Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Shule za kata

Discussion in 'Jukwaa la Elimu (Education Forum)' started by saikon nokoren, Sep 10, 2009.

  1. s

    saikon nokoren Member

    #1
    Sep 10, 2009
    Joined: Jun 30, 2009
    Messages: 22
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    JOB APPLICATION I am apply to my job of security guard to you boss in you company of Shoprite. I complete to Grade 8 examination certificate in 1997.

    I am 27 ears to be Born of age and no mallied and no childish.

    My father is dead long time ago and my mother mary in Zaire country there 10 years now, no see she so nobody known to help me.

    My certificate is just sitting home for itself, but passes in Mathematics, Geography, Science and all subjects but fail in English because of Nyanja teacher, Mr Phiri, teaching me is jelos of myself. Me wear expenses cloth than Ngoni teacher.

    I here people you want security guards to you company and I tell you I Am one of that job experience for 2 years. I shot thief dead. I want to Join the company of you and chase criminal out with me AK47.

    Please consider my aplication careful and call me any time because me Have celphone. I am red for interview with you. I am very hornest and can speak
    English free.

    Please also greet your wife. And rememba that English is not our mother land!!

    Yours in faith

    Pasopa Mampara
    My picture frame I look beautiful
    Huu si utani… Hii ni barua ya kweli ya kuomba kazi iliyotumwa kwa mkurugenzi
    wa kampuni binafsi. Kwamba kijana wa Kitanzania amekaa chini na kuandika barua hiyo.





    Nahofia, kwa kasi hii ya shule za kata zisizo na uhakika wa walimu bora, itafika mahali tutakuja kuiona barua hiyo hapo juu ina afadhali.
    Na ni vijana hawa tunaoota kuwaingiza katika Jumuiya ya Afrika Mashariki.
    Tunahitaji msaada na hekima ya Mungu.
    Huu si utani… Hii ni barua ya kweli ya kuomba kazi iliyotumwa kwa mkurugenzi
    wa kampuni binafsi. Kwamba kijana wa Kitanzania amekaa chini na kuandika barua hiyo.





    Nahofia, kwa kasi hii ya shule za kata zisizo na uhakika wa walimu bora, itafika mahali tutakuja kuiona barua hiyo hapo juu ina afadhali.
    Na ni vijana hawa tunaoota kuwaingiza katika Jumuiya ya Afrika Mashariki.
    Tunahitaji msaada na hekima ya Mungu.
    [​IMG]
     
  2. Cynic

    Cynic JF-Expert Member

    #2
    Sep 10, 2009
    Joined: Jan 5, 2009
    Messages: 5,156
    Likes Received: 609
    Trophy Points: 280
    Hii level ya communication skills kwa post ya security guard nadhani inatosha. Ningekuwa boss wa Co. ningemwajiri.
     
Loading...