Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Somali Pirates Hijack Ship with 20 Americans!

Discussion in 'International Forum' started by Ab-Titchaz, Apr 8, 2009.

  1. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #1
    Apr 8, 2009
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Wakuu,

    Naisikia CNN kama Breaking News.Sasa hapa kuna kazi!

    Ship carrying 20 Americans believed hijacked off Somalia


    CNN) -- Pirates near Somalia's coastline attacked a cargo ship Wednesday with a crew of at least 20 U.S. nationals, according to the company that owns the vessel.

    [​IMG]

    The hijacked ship is believed to be similar to the vessel pictured.

    It is believed that the U.S.-flagged Maersk Alabama then was hijacked, according to a statement from Maersk Line Ltd. If so, it would be the sixth hijacking over the past week.

    The vessel was en route to Mombasa, Kenya, when it was attacked about 310 miles (500 kilometers) off Somalia's coast, the statement said.

    U.S. government sources said the attack happened at about 7:30 a.m. local time. The nearest U.S. Navy warship was about 300 nautical miles, or 345 miles, away at the time, they said. The U.S. Navy issued another notice Tuesday warning mariners that the Somali piracy activity was extending hundreds of miles offshore.

    A Maersk subsidiary in Norfolk, Virginia, owns and operates the cargo ship, Maersk spokesman Michael Storgaard said. He would not provide any details about the security arrangements on board the Maersk Alabama.

    "We have very strict policies on the vessel. ... Crews are trained to handle these types of situations," Storgaard said from Maersk's headquarters in Copenhagen, Denmark.

    He said the company is in the process of contacting the crew members' relatives and setting up assistance for them.

    "That is at this moment our primary concern," Storgaard said.

    The Maersk Line is one of the U.S. Defense Department's primary shipping contractors, but the Maersk Alabama was not under the Pentagon's contract at the time of the attack, according to Lt. Nathan Christensen, a spokesman for the U.S. military's 5th Fleet in Bahrain.

    Storgaard said the Maersk Alabama was carrying "general cargo," most likely including aid supplies to East Africa.

    No action has been taken so far against the pirates, Christensen said.

    "There is a task force present in the region to deter any type of piracy, but the challenge remains that the area is so big and it is hard to monitor all the time," he said.

    He said U.S.-flagged ships are not usually escorted by the military unless they request it from the U.S. Navy.

    Recent attacks off Somalia's coast, which have taken place south of the area patrolled by U.S. and coalition ships, show pirates are changing their tactics and taking advantage of tens of thousands of square miles of open water where fewer military ships patrol, according to U.S. military officials.

    "They [pirates] are going where we are not; they are looking for targets where there is limited coalition presence," according to a U.S. military briefing document shown to CNN.

    Christensen said, "It appears the pirates are operating in a different fashion. It's a lot like cops on a beat. The criminals will go where they're not."

    Coalition ships mainly patrol in the busy sea lanes of the Gulf of Aden between Yemen and northern Somalia as ships come out of and head toward the mouth of the Red Sea.

    "Despite increased naval presence in the region, ships and aircraft are unlikely to be close enough to provide support to vessels under attack. The scope and magnitude of the problem cannot be understated," according to a Navy news release.

    Ship carrying 20 Americans believed hijacked off Somalia - CNN.com
     
  2. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #2
    Apr 8, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Hawa pirates wamejiimarisha: Je sii kuna meli nyingi sana za kivita to detter pirate activities in Somali waters?

    What are all these ships doing?
     
  3. Mwiba

    Mwiba JF-Expert Member

    #3
    Apr 8, 2009
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 7,604
    Likes Received: 189
    Trophy Points: 160
    Hawa wanafaa hata kulinda bahari zetu ,tutafanikiwa kuzikamata meli zote zinazovuwa samaki wetu bila ya kibali ,Magufuli wape tenda wasomali !
     
  4. u

    uporoto01 JF-Expert Member

    #4
    Apr 8, 2009
    Joined: May 23, 2008
    Messages: 4,746
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    Jamaa wanaogopwa sana na wavuvi haramu.Meli nyingi hizi za wavuvi haramu zina-opperate kutoka Seychelles ambapo wanachukua mahitaji yao kama chakula na mafuta na baadaye kufaulisha mizigo ya samaki kwenye meli za Italy na nchi zingine za ulaya ambao hawataki kuonekana wavuvi haramu. Mwaka jana uvuvi wa 'Tuna' ulipungua sana kwa kuogopa wasomali na meli nyingi za uvuvi haramu kukimbilia pwani za Tanzania na Mozambique.Pwani ya Kenya pia wanaogopa kwakuwa Wasomali wanafika mpaka huko.Hii habari iliandikwa na magazeti ya Italy na kunukuliwa na 'Eastafrican'.
     
  5. u

    uporoto01 JF-Expert Member

    #5
    Apr 8, 2009
    Joined: May 23, 2008
    Messages: 4,746
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    Hivi tukiwanunulia vijana wa mikoa ya pwani Speedboats kama ishirini na kuwapa silaha baada ya mafunzo si wanaweza kusaidia kuondoa tatizo la uvuvi haramu.Kwa kila meli wanayo kamata wanapewa asilimia fulani kwa ajili ya gharama zao kama chakula,mafuta na matumizi yao.Najua wengine mtasema haiwezekani kwenye utawala wa sheria lakini hata hao 'Europeans' wanaonunua samaki haramu hawafati sheria.Hii pia italeta ajira na kuongeza ujuzi wa vijana wetu wa kuweza baadae kuvua bahari kuu.
     
  6. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #6
    Apr 8, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    ???????????

    Ni kweli??
     
  7. M

    Mtu wa Kawaida JF-Expert Member

    #7
    Apr 8, 2009
    Joined: May 2, 2008
    Messages: 201
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Habari zilizotolewa muda si mrefu na shirika la utangazaji la BBC zinadai kwamba wabaaria wa kimarekani wameweza kuwashinda nguvu watekaji wa kisomali na meli imeweza kukombolewa
     
  8. Mahesabu

    Mahesabu JF-Expert Member

    #8
    Apr 8, 2009
    Joined: Jan 27, 2008
    Messages: 4,605
    Likes Received: 279
    Trophy Points: 180
    That is what I expected!
     
  9. M

    Mtu wa Kawaida JF-Expert Member

    #9
    Apr 8, 2009
    Joined: May 2, 2008
    Messages: 201
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    (CNN) -- Crew members of a U.S.-flagged ship have regained control of the vessel from pirates who seized it, a Pentagon official said Wednesday.
    Attackers hijacked the Maersk Alabama, shown here, formerly known as the Alva Maersk.

    Attackers hijacked the Maersk Alabama, shown here, formerly known as the Alva Maersk.

    Pirates took the U.S.-flagged Maersk Alabama early Wednesday.

    The crew is believed to be safe, and one pirate is in custody, the official said. It's unclear whether other pirates remain on board the ship or whether they have fled, said the official, who spoke on the condition of anonymity.

    John Reinhart, CEO and president of Norfolk, Virginia-based Maersk Line Ltd., which owns the ship, declined to confirm reports that the crew had regained control of the vessel.

    "We had one communications earlier today from the crew, we were told the crew was safe," Reinhart said.

    The vessel, carrying 20 American crew members, was en route to Mombasa, Kenya, when it was attacked about 500 kilometers (310 miles) off Somalia's coast, according to a statement from Maersk Line Ltd.

    The ship was attacked about 7:30 a.m. when the nearest U.S. Navy warship was about 300 nautical miles away, government sources said. On Tuesday, the U.S. Navy warned mariners that pirates were attacking ships extending hundreds of miles offshore.

    Maersk spokesman Michael Storgaard would not provide any details about the security arrangements on board the Maersk Alabama.

    "We have very strict policies on the vessel ... crews are trained to handle these types of situations," Storgaard said from Maersk's headquarters in Copenhagen, Denmark. Video Watch as Maersk spokesman talks of the hijacking »

    The Maersk Line is one of the Department of Defense's primary shipping contractors, but the Maersk Alabama was not under the Pentagon's contract at the time of the attack, according to Lt. Nathan Christensen, a spokesman for the U.S. military's 5th Fleet in Bahrain.

    The Maersk Alabama is 155 meters (508 feet) long and 25 meters (82 feet) wide. It was built in 1998.

    The vessel was carrying food aid to East Africa, including shipments from the United Nations' World Food Program, a Maersk statement said.

    "There is a task force present in the region to deter any type of piracy, but the challenge remains that the area is so big and it is hard to monitor all the time," Christensen said. "The area we patrol is over a million square miles. We can't be everywhere at once."

    He said U.S.-flagged ships are not usually escorted by the U.S. Navy unless they request it. See how pirate attacks have increased »

    Pirates are changing their tactics and taking advantage of tens of thousands of square miles of open water where fewer military ships patrol, according to U.S. military officials.

    Recent attacks off Somalia's coast have taken place south of the area patrolled by U.S. and coalition ships.

    "They [pirates] are going where we are not, they are looking for targets where there is limited coalition presence," according to a U.S. military briefing document shown to CNN.

    Coalition ships mainly patrol in the busy sea lanes of the Gulf of Aden between Yemen and northern Somalia as ships come out of and head toward the mouth of the Red Sea.

    Navy officials say about 12 to 15 coalition ships are patrolling in the Gulf of Aden.

    "Despite increased naval presence in the region, ships and aircraft are unlikely to be close enough to provide support to vessels under attack. The scope and magnitude of the problem cannot be understated," according to a news release from the U.S. Navy.

    Between January and February, only two pirate attacks off Somalia were reported, according to the International Maritime Bureau, which tracks piracy attacks worldwide.

    In March, attacks in the same area spiked to 15, according to the bureau, and the attacks have continued into April.

    On Monday, pirates seized a British-owned cargo ship in the Gulf of Aden. Also on Monday, a fishing trawler was hijacked and used to hijack other fishing vessels, the bureau said.

    Pentagon officials say pirates are holding 15 ships off the Somali coast. According to U.S. Navy statistics, pirates attacked four ships between Saturday and Monday.

    Pirates typically use small boats with a limited range to attack ships just a few miles off the coastline.
    advertisement

    The new warning says pirates are striking ships hundreds of miles off the coast, suggesting that they are using more "mother ships" -- bigger boats with longer range -- to launch smaller pirate ships farther out to sea, according to Pentagon officials.

    The U.S. Department of Transportation's Maritime Liaison Office also warned mariners on April 1 that ships traveling along the coast of Somalia and Kenya should move to the east side of the Seychelles Islands and Madagascar, hundreds of miles east of those coastlines.
     
  10. Mwawado

    Mwawado JF-Expert Member

    #10
    Apr 8, 2009
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 998
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 0
    Mkuu ni kweli kwamba Meli imekombolewa,na hawa Crews wamemshikilia Pirate Mmoja...Lakini pia hawa watu wa habari wamekaa upande mmoja,ukweli wa mambo ni kwamba wale Pirates watatu wame-dissapear na Captain wa Meli hiyo,na hivi sasa wapo kwenye negotiation ya kubadilishana Pirate kwa Captain....Crews wanachelewesha majadiliano kwa sababu kuna Meli ya Kimarekani inawakaribia kwa ajili ya Msaada inasadikiwa itafika hapo ktk masaa 3 kuanzia sasa hivi 1350ET
     
  11. T

    The Truth JF-Expert Member

    #11
    Apr 8, 2009
    Joined: Oct 21, 2007
    Messages: 618
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Let's see how B. Hussein deals with this hijacked American ship (with American hostages) crisis. Will he bungle it like his predecessor Jimmy Carter did in Iran hostage situation? B. Hussein's ineptitude was apparent just few days ago in dealing with North Korea's missile launch. Americans will be paying close attention to this situation make no mistake.
     
  12. Mwawado

    Mwawado JF-Expert Member

    #12
    Apr 8, 2009
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 998
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 0
    Habari za sasa hivi ni kwamba Crews wamemuachia yule Pirate mmoja,na kwamba Pirates wote Wanne wapo safe kwenye Boat lao, wakiwa wamemshikilia Captain,bado kuna Negotiation ya kumuachia Captain,lakini pia Meli ya usaidizi ipo karibu,ni wazi kuwa watamuokoa Captain na pengine kuweza kuwashika hao Pirates...kwa maelezo ya CNN.Hivi sasa Meli inaongozwa na 1st Officer anayetajwa kwa jina la Quinn,inaonekana kuwa Pirates hawafahamu kuwa kuna Meli inakuja kwa ukaribu na huko kwenye Pwani ya somali sasa hivi inakaribia kuwa midnight.Kwa kipindi cha wiki moja kuna Meli 6 zilizotekwa na hawa Pirates.
     
  13. Mwazange

    Mwazange JF-Expert Member

    #13
    Apr 8, 2009
    Joined: Nov 16, 2007
    Messages: 1,044
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Aksante mkulu...endelea kuikodolea hilo luninga utupe updates...wengine sisi huku tunaelekea kunako usingizi...
     
  14. bm21

    bm21 JF-Expert Member

    #14
    Apr 8, 2009
    Joined: May 12, 2008
    Messages: 774
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    This is where Bush is needed to teach a lesson these shit Pirates
     
  15. M

    Mkereme JF-Expert Member

    #15
    Apr 9, 2009
    Joined: Mar 9, 2009
    Messages: 251
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mwazange!

    Please watch out the speed the American sailors used to regain control of the vessel! No American flag bearer ship has been hijacked in the past. There is a consipiracy theory that the Yankees have a hand behind the pirates for strategic security reasons!
    The speed of release could prove this theory otherwise the pirates have decided to take the bull by the horns! It is believed that USS carrier has its home along the East African Coast. Siku zote mbona hairespond to distress of non American ships!!!
    Unakumbuka when the USD100m petrol tanker distined for the USA was hijacked those pirates and the ransom money were hit by an American drome and the USD 3m bucks and the pirates were not recovered!
    What happened it's another mystry!!! I for one don't trust the Yankees! Remember they made OSAMA to give the Soviets hard time in Afghanistan in the eghties fine 15,000 Soviet soldiers perished and the soviets got a bloody run and unilaterally left Afganistan where the TALIBAN reigned.
    Now watch out when Osama realized he had been used and turned against the American vide the Nairobi/Dar es salaam bombings followed by 911 TWIN towers bombing in New York and almost bombed the Pentagon they started their war against terror and search for OSAMA all the way through Iraq for Oil and today we have above 150,000 US troops in Iraq they are no longer counting the death toll( Almost 10,000 {CIA figure} ) as well predicted by SADAM Hussein who was MURDERED by the US made Kangaroo Court .
    Huyu Kijana wa Kijaluo Obama Hussein anataka kuongeza Majeshi yafikie 100,000 huko Afghanistan ajue itakula kwake .Let him go to the Kremlin archives au amulize Gorbachov kwa nini waliondoka kule Kabul kimya kimya!!!
     
  16. kinepi_nepi

    kinepi_nepi JF-Expert Member

    #16
    Apr 9, 2009
    Joined: Aug 16, 2007
    Messages: 870
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    wamerekani wanaonekana kuwa na hasira sana kwa kitendo hiki, na wanataka serikali yao ionyeshe mfano kwa pirates kuwa bendera yao haichezewi.
    je baraka anaweza kupambana na mambo haya, alisema North korea wakirusha kimondo atakishusha lakini wapi kilirushwa kimya, sasa ana kasheshe nyingine Pirates aliwashindwa Clinton wamegonjea Mbabe kachomoka wameshika hatamu.
    yote heri, kweli tunawahitaji Pirates tanzania waje wahijack mafisadi na familia zao, labda tutaendelea.
     
  17. Mwawado

    Mwawado JF-Expert Member

    #17
    Apr 9, 2009
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 998
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 0
    Kaka Kinepi_nepi kwa mujibu wa CNN bado inaonekana hali ni ngumu katika Pwani hiyo ya Somali.Toka jana usiku kwa saa za US,Meli kubwa ya kivita ya US ilifika katika eneo la tukio,na wameweza kumuona na kuzungumza na Captain Andrea Philips akiwa mikononi mwa Pirates,mazungumzo hayo yameshindikana....Cha muhimu ni kwamba "Captain Philips yupo hai,pamoja na kuonekana kwamba amechoka sana" kumbuka kwamba inakwenda siku ya 3 sasa yupo majini kwenye mikono ya adui.

    FBI wamem-dispatch agent ambaye ni Mtaalamu wa kimataifa katika negotiations za namna hiyo,anakwenda huko ili ajadiliane na hao Pirates wamuachie Captain bila kumdhuru....Meli Maersk Alabama imeondoka eneo hilo asubuhi hii kwa saa za US ikianza safari ya karibu 48hrs kuelekea Nairobi Kenya,ndani ya Meli hiyo kuna Navy (askari wa majini) wa kimarekani wakiisindikiza.

    Vyovyote itakavyokuwa bado hali ni tete...haijulikani haswa Pirates watafanya nini na huyo American Captain,na vyovyote itakavyokuwa pia hali yao ipo mashakani,inawezekana kabisa wakamuua Captain kwa sababu wanajua wazi wakimuachia tu nao ndio mwisho wao.......Obama na Admnistration yake wanalifuatilia kwa ukaribu,Hillary Clinton (secretary of the State) asubuhi hii amedai amefarijika kuona kwamba Navy wamefika kwenye eneo na wameweza kuwasiliana na Captain.

    Serikali ya Marekani inawafahamu Wasomali...kumbuka kipindi cha Clinton jinsi wale Marines walivyoburutwa mitaani, wakati ule wa Mbabe Aideed,na hivi sasa FBI inawafuatilia kwa ukaribu wasomali waliopo Minneapolis,columbus na San Diego kwa sababu wana-support na wengi wanakwenda Somali kuendeleza vita vya kikabila.
     
  18. Mwazange

    Mwazange JF-Expert Member

    #18
    Apr 9, 2009
    Joined: Nov 16, 2007
    Messages: 1,044
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Mtanange bado unaendelea, horya wamekomaa na country boy......Meli ya kijeshi imefika pale kupiga mkwala tu...kuna kitu kinaitwa "International laws" maili 300 kutoka ufukwe wa Somalia napo sio padogo hapo...nina imani wanaplani ambush, natusubiri...
     
  19. k

    kizimkazi Member

    #19
    Apr 9, 2009
    Joined: Mar 10, 2009
    Messages: 59
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 13
    kwa kweli hapo jamaa zetu walidhania mchezo utakuwa rahisi lakini ukweli ngoma nzito,wamuue au wasimuue lakini hao jamaa washakwenda kwenye kinywa cha papa,maana wako ndani ya himaya ya wamarekani sasa,na meli yao ishaondoka,kwahiyo kilichobakia ni game kuanza.naamini usiku wata dive kuwateka hao maharamia,hao maharamia akili na upeo wao ni jinsi ya kutumia bunduki na kudai hela ila wamarekaniwaliopo hapo ni wanamaji, na tayari wako vitani,sasa wanachofanya ni kuihadaa dunia kuwa walitumia ustaarabu kwanza kabla ya nguvu.nafikiri jamaa za hao wasomali washaanza kulala matanga,maana kinachofuata wanakijua.worya wamezoea kuwakamata wahindi na wafilipino,sasa mambo yamewendea kombo.
     
  20. Mwazange

    Mwazange JF-Expert Member

    #20
    Apr 9, 2009
    Joined: Nov 16, 2007
    Messages: 1,044
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Kweli kabisa hapo iwe isiwe...bahari imeonja damu....na hao jamaa wanavyopenda sifa...clock is ticking...tik tok tik tok.....
     
Loading...