Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Somali pirates free Turkish ship after ransom

Discussion in 'International Forum' started by MziziMkavu, Oct 6, 2009.

  1. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #1
    Oct 6, 2009
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,551
    Likes Received: 2,823
    Trophy Points: 280
    Hijackers' hometown celebrates reported $1.5 million bounty with big party BOSASSO, Somalia - Somali pirates freed a Turkish ship on Monday after the hijackers received what a pirate source said was a $1.5 million ransom.

    A regional maritime official confirmed the bulk carrier Horizon-1, which was seized on July 8 with 23 Turkish crew members on board, had been released.
    "We accepted $1.5 million to release the Turkish ship," one of the pirates, who gave his name as Abshir, said by telephone from the gangs' stronghold of Eyl.

    "We delayed leaving because of accounting. We were sharing out the money. We disembarked from the ship this afternoon."Residents in Eyl said associates of the pirates held a big party to celebrate the ransom payment.
    "There is too much noise. The pirates' friends in Eyl are celebrating. Some have gone to welcome the pirates who took the ransom," resident Abdiqadir Mohamed told Reuters by phone.
    Andrew Mwangura of the Kenya-based East African Seafarers' Assistance Programme confirmed the ship, which was believed to be carrying sulphate when it was hijacked, had been released.
    There was no immediate word on the condition of the crew.
    Spanish media said at the time that the vessel had been en route from Jordan to Saudi Arabia when it was hijacked. Pirate raids have continued in the Indian Ocean and strategic Gulf of Aden despite foreign naval patrols off the lawless Horn of Africa state. Monsoon rains curbed attacks in recent months, but now they have started to pick up again.
    Heavily armed gangs from Somalia — some made up of former fishermen angered by foreign boats fishing in Somali waters — have made tens of millions of dollars in ransoms by seizing boats in shipping lanes linking Europe to Asia. Tuna trawler hijacked
    Meanwhile, Spain is working to secure the release of a Spanish tuna trawler hijacked in the Indian Ocean with a crew of 36, the defense minister said Monday.

    Pirates seized the Alakrana on Friday about 375 nautical miles off the east coast of Somalia. On Monday it was anchored near an undisclosed Somali port, said its owner, Echebastar Fleet. The Defense Ministry had said Sunday it was actually moored at a port.

    While the tuna trawler was still on the high seas, two alleged hijackers left it in a skiff and were captured by Spanish naval forces while heading for shore. One was shot and slightly wounded. Spanish forces are taking part in an EU anti-piracy flotilla.

    A Spanish judge requested Sunday that those two suspects be sent to Madrid for investigation on charges of piracy and terrorism. Spanish news reports say there are still 11 pirates in control of the ship.

    All 36 crew members are in good condition and unharmed, Defense Minister Carme Chacon told Spanish National Television. http://www.msnbc.msn.com/id/33181269/ns/world_news-africa/
     
  2. Mazingira

    Mazingira JF-Expert Member

    #2
    Oct 6, 2009
    Joined: May 31, 2009
    Messages: 1,837
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Baada ya baadhi yao kuuawa kwa rissi za moto baharini nilidhani wameacha kumbe ndo kazi bado inaendelea, lol!
     
  3. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #3
    Oct 6, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Kwani kuna ulazima wa kupitisha meli pwani ya Somalia!? Wenyewe hawataki bado mnalazimisha yakiwakuta mnaanza kulalamika.

    Dah!
     
  4. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #4
    Oct 7, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Jamaa hawa wameharibu sana biashara ya Meli. Rafiki yangu mmoja Mmisri anameli, hivi sasa wamempandishia insurance premium upto $110K kwasababu ya hawa wapuuzi wa Kisomali.

    Kaazi kweli kweli unapo kuwa na watu hapa duniani wasio na mbele wala nyuma kama hawa Wasomali.
     
  5. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #5
    Oct 7, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135

    Mkuu kwa hiyo na hao wasomali wakienda nchi za watu wanyayaswe kama hawataki basi wasiende huko au siyo? Is that the logic you are using bro?
     
  6. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #6
    Oct 7, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Wasomali wanao kimbilia hizo nchi unazo ziita za watu, ni hao wenye kuteka Meli au ni wale raiya wasio na hatia?
     
  7. M

    Mchili JF-Expert Member

    #7
    Oct 7, 2009
    Joined: Aug 19, 2009
    Messages: 728
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    Hapa bongo wasomali wanaongezeka kila siku. Wanajenga apartments kali na mahotel unafikiri hiyo hela inatoka wapi kama sio hiyo ya pirates. Sasa hivi nasikia kuna satelight city inajengwa pwani ya kunduchi na hao waomali, kitu ambacho ni hatari manake hiyo plot iinafika baharini hivyo wanaweza kuwa wanaingia na boats bilasisi kujua na ukashitukia tuna ujangili wa kutisha hapa.

    Usalama wa taifa sijui mnachunguzaga haya mambo au mnakimbizana na misafara ya viongozi tu.
     
  8. rmashauri

    rmashauri JF-Expert Member

    #8
    Oct 7, 2009
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 3,008
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Well said mkuu inabidi usalama wa taifa wawe makini sana na hawa jamaa. Wafuatilie vizuri nyendo zao wasije kuigeuza nchi yetu kituo cha maharamia na biashara haramu.
     
  9. Eqlypz

    Eqlypz JF-Expert Member

    #9
    Oct 8, 2009
    Joined: May 24, 2009
    Messages: 4,069
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Hii habari imeniacha hoi..
     
Loading...