Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Speaker Ssekandi gets threats over gay Bill

Discussion in 'International Forum' started by ByaseL, Dec 28, 2009.

  1. B

    ByaseL JF-Expert Member

    #1
    Dec 28, 2009
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 2,218
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    Kampala

    The Speaker of Parliament Edward Ssekandi has said he has recently been under intense pressure over the anti-homosexuality Bill that proposes severe punishments for same sex relationships.

    While speaking to hundreds of Christians on Christmas Day at Lubaga Cathedral, where he represented the government, Mr Sekandi said: “I have received so many communications from abroad threatening and stressing that they shall not give us money if we support the anti-homosexuality Bill.”

    But the Speaker called for calm, saying the matter was being handled judiciously. Mr Ssekandi’s remarks came shortly after the author of the gay Bill, Ndorwa West MP David Bahati, reported to the Ministry of Internal Affairs that his life was in danger.


    Mr Bahati says he now fears for his life following the disappearance of his cousin Emmanuel Mabonga. He said ever since he moved the Private Member’s Bill against homosexuality, he has been receiving death threats. It was not possible to verify his claims.


    Mr Bahati’s law, tabled in Parliament on October 14, proposes death or life imprisonment for homosexuals, but it also proposes punishments for those who fail to report homosexuals to the authorities. The Bill is currently before the Legal and Parliamentary Affairs Committee, which is yet to start public hearings.


    President Museveni was recently reported to have told US authorities that he would veto the Bill, although his precise stance on the proposed law remains unclear. Several countries like the US, Britain, Canada and international human-rights organisations have described the proposed law as discriminatory, some threatening to withhold development assistance to Uganda if the Bill is passed. President Obama, in a recent statement to a gay publication, said the Bill moves “against the tide of history”.
     
  2. B

    Bull JF-Expert Member

    #2
    Dec 28, 2009
    Joined: Nov 4, 2008
    Messages: 984
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kwa hii inaonyesha kabisa Wafrika bado hatuja kuwa free, inabidi tutfute njia ya kuwa free na kufanya maamuzi yetu on African way!
     
  3. Kiby

    Kiby JF-Expert Member

    #3
    Dec 29, 2009
    Joined: Nov 16, 2009
    Messages: 4,521
    Likes Received: 302
    Trophy Points: 180
    Wakati wa nuhu ambapo Mungu aliangamiza dunia kwa maji kwa sababu ya watu kutoheshimu njia Mungu aliyowapa ya kuoana, ilikuwa ni watu weupe. Sodoma na gomora ilikuwa pia ni watu weupe kwetu sisi weusi(Africa) hatujawahi ruhusu huu upuuzi mweupe na ndio maana kwetu hatujatumiwa muonyaji(nabii). Ngozi zetu waafrika ni nyeusi lakini nyoyo zetu ni nyeupe tofauti na wazungu ngozi zao nyeupe bali nyoyo zao ni nyeusi. Afrika tuna uhuru tena tumeupata kwa kuwafukuza hao wazungu. Hivyo tuna utashi wa kupambanua mema na mabaya na tuna uwezo wa kuzisimamia sheria na kanuni zetu. Tutaiga kila jema bila kujali limetoka kwa mzungu,mwarabu, mhindi au mweusi mwenzetu. Lakini maovu kama hili la usodoma hilo tunamwachia mwenyenalo(mzungu). Matokeo yake ya kutokutupa misaada ya kifedha hayana thamani kama vizazi vya watoto wetu tunaowakinga na ushwetani. Pia misaada mingi wanayotoa wazungu inaishia kwa watawala na mzungu anafahamu hilo na amelinyamazia kwa sababu anazozifahamu yeye. Sijui ni rushwa anatoa kwa familia yetu au vipi. Waenda kinyume na maumbile(nature) watokomezwe popote waliko. Kwanza tujiulize ni nani aliewahi kukosa kuingiliwa kinyume na maumbile au kuingilia mwingine ndivyo sivyo akafa?? Sii zaidi sana waliotendewa hivyo ndio walioathirika na magonjwa na kufa kabla ya mda wao? SHAME ON YOU ALL THOSE BEHIND THE SODOMISE BY THE COVER OF HUMAN RIGHTS!!!! GOD WILL SEND YOU A PROPHET AGAIN.
     
Loading...