Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Spying spouse

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by BAK, Dec 29, 2010.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Dec 29, 2010
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,074
    Likes Received: 9,781
    Trophy Points: 280
  2. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #2
    Dec 29, 2010
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,173
    Likes Received: 16,144
    Trophy Points: 280
    This is ridiculously absurd! How is it criminal to snoop on your spouse's email? Geeeez
     
  3. Mpenzi

    Mpenzi Member

    #3
    Dec 29, 2010
    Joined: Nov 3, 2009
    Messages: 49
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    We all need our privacy and space, It can be absurd and beyond craziness to go to jail for checking your spouse's email. But what happened to people's privacy? I do believe even if it involves husband and wife privacy is minimum or none in some issues. And by him checking her emails he violates her rights to privacy. Do I believe he deserves to go to jail for that NO, do I believe he needs to be punished in order serve purpose to the society YES
     
  4. k

    kajembe JF-Expert Member

    #4
    Dec 29, 2010
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 713
    Likes Received: 24
    Trophy Points: 35
    inawezekana kuja kusikiliza hata simu zake zote anazo pigiwa na kupiga na pia kupata message zake zote na kumfanyia recording,lakini mbaya sana inaharibu kabisa uhuru wa Mtu,ila kama ana cheat nitafute utamshika tu kirahisi kabisa kwa njia hizo
     
  5. u

    utiyansanga JF-Expert Member

    #5
    Dec 29, 2010
    Joined: May 19, 2010
    Messages: 214
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    mi mke wnagu akinifanyia hivi ndoa bye! hapa bongo ipo kwenye msg watu wanaprint msg kwa kushirikiana na makampuni ya simu wanawafanyia hivyo wajinga ,mi wakinifnayia hilo nimETAJIRIKA
     
  6. NATA

    NATA JF-Expert Member

    #6
    Dec 29, 2010
    Joined: May 10, 2007
    Messages: 4,517
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    Hapa Tanzania jela itabidi ziongezwe sheria hii ikija.

    Maana hapa waume kwa wanawake kusomeana meseji ni kama kawa ...
     
Loading...