Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Shame upon you Chadema - Mhariri wa gazeti la serikali huyo

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Candid Scope, Jan 14, 2011.

  1. Candid Scope

    Candid Scope JF-Expert Member

    #1
    Jan 14, 2011
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 11,892
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    Nimeshangaa taaluma ya uandishi kwa wanahabari wa magazeti ya serikali. Kichwa hapo juu alichoandika katika moja ya maoni yake siku chache zilizopita niliduwaa sana. Mimi mwenyewe niliposoma niliumia mbavu zangu kwa kicheko. Nikakopi na kumtumia mhariri mmoja katika gazeti moja maarufu nchi marekani (jina la gazeti limehifadhiwa) ambao niliwahi kufanya nao kazi wakati niko chuoni katika fani hiyo, wameshangaa mno kwani haionyeshi taaluma ya uandishi kabisa. Wakanishambulia kwa nini hatuwasomeshi hao au kozi endelevu ili kuendeleza taaluma ya uandishi. Ya mkurugenzi wa ikulu ndio ingekuwa aibu babu kubwa na kwa wao ni matusi ya nguoni bora sikuwaonyesha sababu iliandikwa kwa lugha ya kibantu.
    Yaani "Shame upon you Chadema"??????????????????? Dhu hi kali kweli kweli!!!!!
     
  2. C

    Chief Rumanyika Senior Member

    #2
    Jan 14, 2011
    Joined: Dec 29, 2010
    Messages: 138
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kitu gani tena huko, tusaidieni jamani kumzuia huyu mwendawazimu hapa juu huonekana kapagawa.

    Nasema umepagawa kwa maana unajua fika kiongozi wa nchi akishapenda udaku, TV zake udaku wa akina Massanja na Bonyee halafu anacheka ikulu hana mbavu.

    Na siku hizi magazeti ya serikali nazo udaku mtupu ndiyo mtu ulinde kazi. Kwani ulikuwa hujui hili? Waliojitia kuzingatia taaluma kama Tido na nidhamu ya haki sawa kwa wote baada ya kupita pita huko sasa hivi wako wapi.

    Lolote watendalo mzee hakunwi kiudaku kule.
     
  3. Questt

    Questt JF-Expert Member

    #3
    Jan 14, 2011
    Joined: Oct 8, 2009
    Messages: 3,013
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Can u put it in deatails?????
     
  4. Candid Scope

    Candid Scope JF-Expert Member

    #4
    Jan 14, 2011
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 11,892
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    Katika gazeti la serikali siku chache zilizopita baada ya tukio la Arusha mhariri wa gazeti la serikali katika safu ya uhariri wake alitoa tamko la kuilaani Chadema kwa kicha cha habari kilichosomeka "SHAME UPON YOU CHADEMA." Licha ya kusoma editorial yote, kitaaluma ya uandishi kichwa cha habari tu kinakosa ubunifu nzuri wenye lugha ya kitaaluma.

    Ama kwa kweli hali kama ndo hiyo basi ikulu na ofisi za serikali ni uchwara tupu.
     
  5. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #5
    Jan 14, 2011
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 100
    Trophy Points: 145
    Candid Scope,
    Lilikuwa ni gazeti la Daily News jumapili iliyopita. Kwa kawaida tahariri ya gazeti la serikali ina reflect maoni ya Ikulu. Mimi sikushangaa niliposoma tahariri hiyo. Kikwete anasema kampeni zimeisha lakini inaonekana anaendelea kuendesha kampeni dhidi ya Chadema kutokea Ikulu. What a shame. Enzi za Nyerere ukisoma tahariri ya Daily News unaweza kuirudia mara tatu. Tumeshadidimia kufika this low.
     
  6. Smartboy

    Smartboy JF-Expert Member

    #6
    Jan 14, 2011
    Joined: Nov 12, 2010
    Messages: 1,110
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Jf hatung'ati maneno we taja gazeti au ni daily news ikiwezekana ungemtaja huyo jamaa ajilerekebishe
     
  7. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #7
    Jan 14, 2011
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Taratibu za kuwabana hawa watu zikoje? Hatuezi kuwapa free ride wapuuzi wachache ambao wanatumia kodi zetu vibaya kwa maslahi ya kikundi cha watu wachache badala ya umma wa watz.
     
  8. F

    Fareed JF-Expert Member

    #8
    Jan 14, 2011
    Joined: Apr 13, 2010
    Messages: 328
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 0
    Ushauri: Ungeiweka hiyo editorial watu wajisomee wenyewe. Ngoja nikusaidie kwa hilo
     
  9. F

    Fareed JF-Expert Member

    #9
    Jan 14, 2011
    Joined: Apr 13, 2010
    Messages: 328
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 0
    Editorial yenyewe hii hapa....

     
  10. kagumyamuheto

    kagumyamuheto JF-Expert Member

    #10
    Jan 14, 2011
    Joined: Nov 5, 2010
    Messages: 286
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    crap
     
  11. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #11
    Jan 14, 2011
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    this is CRAP:
    Expansion of the Universe: "And it is We Who have constructed the heaven with might, and verily, it is We Who are steadily expanding it". (Qur'an, 51:47)
     
  12. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #12
    Jan 14, 2011
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,796
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145
    yeah... wewe kama imbecile huwezi kwenda lower than that, stay where you belong,
     
  13. The Finest

    The Finest JF-Expert Member

    #13
    Jan 14, 2011
    Joined: Jul 14, 2010
    Messages: 21,710
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 145
    Huyu mwandishi I guess iliandikiwa ikulu
     
  14. The Finest

    The Finest JF-Expert Member

    #14
    Jan 14, 2011
    Joined: Jul 14, 2010
    Messages: 21,710
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 145
    But still nothing will change watu wanajua fika kwamba the police were involved in the killings so no matter how much the Government will try to protect itself from the saga it is too late.
     
  15. Zegreaty

    Zegreaty JF-Expert Member

    #15
    Jan 14, 2011
    Joined: Nov 24, 2010
    Messages: 638
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    yani waandishi wa bongo wanakubali kutumiwa kwa maslahi yao ile hali ndugu zao vijijini wanateseka kwa hujuma za mafisadi wa nchi hii.......
     
  16. Husninyo

    Husninyo JF-Expert Member

    #16
    Jan 14, 2011
    Joined: Oct 24, 2010
    Messages: 23,718
    Likes Received: 396
    Trophy Points: 180
    Wanaona kama wanajisafisha wakati wanazidi kujichafua na kutuchefua.
    Hii serikali yetu ishatumbukia kwenye mtaro wa maji machafu.
     
  17. C

    Chief Rumanyika Senior Member

    #17
    Jan 14, 2011
    Joined: Dec 29, 2010
    Messages: 138
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    MKUMBWA ALLY MAY HAVE BEEN GOOD ENOUGH FOR TSN IN THE YESTERYEARS, BUT THE NEW GLOBAL DEVELOPMENT & PERSPECTIVES SEEMS FOR CERTAIN A LOT MORE DEMANDING

    For certain Mkumbwa Ally needs help on a serious note! This is no the best way for him to seek to be appointed the Managing Editor of the once respectfull Tanzania Standard Newspapers.

    Only if I were to be a Board mamber to this institution, my first assignment would be to seek to enhance matters of QUALITY WRITING in a government and not a political party newsroom style of conducting business.

    Iwould at all times seek to redifene my role in the light of a unifying feet to all my key stakeholders. But of them all the Tanzania taxpayers interests and how they feel about how their government is implementing various policy frameworks and NOT what IKULU wants to hear would top my agenda.

    Sure, Iwould force myself into appreciting the fact that UHURU PUBLICATION is wholly owned by a political party CCM to cherish her wishes bu on another side note that TSN belongs to CUF, CCM, Government, Civil Society, Business Community, Consumers, TLP, NCCR Mageuzi, IPP Media, CHADEMA, Kariakoo Market, Machinga, Villagers, Researchers, Diplomat, Policy Makers, Daladala Touts, Judges, Lecturers, Kindergarten pupils, robbers at Ukonga, JF members online and the like.

    This way, on every other day I would MOST OBJECTIVELY be going through a pre-determined checklist and ask myself how well I may have succeeded in catering for each group's needs and want so as to suffice for the tax-ownership they have in my institution. All these groups ought to be my and I must never allow any of them to unfairly seek to overshadow another - not even the State House and or any of her agents. And with that a media house willjust automatically be commanding a unifying national voice, interest, and following based on its dependability, objectivity and predictability.

    Yes, I would swiftly replace the common-place acts of witchcraftcy with expertise, eating with the fraudulent to siding with the prudent but rather weaker voices, thecurrent boot-licker tendencies at TSN with extremely critical thinking craftmanship, and take out routinism with innovation at a public media house of 21 century that holds the base responsibility to build a formidable kind of democracy, sense of jusjice and fairness at all times in order to help hearness voluntary national unity and loyalty.

    For sure, I would seek to make the quality and performance of a goverment media house to been evaluated and appreciated from the standpoint of an opposing force as a sure means of ensuring that I really help my president and the government officials working under to see Tanzania universe from the opponents take.

    Indeed, one dare say that Mkumbwa Ally and the like-minded type of media-house leaders with high-level medicrity are roundly responsible to blame for the present-time government free-fall in reputation and insensitivity simply because they are daily served only with the rather monotonous tunes that make them smile with scorn throughout a week.

    Sure, they never tell the government and the general public what goes on the other side of the coin and hence the miserable detatchment of our leaders from appreciating the realities on the ground as they stand. At times a section of the citizenry would oftenbe heard passionately inquiring; is this leader of ours just arriving yet from another planet or what.

    The once highly respected public-owned nespapers are fast moving from an election fortune-teller tabloid as both the 'Daily News' and 'HabariLeo' are quickly rushing into something quite akin to an UDAKU caricature that is highly despised by serious readership of fast-globalising world.

    But since I am no near board member at TSN, this gentleman can only be advised that his peak-performance levels is miserably past a plateau- rest-point to the negative at a time that real competitive politics is just kicking off in earnest and the modern way in our neighbourhoods.

    The bars is rather just too high for him to access, and he seems so bussy not to admit even an inch, yet everyone knos that the man is no-longer at ease in pen-chantting. Anew blood is inevitably called-for to start all-over again, only if the present board of directors cares the least!

    Otherwise, if this could be the only best soul available in town to beat the entire job market offers then there could be felt a dire need to re-invent him into a possible refreshing resource some years to come.

    Indeed, it is no secret, Tanzanian political landscape has drastically changed and not a single media house dare need set foot in there with an 18 century glories and high echelon connections per se.
     
  18. DOUGLAS SALLU

    DOUGLAS SALLU JF-Expert Member

    #18
    Jan 14, 2011
    Joined: Nov 13, 2009
    Messages: 7,267
    Likes Received: 1,277
    Trophy Points: 280
    Daily News na Habari Leo siyo magazeti, yalikoma kuwa magazeti siku nyingi hivi sasa hayo ni sawa na TOILET PAPER.
     
  19. K

    Karandanya Member

    #19
    Jan 14, 2011
    Joined: Jan 11, 2011
    Messages: 28
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hivi kwan lazima kila siku uandike habari vtuvingine bana vinachekesha kweli, ndiyo maana ata tido wa tbc mmemfukuza kutokana na uwanaharakati wake kweli shujaa hakubaliki nyumbani?
     
  20. Iza

    Iza JF-Expert Member

    #20
    Jan 14, 2011
    Joined: Jan 8, 2009
    Messages: 1,793
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    Ujasiri wa watu kujisimamia wenyewe kwenye kitu wanachokiamini haupo tena,unafanya kile bwana mkubwa anataka ili mradi ujikombe.Huu ni unafiki mkubwa..
     
Loading...