Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Swedish cellular phone company set to open offices in Tanzania

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by MwanaFalsafa1, Apr 28, 2009.

  1. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #1
    Apr 28, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Swedish cellular phone company set to open offices in Tanzania

    2009-04-27 09:45:46
    By Beatrice Philemon


    Dovetel, a Swedish telecommunications mobile operator will open its branch in Tanzania in June, bringing the number of mobile phone companies to seven.

    Athanas George, Project Manager of the ZTE Corporation, the company which has been commissioned by DOVETEL to provide telecommunications equipments, said the new mobile phone company would use code division multiple access technology to enable customers use networks that are cheaper and easy to operate.

    �In order to meet this initiative, DOVETEL has commissioned ZTE to install base transceiver towers in five regions,� he said.

    The towers would be installed in Dar es Salaam, Arusha, Zanzibar, Mwanza and Kilimanjaro regions.

    Speaking at a seminar to introduce the new company to stakeholders held in Dar es Salaam over the weekend George said, DOVETEL would present a new lifestyle and experience for mobile subscribers in Tanzania.

    He said the company would offer its customers more innovative products and services with the best network service.

    According to ZTE Managing Director James Zheng, ZTE, which is engaged in telecommunication services deliver innovative, custom-made products and services to over 500 operators in more than 140 countries.

    �We help people to achieve continued revenue growth and to shape the future of the world�s communications,� Zheng said.

    Six mobile phone companies�Zain, Tigo, Vodacom, Zantel, TTCL and BOL�are currently operating in the country.
    • SOURCE: Guardian
     
  2. BabaDesi

    BabaDesi JF-Expert Member

    #2
    Apr 28, 2009
    Joined: Jun 30, 2007
    Messages: 2,792
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    Code Division Multiple Access - CDMA - maana yake ni kwamba wanatumia mtandao ambao hapa nchini unatumiwa na TTCL code 073 na kwa kiasi fulani ZanTel na ambao bado haujashika sana....!!
     
  3. B

    Babu Ubwete Senior Member

    #3
    Apr 28, 2009
    Joined: Jan 26, 2008
    Messages: 170
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hii nimesikia kutoka kwenye website yao mama mchungaji pia ni mdau wa karibu wa kampuni hii mama getrude Rwakatare
     
  4. K

    Kichakoro JF-Expert Member

    #4
    Apr 28, 2009
    Joined: Sep 10, 2008
    Messages: 1,019
    Likes Received: 403
    Trophy Points: 180

    Nilisoma kwenye mtandao wao shareholding structure yao ina utata kidogo

    soma hapa The New Player
     
  5. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #5
    Apr 28, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Hivi naomba kuuliza. Hawa waswedish na talktel ni wamoja? Maana kwenye thread fulani ya talktel mtu akatoa hiyo hiyo website ya the new player so nashindwa kuelewa kidogo.
     
  6. S

    Solaris Member

    #6
    Apr 29, 2009
    Joined: Mar 19, 2009
    Messages: 9
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Una maana gani kusema shareholding structure yao ina utata kidogo please fafanua zaidi
     
  7. E

    Edo JF-Expert Member

    #7
    Apr 29, 2009
    Joined: Jun 11, 2008
    Messages: 728
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Tunawakaribisha na hongera kwa huyo Peter Chitamu-maana ameanza kuhangaika na mradi huu siku nyingi saaaaaana. Japo bado kutakuwa ni vikwazo wasikate tamaa maana kama sio sheria hiyo kampuni ni ya watu wa nje. Kudos TCRA ku demand local shareholding kwa kila operator!!!! Na wangine wangeiga hvyo ingekuwa poa-mbona waarabu wanafanya hvyo kwao-tusione aibu. Bima nao nadhani wanalazimisha wazawa wawe na shea-hopefully sio ceremonial
     
  8. Lambardi

    Lambardi JF-Expert Member

    #8
    Apr 29, 2009
    Joined: Feb 7, 2008
    Messages: 7,563
    Likes Received: 2,064
    Trophy Points: 280
    Hao Dovotel waache ukabila maana naona kaama kuna harufu ya ukabila sababu ya Mch Rwakatare naona wwwote ni kabila moja tu wanaoajiriwa....
     
  9. S

    Solaris Member

    #9
    Apr 29, 2009
    Joined: Mar 19, 2009
    Messages: 9
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Can you prove it.
     
  10. Rich Dad

    Rich Dad JF-Expert Member

    #10
    Jul 7, 2011
    Joined: Dec 15, 2010
    Messages: 742
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    Hawa jamaa wameshaanza ku-operate?
     
  11. Ozzie

    Ozzie JF-Expert Member

    #11
    Jul 7, 2011
    Joined: Oct 9, 2007
    Messages: 3,236
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Unamaanisha wameajiriwa wapogolo? Maana mama mchungaji ni mpogolo.
     
  12. i

    iMind JF-Expert Member

    #12
    Jul 9, 2011
    Joined: Mar 27, 2011
    Messages: 1,840
    Likes Received: 262
    Trophy Points: 180
    Nafikiri ndo wanao operate kwa jina la sasatel. Biashara haiwaendei vizuri.
     
Loading...