Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Shame upon you, Chadema leaders

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Kishongo, Jan 9, 2011.

  1. Kishongo

    Kishongo JF-Expert Member

    #1
    Jan 9, 2011
    Joined: May 4, 2010
    Messages: 932
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    [FONT=&quot]FOR a country and people used to uninterrupted peace and tranquility, the events in Arusha on Wednesday in which police had to use force to disperse an illegal demonstration staged by a section of members and supporters of the Opposition CHADEMA looked very much alien.

    It is sad to note that a number of people, both those involved and innocent passers-by, were injured during the ensuing fracas.

    But what is more irritating is the fact that top Chadema leaders decided to go ahead with the demonstration in total defiance of the police order against it.

    It was, of course, an unwise move by Chadema. Despite the decision by the police not to issue a permit for the planned demonstration, the opposition political party was still allowed to go ahead with their planned public rally.

    The police had probably good reasons not to allow the demonstration but allow the public rally instead. According to a statement, the police intelligence showed that the demonstration could have been misused by some unscrupulous people to cause chaos thus causing a disruption of peace. What happened at the illegal demo was a pointer of the worst things that would have happened had it been permitted.

    Conventional wisdom shows that the political party could have made good use of the authorized public rally to convey its message to its members and supporters in a much more peaceful and dignified manner. Police would have been able to ensure maximum security at the single venue.

    Only a few weeks ago, several people were injured in a confrontation with the police during the volatile race for Arusha mayor. The conditions were, therefore, not rife to stage a demonstration so after the previous skirmishes that had threatened to cause a disruption of peace in the city.

    It is sad to note, according to reports, that a number of people lost their lives during the police operation to quell the violence perpetrated by the riotous demonstrators. Some were badly injured. The dead could have included innocent passers-by or people caught in the crossfire.

    Opinion has been given that Chadema decided to go ahead with the banned demonstration, fully aware of its consequences but defied good wisdom with the warped objective of attracting international attention – and sympathy!

    Tanzania is an avowed peaceful country. Multi-party democracy is very much at play here. Yet political parties should not attempt to tamper with the country’s peace under the guise of advancing their democracy causes.

    What Chadema leaders did in Arusha was very shameful. It should never be allowed to happen again.[/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot]Source: The DAILY NEWS[/FONT]
     
  2. Elli

    Elli JF-Expert Member

    #2
    Jan 9, 2011
    Joined: Mar 17, 2008
    Messages: 23,754
    Likes Received: 4,500
    Trophy Points: 280
    Wengine wanatia kinyaaa... yaani dunia nzima inajua mchawi nani leo hawa nanihii wanawanyoshea kidole CDM? Au labda wamepewa amri tu waandike hivyo! ovyoooo
     
  3. The Dreamer

    The Dreamer JF-Expert Member

    #3
    Jan 9, 2011
    Joined: Feb 2, 2009
    Messages: 1,280
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Wewe ndiye mhariri mwenyewe nini maana mimi tangu asubuhi nimeshindwa kufungua hii habari. Anyway huyo ndiye mhariri asiye na kumbukumbu ya vifo vya Zanzibar na mwembechai. Anapigania kubaki kama mhariri na pia alitangaza rais wiki kadhaa kabla ya uchaguzi. Tunamtakia heri sisi ndege ya mageuzi injini zipo full speed tunakata mawingu by the time anashutuka tutakuwa tumefungua mikanda tunapata viburudisho!!
     
  4. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #4
    Jan 9, 2011
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 105
    Trophy Points: 160
    Nashukuru Mungu nilianza kwa kusoma tokea mwisho wa habar hiyo...Nilipoona source ya habari ni DailyNews nimehama kwenda :new posts!..

    WITO: Daily news Mmalize kwanza mgogoro wWENU wa uongozi ndipo muanze kuandika mambo ya Cdm....
     
  5. sweetlady

    sweetlady JF-Expert Member

    #5
    Jan 9, 2011
    Joined: Dec 24, 2010
    Messages: 16,980
    Likes Received: 55
    Trophy Points: 145
    shame upon on polic wte walio2mia silaha kuwadhur wasio na hatia. CDM wanahucka vp? Wenyewe walkuw wanatekelza hak yao kikatba. Miji2 mingne bana
     
  6. Zak Malang

    Zak Malang JF-Expert Member

    #6
    Jan 9, 2011
    Joined: Dec 30, 2008
    Messages: 5,410
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    Ingawa sijalisoma gazeti hilo la (serikali ya) CCM, nadhani hii ni tahriri ya gazeti hilo. Unategemea nini? CCM waseme 'hongera Chadema' na "nyie polisi washenzi?' Nchi za Kiafrika huwa haziendi hivyo.

    Gazeti hilo linapingana hata na kauili ya JK kwa mabalozi -- kauli haikuwalaani Chadema. hilo gazeti la lina matatizo makubwa sana -- huyo mhariri anan'gang'ania pale hataki kuondoka.

    Hata hivyo tahariri za magazeti mengine matano niliyosoma zinaiponda polisi kwa ubabe, kutumia nguvu kupita kiasi, kutotumia busara na common sense nk. What is DAILY NEWS to Tanzanians?

    Gazeti lisilojali wamasikini wa Tanzania, linalotetea mafisadi -- unategemea nini? To many the paper is just big SHIT!!!!!
     
  7. Ngalikihinja

    Ngalikihinja JF-Expert Member

    #7
    Jan 9, 2011
    Joined: Sep 1, 2009
    Messages: 14,567
    Likes Received: 1,802
    Trophy Points: 280
    Daily news na Kishongo katika hili mmetumwa. Kama polisi wangekuwa makini basi hao wapita njia wasingewagusa............. Hiv......taarifa za kiinteligensia ndiyo nini....??? Kama walihisi kuna watu wangefanya fujo basi hao watu wanawafahamu na ndiyo maana wakasema hivyo.....vinginevyo ni usanii tu............
     
  8. V

    Vancomycin Senior Member

    #8
    Jan 9, 2011
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 171
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Hivi kwa nini uongozi wa chadema usitoe tamko la kutonunua magaze ya namna hii kwa wanachama na wapenzi wa chama.Wasiwasi wangu haya siyo ya raia watanzania nakama ni raia wapelekwe milembe waongeze idadi ya wagonjwa.Nausea
     
  9. Jackbauer

    Jackbauer JF-Expert Member

    #9
    Jan 9, 2011
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 5,878
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 135
    The change will come,soon we shall 'execute' all those who stand for UFISADI,no stone will be left unturn include you the editor of dailynews(refer to ICTR).
     
  10. Kaa la Moto

    Kaa la Moto JF-Expert Member

    #10
    Jan 9, 2011
    Joined: Apr 24, 2008
    Messages: 7,536
    Likes Received: 74
    Trophy Points: 145
    Shame upon you ccm leaders and killers
     
  11. L

    LAT JF-Expert Member

    #11
    Jan 9, 2011
    Joined: Nov 20, 2010
    Messages: 4,524
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 0
    Kinyaa.... kingine
     
  12. M

    Magobe T JF-Expert Member

    #12
    Jan 9, 2011
    Joined: Mar 19, 2008
    Messages: 2,575
    Likes Received: 77
    Trophy Points: 145
    Hiyo ndiyo Daily Woes! Inatia kichefuchefu kusoma editorial hii. It's intellectual masturbation!
     
  13. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #13
    Jan 9, 2011
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 105
    Trophy Points: 160

    Hawatakiwi kutamka hilo hadharani, maana itakuwa sasa ni mrengo wa kushoto uliopitiliza...!

    Ninachoamini ni kwamba wapenzi wote wa Cdm na wanachama, by default wanaelewa bila hata ya kuambiwa kuwa magazeti kama hayo ya Uhuru dAILY NEWS etc ni ya propaganda ya ccm, hawana jipya wanaloweza kuandika,...hata moja!
     
  14. N

    Ngonini JF-Expert Member

    #14
    Jan 9, 2011
    Joined: Sep 1, 2010
    Messages: 2,024
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    kongwe la chama cha mapinduzi. Hili gazeti kazi yake sasa imekwisha maana tunayo magazeti mengine yanayotoa taarifa kwa umma. Kwanini tuendelee kuwa na gaziti hili ambalo ni mzigo kwa walipa kodi tu. Sidhani hata kama mauzo yake yanatosha kulipa hata mshahara wa bosi mmoja wa shirika hili mfu ambalo bado linadhani ni la ccm. Nadhani kunahaja yakupeleka hoja binfsi bungeni kuliangalia kama is worth it kuendelea kuwa nalo au tuliuze kwa wawekezaji kuepuka hasara tunayoipata kuwalipa wafanyakazi wsiozalisha au kutoa huduma inayohitajika na jamii. Au wadau mnasemaje?
     
  15. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #15
    Jan 9, 2011
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,100
    Likes Received: 9,806
    Trophy Points: 280
    Shame on you for posting this rubbish/CRAP.

     
  16. Sikonge

    Sikonge JF-Expert Member

    #16
    Jan 9, 2011
    Joined: Jan 19, 2008
    Messages: 11,397
    Likes Received: 190
    Trophy Points: 160
    Hata mie nilifikiri ni UTANI maana link yake haifunguki.

    Ila nimejaribu kivyangu na imefunguka: Daily News | Shame upon you, Chadema leaders
     
  17. Dingswayo

    Dingswayo JF-Expert Member

    #17
    Jan 9, 2011
    Joined: May 26, 2009
    Messages: 3,974
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 145
    I would not use this rag even as toilet paper. I might get piles!
     
  18. Michelle

    Michelle JF-Expert Member

    #18
    Jan 9, 2011
    Joined: Nov 16, 2010
    Messages: 7,289
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    Its his opinion for God sake,let him be! I like this post,what i did not like is the fact that he thinks the police did the right thing killing the innocent citizens simply because CHADEMA went against the IGP order of allowing the public rally and not the demonstrations...I also did not find it wise for CHADEMA to go on with the banned demonstrations..... Again, I do not think the political parties are tampering with the countries peace because they had strong reasons which we back as citizens, that they were demanding answers for.....It was not a shameful act to fight for what we believe in and what we deserve,it could have been shameful to keep quiet with all that is going on in this country...Alluta Continua!
     
  19. Albedo

    Albedo JF-Expert Member

    #19
    Jan 9, 2011
    Joined: Feb 24, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Naona Mbio za Kuusaka u DG wa TSN zimepamba Moto watu wako Bize Kumramba Miguu Mkulu
     
  20. Lizzy

    Lizzy JF-Expert Member

    #20
    Jan 9, 2011
    Joined: May 25, 2009
    Messages: 22,194
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Shame on YOU for suggesting or even thinking CDM should be blamed for what happened to be one of ccms dirty plan to get back at those who are not afraid to stand up to them!After all it was the police who had guns that killed innocent people...not the other way around!!
     
Loading...