Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Serikali ya Kikwete Yaidhinisha wizi wa Tanzanite Kipindi cha uchaguzi

Discussion in 'Uchaguzi Tanzania' started by kingwipa1, Sep 6, 2010.

  1. k

    kingwipa1 JF-Expert Member

    #1
    Sep 6, 2010
    Joined: Jul 2, 2008
    Messages: 333
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 35
    [​IMG]
    Energy and Minerals minister, William Ngeleja

    Bermuda-based TanzaniteOne Ltd. says it had been granted a "staged" exemption from Tanzania's prohibition on exports of rough tanzanite larger than five carats, or one gramme, agencies report.

    The company will be given a moratorium allowing for 100 percent export of its production, including stones in excess of five carats until December 31, TanzaniteOne said in a statement yesterday.

    The government also indicated the company will be given a "rollout period" to enable expansion of its local cutting and polishing facilities in Tanzania, TanzaniteOne said.

    The rollout will be staggered to guarantee a consistent supply of gemstones and ensure no backlog of high value, uncut stones, it added, without elaborating on the period.

    In April, this year, the government announced a ban of exportation of unprocessed Tanzanite in a bid to increase the contribution of the gemstone to the economy.

    Energy and Minerals minister, William Ngeleja told the Parliament during discussion of the new mining bill that the government had gazetted the ban which is being processed by the government printer.

    Ngeleja also said the government had since declared Mererani a controlled area and that it would soon be fenced to prohibit exportation of the gemstone illegally from the area.

    "The only problem is lack of money for fencing the area," Ngeleja said.
    He also said his ministry had taken into account the establishment of Independent Mining Tribunal and Mining Development Fund.

    He said the government will use its institutions, the State Mining Corporation (Stamico) and the National Development Corporation in implementing mining activities.

    "We shall collaborate with Stamico and NDC to implement this law," he said.



    SOURCE: THE GUARDIAN

    My Take:
    Chini ya sheria iliyopitishwa na bunge, serikali ilizuia usafirishwaji wa madini ya vito yenye uzito juu ya gramu moja bila kukatwa. Je, ni vigezo gani vimetumika kupindisha sheria hii?
    Mpungwe asipozibitiwa atauza nchi kwa kuwasaliti watanzania ambao ndio wamiliki wa nyara hizo zinazoelekea kuisha bila serikali kufaidi chochote. TANZANITE ni kwa masilahi ya nani?
     
  2. Zak Malang

    Zak Malang JF-Expert Member

    #2
    Sep 6, 2010
    Joined: Dec 30, 2008
    Messages: 5,410
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    Kapewa hela za kampeni kwani nasikia jimboni kwake yuko hali ngumu. Hii ndiyo CCM!!!!
     
  3. Jethro

    Jethro JF-Expert Member

    #3
    Sep 6, 2010
    Joined: Mar 23, 2009
    Messages: 2,187
    Likes Received: 64
    Trophy Points: 145


    Usije kuta yakawa kama yale yale tu ya kusaini mkataba wa gharama za uchaguzi sikuile IKULU na kesho yake kumbe wakakuta vipengere viliongezwa kwa maslahi yao na ndicho kinachotokea kwa mkataba wa madini hapo watakuwa wameongeza kuwa hataivyo wanaweza safirisha chembe chembe chache za mawe machafu nje ya nchi kumbe ndio humo humo yanapitia, viongozi wetu hawa na filimeeeee mmmh mpaka sijui Mtutu utumike ndio wataona haya kwa kuwanyang'anya watanzania mali zao?
     
  4. k

    kingwipa1 JF-Expert Member

    #4
    Sep 6, 2010
    Joined: Jul 2, 2008
    Messages: 333
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 35
    Serikali ya sisiem itaamka wakati Tanzania imeishiwa kila kitu. Hata watoto watatucheka tutakapolia kuwa hatuna kitu ilhali mali tumewaachia makaburu na weupe wajibebee.
     
  5. e

    emalau JF-Expert Member

    #5
    Sep 6, 2010
    Joined: Apr 25, 2009
    Messages: 961
    Likes Received: 96
    Trophy Points: 45
    Yaleyale !
     
  6. d

    dadakuona Member

    #6
    Sep 6, 2010
    Joined: Sep 4, 2010
    Messages: 22
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    jee una uhakika na unachosema au unakurupuka tu kuanzisha maada
     
  7. omarilyas

    omarilyas JF-Expert Member

    #7
    Sep 6, 2010
    Joined: Jan 24, 2007
    Messages: 2,127
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Kwa mantiki hii unaamini kuwa uamuzi kama huu ulimuhusisha Waziri Masha pekee???
     
  8. Eliphaz the Temanite

    Eliphaz the Temanite JF-Expert Member

    #8
    Sep 6, 2010
    Joined: Jan 19, 2010
    Messages: 2,664
    Likes Received: 232
    Trophy Points: 160
    sOURCE THE Guardian!
    Kama hutaki kawashtaki the Guardian
     
  9. S

    Solomon David JF-Expert Member

    #9
    Sep 6, 2010
    Joined: Mar 1, 2009
    Messages: 1,149
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    mifisadi hii inatia hasira kweli
     
  10. k

    kingwipa1 JF-Expert Member

    #10
    Sep 7, 2010
    Joined: Jul 2, 2008
    Messages: 333
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 35
    dadakusinzia nimekusikia.

    Kumbuka kuwa hapa JF hatukurupuki na tambua kuwa mimi binafsi nina data zaidi ya hizo za the Guardian. dogo nenda shule ufute ujinga kwanza.
     
Loading...