Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Suspicious Minds

Discussion in 'Entertainment' started by Richard, Jul 11, 2008.

  1. Richard

    Richard JF-Expert Member

    #1
    Jul 11, 2008
    Joined: Oct 23, 2006
    Messages: 6,854
    Likes Received: 2,353
    Trophy Points: 280


    Wakuu leo ni siku ya Ijumaa na ndo mwisho wa wiki hii.

    Basi nmeona nitazame wimbo huu wa Elvis Presley ambae anasema kwamba watu wawili hamuwezi kufaidi mapenzi ikiwa nyote mna "suspicious minds", kwamba kila mtu ana mashaka na mwenzie.

    Huu ni wimbo wa zamani na Elvis aliuimba mwishoni mwa miaka ya sitini lakini mpaka leo yeye anakumbukwa na wimbo huo unakumbukwa sana.

    Haya fuatia wimbo huu:


    We're caught in a trap, I can't walk out
    because I love you too much baby

    Why can't you see, what you're doing to me
    When you don't believe a word I say.

    We can't go on together, with suspicious minds
    And we can't build our dreams, on suspicious minds

    So, if an old friend I know, drops by to say hello
    Would I still see suspicion in your eyes?

    Here we go again, asking where I've been
    You can't see these tears are real, I'm crying

    We can't go on together, with suspicious minds
    And be can't build our dreams, on suspicious minds

    Oh let our love survive - or dry the tears from your eyes
    Let's don't let a good thing die
    When honey, you know
    I've never lied to you
    Mmm yeah, yeah

    Weekend njema, lakini er..nipo around.
     
Loading...