 130
    Trophy Points: 160
    hawa stupid kweli eti 'make gmail your homepage' asante kwa info mzee maana nami ni mdau wao
     
Loading...