Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

South Sudanese face deadline to leave the north

Discussion in 'International Forum' started by MaxShimba, Mar 12, 2012.

  1. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #1
    Mar 12, 2012
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    (ENInews). Sudanese Christians who have barely a month to leave the north or risk being treated as foreigners are starting to move, but Christian leaders are concerned that the 8 April deadline set by Islamic-majority Sudan is unrealistic.

    "We are very concerned. Moving is not easy ... people have children in school. They have homes ... It is almost impossible," Roman Catholic Bishop Daniel Adwok, the Khartoum archdiocese auxiliary told ENInews in a telephone interview on 7 March.

    Sudan in February announced the deadline for the former citizens it had stripped of nationality after South Sudan's January 2011 vote to secede. The ultimatum will affect an estimated 500,000-700,000 people, who are mainly Christians of southern origin that still live in the north.

    Many of them fled north during the long civil war fought between the Government of Sudan and the former rebels, the Sudan People's Liberation Movement. They have lived there for decades together with children who were born there. Few have ties with South Sudan.

    The people are desperate to move, according to reports, following the deadline and increasing tensions between the two nations over oil wealth. The tensions started escalating in January after the north allegedly started taking crude oil from the landlocked south, which it was exporting through a pipeline to Port Sudan on the Red Sea.

    "We want the rights of these people addressed by the two parliaments. Everyone has a right to choose where they want to live. It is a human right," said Adwok.

    Sudan amended its laws after the south's independence to say that Sudanese people automatically lose citizenship when they acquire by right or by other means the citizenship of South Sudan. Sudanese people in the north with any parents, grandparents or great grandparents born in the South Sudan or belong to any southern ethnic group are considered that country's nationals.

    "That's the official deadline, but we don't know how the Khartoum regime will react," said John Ashworth, an advisor of the Sudan Ecumenical Forum.

    Some church leaders fear increased persecution of Christians in the north or even forced repatriation for those who may want to stay. "The fears have been there from the beginning. There could be some form of harassment, and that could intensify after that date, but for forceful removal, it is hard to ascertain," said the Rev. Don Bosco Ochieng, a Roman Catholic priest in the Rumbek diocese.

    Aid agencies are calling for the extension of the deadline, warning that it will create a logistical and humanitarian catastrophe.

    ENInews¦ Featured Articles
     
  2. Bantugbro

    Bantugbro JF-Expert Member

    #2
    Mar 12, 2012
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 2,605
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    I see now...so the North is not that bad-monster-country at all..:wink2:
     
  3. TZ biashara

    TZ biashara JF-Expert Member

    #3
    Mar 13, 2012
    Joined: Mar 9, 2012
    Messages: 523
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Tatizo kubwa au gonjwa kubwa duniani ni kutojijua au kumjua mbaya wako ni nani ktk ulimwengu huu tunaoishi.Kwanza kabisa tufahamu kwamba ni waandishi wachache wenye kuleta habari za ukweli na wengi hupendelea propaganda ambayo ndio iliyosababisha kwa Sudan kujigawa.Na wale wenye nguvu ndio wanaoweza kusambaza habari ambazo sio za ukweli bali unafik mtupu.Na hii ndio inayosababisha watu kuchukiana kwa kugombanishwa kwa makusudi ili wengine wafaidike.Na waafrika kama hawajaamka sasa hivi na kuungana na kulinda hizi rasilimali ambazo zinawafaidisha watu wa ulaya basi tutakaa kama wajinga na kugombanishwa na kupewa silaha mkononi halafu unaambiwa nenda kapigane na wale kwasababu sio dini yako au sio kabila yako.Haiwezekani nchi isiwe na maelewano kama mtu hajatia mdomo wake.Kwani hao magaidi wanapata silaha kutoka wapi?Hebu jiulizeni wenyewe.Mimi ninavojua silaha wanaosambaza ni wazungu ndio wenye kupenda kuona nchi inamwagika damu lakini huko kwao wanjilinda hata kama kunatofauti basi wanazimaliza kimyakimya.Na kwanini matatizo ya Afrika hayamalizwi na waafrika wenyewe mpaka waje wazungu ndio wasaidie kwa kishindo na kuua kama wanyama.Kwani kunafaida gani kuwepo na AU ikiwa wazungu ndio wakuleta amani.Kwanini hawajilindi wenyewe na jeshi lao na sisi tujilinde wenyewe na jeshi letu.Kuna maswali mengi ya kujiuliza kwasababu uchumi wa afrika ulitakiwa uwe juu na nchi zingeendelea lakini pamoja na rasilimali zilizokuwepo nchi ni masikini na tusubiri wazungu waje watusaidie kila mwaka kwani wao wanarasilimali gani kwenye ma nchi yao?Mbona barabara zao ni nzuri mahospitali yao ni mazuri elimu yao ni nzuri kwani huku tumekosa nini?Hii rasilimali tu iliyoko basi ilitakiwa kusomesha watoto bureee kuanzia chekechea mpaka chuo kikuu.Kama alivokuwa anafanya Gadafi kwa watu wake maana walipewa kila kitu kasoro huo uhuru tu wa kumkosoa ndio walikuwa hawana.Na watajuta baadae maana nchi ilikuwa haina deni lakini sasa watauana kila siku huku wazungu wanajichotea mafuta vile watakavo.
     
Loading...