Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Songea: Dr Slaa umati haujawahi tokea!

Discussion in 'Uchaguzi Tanzania' started by BONGOLALA, Oct 29, 2010.

  1. BONGOLALA

    BONGOLALA JF-Expert Member

    #1
    Oct 29, 2010
    Joined: Sep 14, 2009
    Messages: 13,047
    Likes Received: 1,351
    Trophy Points: 280
    Nimepata taarifa toka songea wanasema pamoja na ahadi za jk alizotoa za meli,hosp za rufaa na bla bla nyingi,umati ulimuita tena dr.slaa leo songea haijawahi tokea.kama kuna mwana jf there pse photos!
     
  2. Nyunyu

    Nyunyu JF-Expert Member

    #2
    Oct 29, 2010
    Joined: Mar 9, 2009
    Messages: 4,292
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    Picha please!!!
     
  3. W

    We can JF-Expert Member

    #3
    Oct 29, 2010
    Joined: Sep 4, 2010
    Messages: 676
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Kura watapiga? Watazilinda?
     
  4. h

    hagonga Senior Member

    #4
    Oct 29, 2010
    Joined: Sep 11, 2010
    Messages: 141
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Bravo songea!

    Wana JF, tuache hofu ya uchakachuaji. Kumbukeni kuwa Mungu yuko upande wetu.
    Mimi sina wasiwasi na ushindi wa Dr Slaa.
     
  5. Mwiba

    Mwiba JF-Expert Member

    #5
    Oct 29, 2010
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 7,604
    Likes Received: 189
    Trophy Points: 160
    Endeleeni kuota tu ,yaani bado mupo mkipiga makelele ya kukusanyika watu ,watu wenyewe hawana ata shahada ,just endeleeni kujipa moyo na maini ,ila wekenio chunvi na sukari karibu,
     
  6. The Dreamer

    The Dreamer JF-Expert Member

    #6
    Oct 29, 2010
    Joined: Feb 2, 2009
    Messages: 1,280
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Jeuri yenu wizi wizi wizi wizi wizi wizi wizi wizi wizi wizi wizi (100000000 = logarithm of wizi wa ccm in base 10)
     
  7. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #7
    Oct 29, 2010
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Haya bana Prof. Lipumba atashinda
     
  8. Omuregi Wasu

    Omuregi Wasu JF-Expert Member

    #8
    Oct 29, 2010
    Joined: May 21, 2009
    Messages: 753
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    :bowl:Jumapili wan JF wote kwenda kupiga kura ili tufanye mabadiliko ya kweli:hippie:
     
  9. Njowepo

    Njowepo JF-Expert Member

    #9
    Oct 29, 2010
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 9,180
    Likes Received: 297
    Trophy Points: 180
    Picha pls otherwise utabakia kuwa uvumi
     
  10. PayGod

    PayGod JF-Expert Member

    #10
    Oct 29, 2010
    Joined: Mar 4, 2008
    Messages: 1,254
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    pichaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
     
  11. Ilumine

    Ilumine Senior Member

    #11
    Oct 29, 2010
    Joined: Dec 27, 2008
    Messages: 196
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Sina picha, lakini nimeongea na shuhuda ninayemwamini, anasema watu walikuwa wengi mmmmmno! ile ya jk 'cha mtoto'.
    Mkutano ulipoisha, watu walijazana mno barabarani wakitaka kumsindikiza Dk.Slaa hadi atakakolala. Songea big up big up!!! Msidanganyike, mwaka huu lazima kufanya mabadiliko.
     
  12. m

    mchakachuaji Member

    #12
    Oct 29, 2010
    Joined: Aug 12, 2010
    Messages: 58
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Aluta continua dr. Slaa. Wamekukataza kutua iringa but kalamu za wana iringa na watanzania wajanja kalamu zetu zitatua kwenye picha yako, wabunge wako na madiwani wako
     
  13. Ilumine

    Ilumine Senior Member

    #13
    Oct 29, 2010
    Joined: Dec 27, 2008
    Messages: 196
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Wawili mashuhuda wameniambia kuwa watu walikuwa kibao!
    Jana nilikuwa pale Songea, nililiona Lori lile kubwa lililokuwa likipita mitaani kutangaza kuwa Daktari atahutubia leo. Nimeshuhudia jinsi watu walivyokuwa na hamu. Walikuwa wakipunga mikono na kushangilia Lori hilo linapopita kana kwamba Daktari mwenyewe Slaa alikuwa humo, kumbe yeye alikuwa njiani akitoka Dodoma kuelekea Iringa. Watu walikuwa wakitoa sheshima kwa hilo lori na watu wachache waliokuwa wakitangaza. Slaa anavuma sana, Bado masaa machache tukafany mambo!
     
  14. m

    mchakachuaji Member

    #14
    Oct 29, 2010
    Joined: Aug 12, 2010
    Messages: 58
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    We kambale kweli, shabiki wa mrema
     
  15. K

    KICHAPO Member

    #15
    Oct 29, 2010
    Joined: Oct 19, 2010
    Messages: 51
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Ukishapiga kura usitie urembo wowote,tick kwa SLAA then acha hao wengine bila kuwachafua.Hii itasaidia kutokuharibu kura yako kila atakayesoma ujumbe huu amueleze mwingine
     
  16. Gurudumu

    Gurudumu JF-Expert Member

    #16
    Oct 29, 2010
    Joined: Feb 5, 2008
    Messages: 2,350
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Nimeona kwenye tv, Slaa is da prezidaa
     
  17. Kudadeki

    Kudadeki JF-Expert Member

    #17
    Oct 30, 2010
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 859
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mtabaki picha tu... Baada ya masaa 40 muanze kuulizana matokeo badala ya picha!
     
  18. Augustine Moshi

    Augustine Moshi JF-Expert Member

    #18
    Oct 30, 2010
    Joined: Apr 22, 2006
    Messages: 2,083
    Likes Received: 150
    Trophy Points: 160
    Hii itamtia moyo Dr Slaa. Amefanya kazi kubwa sana jamani! Sehemu nyingine kama Iringa Polisi wamejaribu kumkasirisha lakini akatulia. Ameonyesha kuwa 100% Presidential Material.
     
  19. v

    vickitah Senior Member

    #19
    Oct 30, 2010
    Joined: Jun 18, 2010
    Messages: 152
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    People'sssssssssssssssss Poweeeeeeeeeeeeeeerrrrrr!!!
     
  20. Sikonge

    Sikonge JF-Expert Member

    #20
    Oct 30, 2010
    Joined: Jan 19, 2008
    Messages: 11,397
    Likes Received: 190
    Trophy Points: 160




    HEAVEN OR HELL.................[​IMG]

    While walking down the street one day a Corrupt Senator was tragically hit by a car and died.

    His soul arrives in heaven and is met by St. Peter at the entrance.

    "Welcome to heaven," says St. Peter. "Before you settle in, it seems there is a problem. We seldom see a high official around these parts, you see, so we're not sure what to do with you."

    "No problem, just let me in," says the Senator..

    "Well, I'd like to, but I have orders from the higher ups. What we'll do is have you spend one day in hell and one in heaven. Then you can choose where to spend eternity."

    "Really?, I've made up my mind. I want to be in heaven," says the Senator.

    "I'm sorry, but we have our rules."

    And with that, St. Peter escorts him to the elevator and he goes down, down, down to hell.

    The doors open and he finds himself in the middle of a green golf course. In the distance is a clubhouse and standing in front of it are all his friends and other politicians who had worked with him.

    Everyone is very happy and in evening dress. They run to greet him, shake his hand, and reminisce about the good times they had while getting rich at the expense of the people. They played a friendly game of golf and then dine on lobster, caviar and the finest champagne.

    Also present is the devil, who really is a very friendly guy who is having a good time dancing and telling jokes.

    They are all having such a good time that before the Senator realizes it, it is time to go.

    Everyone gives him a hearty farewell and waves while the elevator rises...

    The elevator goes up, up, up and the door reopens in heaven where St. Peter is waiting for him, "Now it's time to visit heaven.."

    So, 24 hours passed with the Senator joining a group of contented souls moving from cloud to cloud, playing the harp and singing. They have a good time and, before he realizes it, the 24 hours have gone by and St. Peter returns.

    "Well, then, you've spent a day in hell and another in heaven. Now choose your eternity."

    The Senator reflects for a minute, then he answers: "Well, I would never have said it before, I mean heaven has been delightful, but I think I would be better off in hell."

    So St. Peter escorts him to the elevator and he goes down, down, down to hell..

    Now the doors of the elevator open and he's in the middle of a barren land covered with waste and garbage. He sees all his friends, dressed in rags, picking up the trash and putting it in black bags as more trash falls from above.

    The devil comes over to him and puts his arm around his shoulders.

    "I don't understand," stammers the Senator. "Yesterday I was here and there was a golf course and clubhouse, and we ate lobster and caviar, drank champagne, and danced and had a great time. Now there's just a wasteland full of garbage and my friends look miserable. What happened?"

    The devil smiles at him and says,
    "Yesterday we were campaigning. Today, you voted.." [​IMG]

    Vote wisely on October 31, 2010
     
Loading...