Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

SOS: Mvumbuzi...Hooooi!

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by Ukweliii, Oct 23, 2009.

  1. Ukweliii

    Ukweliii Member

    #1
    Oct 23, 2009
    Joined: Feb 10, 2008
    Messages: 58
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hii ni challenge kwa wanaJF.

    Tuchangie mawazo, tutumie mitandao yetu na hata resources kuweza kufanya mabadiliko. We need to contribute to make a difference.

    Story inapatikana kwenye gazeti la Guardian la 19 Okt 2009 na ina kichwa kinachosema "Ex-army officer-cum-inventor struggles for recognition". Kwa kifupi huyu bwana Ret. Cpt Msekeni ametengeneza injni ambayo haitumii mafuta bali maji kidogo tu. Nionavyo matumizi yake ni mengi bila kikomo, kuanzia kusukuma maji na hata kuzalisha umeme! Na gharama za kuiendesha ziko chini kabisa.

    Matatizo yaliyompata ukiisoma hiyo habari unaweza kulia (Wanasheria msaidieni kuwa-sue Nyumbu) na ni matatizo yanayowakumba watu wengi TZ.
    Uvumbuzi wa huyu bwana utakuwa na maana kama tu utaweza kumsadia yeye binafsi kwanza na baadaye watumiaji wengine (businesses and/or individuals)

    Ufumbuzi wa matatizoyake katika dunia ya sasa ni sekta binafsi na sio serikali kama juhudi anazofanya sasa.
    Programu za TV kama "Dragons Den" ingekuwa ndio jibu la haraka. Yaani uvumbuzi ungefanyiwa uchambuzi wa kina wa kibiashara/kiuchumi na kupata fedha nakadhalika vinavyohitajika kuifikisha injini yake kwa watumiaji. kwa njia hii ambayo ni ya haraka na uhakika zaidi niwazi kuwa hatakuwa na 100% ownership.

    Challenge ni tathmini ya uvumbuzi wake kibiashara, ambayo mimi nadhani itapita kiulaini na baada ya hapo kuizalisha kwa wingi na kuifikisha kwa wateja.

    This is chance to make a difference.
     
  2. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #2
    Oct 23, 2009
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 105
    Trophy Points: 160
    Hujaweka link hiyo kusupport hoja yako, kitu ambayo ingeturahisishia maisha saana hapa jeiefu! Hivi hujui kwamba wengine sisi mapigo yetu ya moyo yanaitegemea sana hii jeiefu?

    Lakini pia hujadokeza chochote juu ya mgogoro wa huyu jamaa na Nyumbu!

    Embu nenda ki-JF zaidi kaka!
     
  3. Ukweliii

    Ukweliii Member

    #3
    Oct 28, 2009
    Joined: Feb 10, 2008
    Messages: 58
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Story yenyewe hii hapa:-

    Ex-army officer-cum-inventor struggles for recognition, BY LUCAS LUKUMBO
    19th October 2009

    Captain Athumani Msekeni at his workshop at Tanzania Industrial Research and Development Organization (TIRDO) in Dar es Salaam recently.

    Captain Athumani Msekeni (retired) was the winner of the first best invention award in the industrial rights after he had invented an air-driven generator during African Union (AU) Intellectual Property and Technology Day on September 13, 2006. However although the invention is recognized by the Tanzania Commission for Science and Technology (COSTECH) and the Business Registration and Licensing Agency (BRELA)from that year he has been struggling single-handedly to have his invention benefit Tanzanians. Our STAFF WRITER profiles the inventor’s struggle ...
    Captain Athumani Msekeni’s zeal for invention was manifested when he was in the army. In 1977 he sought audience with Mwalimu Julius Nyerere, Chief of Armed Forces to sell his idea of making strong chassis and boards for some military vehicles. This was after finding out that certain military vehicle chassis were not durable especially when subjected to rigorous military exercises.
    “I went to Mwalimu’s place with two models I made. One was my own model and the other was the one from outside the country. I asked him if he could sponsor me to rectify the anomaly by making our own type of chassis,” he narrated.
    “Mwalimu was very much impressed with my idea,” he noted
    He said Mwalimu called Joseph Wassira who was by then the Mara Regional Commissioner. Mwalimu introduced me to the regional commissioner“who was puzzled to see me there with Mwalimu.”
    “Mwalimu ordered that I should be given money for the work,” he said adding that he was transferred to the regional block “opposite the regional commissioner’s office,”he revealed.
    He was given some money for the project and went to Dar es Salaam to buy the needed material for the work.
    “When I made a chassis and a board Nyerere came to see them. Nyerere told Wassira to encourage me. I named the
    vehicle I had changed the chassis and
    board as MUT 01 meaning Mapinduzi Ufundi Tanzania,” said adding, ‘this should be the first product in the country’s engineering revolution.”
    In the same year Msekeni demonstrated the fitness of the vehicle by driving it from Musoma to Mwanza and back 1977. He drove it to Shinyanga and returned to Musoma through Mwanza.
    “I asked the RC to give me money as Mwalimu had ordered so that I could go around the country for people to see and admire but the money was not forthcoming,” he said.
    His sense of innovation was also evident during Tanzania’s war with Iddi Amin Dada in 1978. He was transferred to Dar es Salaam in preparation for the war.
    “I did not go to war, but was given the task of rehabilitating all military vehicles which were grounded after which they could be distributed to other battalions to fill the gap after many military vehicles sent to the frontline in Kagera to oust the invading Iddi Amin troops.
    “I rehabilitated 70 military vehicles altogether which were later sent to other regions,” he said.
    One of his remarkable contributions to the war was when a problem cropped up at the frontline.
    “At times our tanks were vulnerable to Iddi Amin Dada’s artillery launching jeeps. We also had the same type of missiles but the jeeps were not plenty for mounting the missiles.
    The Chief of Defence Forces (CDF) at that time, General Msuguri ordered that Captain Msekeni be contacted in Dar Salaam so that he could design attachments in selected vehicles to be used as launching pads for the long range artillery.
    He therefore went to the frontline to see for himself some of Uganda jeeps which were hit by the Tanzania army so that he could see the set-up of the vehicles and design his own type.
    “It was an honour for me to share the same military plane with Prime Minister, Edward Sokoine- former Prime Minister to the war zone. That was way back in 1978. We landed in Bukoba and went inside Uganda with Sokoine. I left the prime minister at the headquarters of our operations and went singly to see the versatile military jeeps,” he narrated.
    Within a week Msekeni was in Dar es Salaam at his drawing board. “I decided to make some modification on our Land Rovers we had in the military. Some 18 Land Rovers were assembled before me so that I could make the required modifications.
    “After I had made my first modification I tested it on the field to see if they could perform to the required standards. We tried to fire the artillery while the Land Rover was in motion and when it was not moving,” he said adding,” after the satisfactory testing we dispatched the vehicles to the frontline.
    “The modified Land Rovers did wonders. After the war, the Land Rovers did not come back to Tanzania because President Museveni had wanted them for his peace keeping operations in the country.
    Msekeni was born in Kwachaga, Handeni District, Tanga region in September 1,1938. His father Omari Mwanchiga mother Mwajabu Athumani were both farmers. They are both dead.
    He attended primary school at Kwachaga Primary School between 1948 and 1951. After that he went to Mkonji Middle School in Handeni District. He trained at Korogwe motor mechanics school between 1955 and 1959.
    In the 1964 he joined Ruvu National Service camp after which he went to Kitai, Songea in Ruvuma Region. He left Kitai in 1965.
    In the same year he joined the Tanzania People’s Defense Forces (JWTZ) at Mgulani undergoing training between May and September in the same year.
    He was transferred to Tabora 5th Battalion. In 1968 he was transferred to Kyabakari in Mara Region as a technician for military vehicles. In the same year he was transferred to Nachingwea, Lindi region in1968 to be in-charge of motor mechanics section for the military vehicles.
    He returned to Kyabakari again in the same section where he was promoted to lance corporal and in-charge of motor mechanics. In 1971 he was sent on an infantry course in Tabora and on his return he became a corporal.
    In 1972 he became a sergeant at Kyabakari and in 1974 he went for officers’ course at Monduli in Arusha where on return he was raised to a Lieutenant.
    After the war in 1979 he was transferred to the TPDF headquarters in Dar es Salaam. In 1985 he got a scholarship to Czechoslovakia for six months to be trained in motor mechanics.
    He was transferred to Lugalo Barracks in Dar es Salaam in 1989 and was in-charge of a military workshop there. In September 1 the same year he resigned at the rank of Captain.
    After resignation, he now wanted to utilize the knowledge he had accumulated over the years to help his countrymen. His aspiration was to design an engine using ordinary air which could be vital in agriculture for pumping water to farms and production of electricity. In September 28, 1993, he wrote a letter to the then Prime Minister John Malecela to seek for help so that he could develop the engine.
    “Malecela wrote a letter to NYUMBU asking them to help me and if the project was feasible,” he said.
    With that letter the leadership of NYUMBU appointed a group of professionals to see if the machine really worked. NYUMBU leadership replied to Malecela advising him that “the project was good and that it required more support to be able to draw professional drawings and produce a few prototypes for testing.”
    The former prime minister released the money and work for making technical drawings started.
    “To my surprise on March 6, 1997 I was summoned by Nyumbu officials and told that the work was impracticable. That is when the war with government officials started. I realized later that someone had written a letter to the then ministry of Industries convincing the officials that my project is not viable,” he said adding, “ that officer instead made an appeal to the ministry asking for the money intended for my invention to be diverted to another project.”
    “I was not satisfied with the situation. I asked NYUMBU officials to return my drawings. At first they seemed reluctant to give me back my documents. It took me seven years from 1997 to 2006 for NYUMBU to give me back my technical drawings. In fact that was after the office of the prime minister ordered them to do so,” he noted.
    He then asked the Tanzania Industrial Research and Development Organization (TIRDO) to allow him to conduct his work in its premises. He was allowed to do so. In early 2006 he started making the engine himself completing it in September the same year.
    This reporter went to the inventor’s ‘workshop’ at TIRDO to witness the invention recently.
    It took some few minutes before the inventor made the engine move as water driven by the engine’s power jutted out as a demonstration for the reporter.
    “You have now seen how it works. Go and tell those who do not believe that my invention is a reality,” he said as he roared into laughter.
    TIRDO advised him to participate in the 2006 show of African inventors which took place in the same year in Dar es Salaam. The results were positive.
    The Business Registration and Licensing Agency (BRELA) awarded Captain Athumani Msekeni the First Best Invention award in the Industrial Rights for exhibition of air driven generator. The exhibitions were to mark the seventh African Union Intellectual Property and Technology Day on September 13, 2006.
    It was jointly organized by BRELA, the Tanzania Commission for Science and Technology (COSTECH) and the Copyright Society of Tanzania (COSOTA).
    The next year, January 30, 2007, he was subsequently given a certificate of grant of patent TZ/P/07/00128.
    “I want someone to sponsor me in the production of the engine. The engine will revolutionize agriculture in the country,” he says adding,” my invention has come at the right time when ‘Kilimo Kwanza’ is in its high gear.”
    The working principle of the machine is that air is filled in the cylinder by using a hand or foot until the required pressure has been reached. After the required pressure has been attained, the operator has to open a valve which releases the compressed air to go to the engine through high pressure pipe and this causes the engine to rotate.
    After the engine has started rotating it will also rotate the compressor through belt movement which would fill the air in the cylinder replacing the air used to rotate the engine.
    “The action of a compressor to fill the cylinder makes the engine continue working without any aid or support from the operator to refill the cylinder. The engine will only stop when the operator shuts off the valve which allows the air to drive the engine,” he explains.
    “This type of machine could make Tanzania a world power in agriculture. Because the machine would not use the high cost fuel like petrol or diesel many people would afford to utilize it,” he says.
    “We will no longer face hunger as all farmers would afford owning it. After all it only uses air as fuel and not oil which is expensive,” he says.
    He also says ozone layer which is in danger of depletion because of greenhouse effects would also be saved.
    “It is environmentally friendly as long as it does not disturb the ozone layer because it does not bring out smoke or heat the temperature,” he notes.
    The TIRDO Director of Industrial Research Dr Ludovick Manage says “Msekeni is a very important person in Tanzania.”
    “That is why we have accommodated him in our premises. In fact we have assigned some of our professional cadre to work with him. This is to acknowledge the fact that what he is doing would benefit our country if given the necessary inputs,” he says,” he says.
    Msekeni has only one last hope- The State House. He has written a letter to the president to help him in realizing his goal, and hopes the High Office would not let him down as many offices have so far done
     
  4. simplemind

    simplemind JF-Expert Member

    #4
    Oct 28, 2009
    Joined: Apr 10, 2009
    Messages: 9,790
    Likes Received: 1,219
    Trophy Points: 280
    Wana JF me i am sceptical kuhusu 'uvumbuzi' wa Ndugu Athumani.With such an engine one sail the oceans for ever and day.The truth is that it is imposssible to create a machine that is 100 % efficent let alone one that creates energy out of nothing.The invention contravenes well established natural laws(both first and second laws of thrmodynamics).Hili linatka mjadala zaidi.
     
  5. K

    Kafara JF-Expert Member

    #5
    Oct 28, 2009
    Joined: Feb 17, 2007
    Messages: 1,375
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    ndio maana unaitwa uvumbuzi
     
  6. K

    Kafara JF-Expert Member

    #6
    Oct 28, 2009
    Joined: Feb 17, 2007
    Messages: 1,375
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    naona amepatiwa patent. sasa ni muhimu ajue kwamba patent hiyo inalinda uvumbuzi wake katika nchi zipi (tanzania tuu au na nchi nyingine)

    aidha kufanya kazi kwa uvumbuzi hakumaanishi kwamba huo uvumbuzi ni feasible kibiashara, hivyo inabidi atafute msaada wa wataalamu wa biashra wamsaidie kuufikisha uvumbuzi wake sokoni. hili anaweza kufanya kwa kushiriki moja kwa moja na kampuni itakayomsaidia (kwa mfano kuunda kampuni mpya kwa ajili hiyo au kuwa na hisa kwenye kampuni husika). anaweza pia kuwapa kampuni husika leseni la kuendeleza huo uvumbuzi kwa makubaliano maalum. katika hili atahitaji msaada wa kisheria.
    ni hayo tu kwa sasa
     
  7. Kivuko

    Kivuko Member

    #7
    Oct 29, 2009
    Joined: Jul 12, 2009
    Messages: 66
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    He should file patent in the Us,EU and Japan to be safe,thereafter its an easier ride.for this he really needs a good lawyer/legal advice.to cover costs,TIRDO must step up the plate,If NOKIA almost single-handed changed Fin's economy,this might change Tanzanian's for good.

    Trying to be OPTIMISTIC.
     
  8. ZionTZ

    ZionTZ JF-Expert Member

    #8
    Oct 29, 2009
    Joined: Oct 6, 2009
    Messages: 1,126
    Likes Received: 37
    Trophy Points: 145
    u r absolutely right man, kama asilimia 80 ya wa tz ni wakulima ambao ni masikini kwa asilimia kubwa, hamwoni kama kupata hiyo injini kutapunguza matumizi ya mkulima na hivyo kufanikisha kulima sehemu kubwa kwa gharama ndogo na hivyo kupelekea kuwa na excess ya kutosha ambayo tutaitumia kuuza nchi za nje na hivyo kuliingizia pato taifa? mi nafikiri kwa sasa tuangalie kwanza ni jinsi gani tutau-hifadhi huo uvumbuzi wake ili kusije tokea watu wengine wezi kama wa-kenya wakauiba alafu wajitangaze kama wao ndo wamegundua, wale hawachelewi kama wameweza kuidanganya dunia kwamba mt kilimanjaro upo kenya watashindwaje kufanya hivyo?
     
  9. S

    Sabi Sanda JF-Expert Member

    #9
    Oct 29, 2009
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 413
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Kuna umuhimu mkubwa sana wa UVUMBUZI wake kuwa suala la kitaifa na kuhakikisha kuwa zinazalishwa mashine za kutosha. Kimsingi habari yake inasikitisha ila nina imani kuwa atafanikiwa na Ikulu itafanya kila njia kuhakikisha kuwa mashine zake zinatengenezwa kwa wingi hapa nchini. Ni muhimu pia Bwana Msekeni akaomba nafasi ya kuionyesha mashine yake kwa Wabunge wetu jinsi inavyofanya kazi. Kama taifa tunatakiwa twende mbali zaidi na kuanzisha kiwanda maalumu kwa ajili ya kutengeneza hizo Genereta kwa wingi na kutoa dhamana kwa vikundi vya wakulima nchini ili waweze kupata mikopo kwa ajili ya kununua hizo mashine na kuzitumia katika shughuli zao za kilimo.
     
  10. Ukweliii

    Ukweliii Member

    #10
    Nov 3, 2009
    Joined: Feb 10, 2008
    Messages: 58
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kwa vile amepewa aina fulani ya patent inaonyesha kuna originality na functionality.
    Nakubaliana kuwa uvumbuzi huu unaweza kubadilisha kabisa uchumi wa TZ kama Nokia ilifanya kwa Finland. Lakini kitu cha muhimu ni kama uvumbuzi huo una thamani ya kibiashara. Challenge ya kwanza ni hii kuufanyia uvumbuzi huu tathmini. Wataalamu wa biashara mpo???? Hiyo tathmini inafanywaje na nini kinatakiwa????
     
Loading...