Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

SERENGETI HIGHWAY-Mr President take my advice

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Jackbauer, Jun 8, 2011.

  1. Jackbauer

    Jackbauer JF-Expert Member

    #1
    Jun 8, 2011
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 5,878
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 135
    I'm kindly presenting an alternative, regarding the siringeti highway project.please over please! instead of building a road through the park,just go ahead and build a "flyover"
    this option will keep the following calm;ecologists,enviromentalists,USA and Kenya.
    Dont forget there is one condition for this option i.e above named stakeholders will provide fund for the project.

    I bet the "great migration" shall not be interfered and the ecosystem will remain stable.
    Nawasilisha...
     
  2. V

    Vipaji Senior Member

    #2
    Jun 9, 2011
    Joined: Jun 11, 2009
    Messages: 115
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    First of all Thinkers, we must think the Advantage and disadvantage of Serengeti to the people of Tanzania. Then we can go on to discuss the matter. The outsider especially the western are always nagative the good things for the people of Africa.
     
  3. Saint Ivuga

    Saint Ivuga JF-Expert Member

    #3
    Jun 9, 2011
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 31,210
    Likes Received: 5,774
    Trophy Points: 280
    duh!...........
     
  4. Ruge Opinion

    Ruge Opinion JF-Expert Member

    #4
    Jun 9, 2011
    Joined: Mar 22, 2006
    Messages: 1,483
    Likes Received: 109
    Trophy Points: 160
    Great Idea! Wow! If they think animals are more important than Tanzanians let them foot the bill of building a flyover over 53 Kilometres. Great. But I don't trust JK to keep his promise to Tanzanians. He is to meek when it comes to Americans.
     
  5. Jackbauer

    Jackbauer JF-Expert Member

    #5
    Jun 9, 2011
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 5,878
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 135
    Kumbe its just 53 km,hili linawezekana kabisa.
     
  6. Jackbauer

    Jackbauer JF-Expert Member

    #6
    Jun 9, 2011
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 5,878
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 135
    Nasikitika kwa nini watz hatuoni tunahujumiwa kwenye kuanzisha mradi huu?wakenya wanatumia internet kutumaliza tujihami jamani!
     
  7. Ndallo

    Ndallo JF-Expert Member

    #7
    Jun 10, 2011
    Joined: Oct 1, 2010
    Messages: 6,785
    Likes Received: 512
    Trophy Points: 280
    Hey you guys your thinking about Serengeti highway! how about Kigoma region to be come like Dubai? This is one of the promise from JK lets wait and see!
     
  8. W

    Wisson Member

    #8
    Jun 10, 2011
    Joined: Feb 12, 2010
    Messages: 45
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 15
    Why building a fly over?! Kuna alternative ya kupitisha hiyo barabara ya kuunganisha Mkoa wa Mara na Arusha kwa kuizungusha hiyo barabara ikatie pale ramadi ipite bariadi na meatu kama sijakosea itokee karatu na kuendelea mpaka Arusha mjini. Kuna faida nyingi sana za kuipitisha hii barabara huku kwani itawahudumia watu wengi ambao ni wakulima kuliko kuipitisha hiyo barabara ndani ya hifadhi ya Serengeti na kuharibu moja ya eneo muhimu sana la hifadhi hiyo "Core Conservation area/zone". Hivi kumpitishia barabara mkulima au mnyamapori wapi utapata faida zaidi? Mnyamapori haitaji barabara. Najua mtaniambia kuna miji ya Mugumu na huko Loliondo wanahitaji barabara. Barabara ijengwe kutoka Mugumu ije Bunda then ramadi not otherwise. Alafu hata statistics zinaonesha idadi ya watu watakaokuwa wanahudumiwa na barabara itakayopitia ramadi (Magu) na kutokea karatu itawahudumia watu wengi tena wakulima kuliko hiyo inayotaka kukatiza eneo lilihifadhiwa kwa daraja la juu ndani ya hifadhi ya Serengeti. Tatizo hapa ni Siasa, siasa zetu ziko hovyo sana unang'ang'ania kitu hata kama kuna alternative ambayo ni more profitable watu wanajifanya wanamustendi usiokuwa na kichwa wala mguu. Hamna anayesema wanyamapori wana thamani zaidi ya binadamu, ila ni kweli kuna Mtanzania hajui umuhimu wa Wanyamapori na haswa hifadhi ya Taifa ya Serengeti kwa maendeleo ya nchi hii na watu wake??!! Tuachane na misimamo isiyo na tija, let adress the fact.
     
  9. B

    Bukyanagandi JF-Expert Member

    #9
    Jun 10, 2011
    Joined: Jun 24, 2009
    Messages: 6,441
    Likes Received: 2,317
    Trophy Points: 280
    How do you mean Jakaya is too meek!!
     
  10. K

    KAPONGO JF-Expert Member

    #10
    Jun 10, 2011
    Joined: May 29, 2009
    Messages: 1,281
    Likes Received: 106
    Trophy Points: 160
    This unending issue has been politiced and blown out of proportions But the underlying issue will remain that the human species around the area have been neglected and been cut off from civility for decades but now something is about to be done and opposing forces with different personal agenda are everywhere backed by foreigners thru their petty NGO's. Where is sanity! Have we reached a stage whereby humankind has now became inferior to wild animals!!!......
     
  11. W

    Wisson Member

    #11
    Jun 10, 2011
    Joined: Feb 12, 2010
    Messages: 45
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 15
    People around the Serengeti National Park have never been neglected. I spend much of my time work in Serengeti ecosystem and its surrounding villages and towns. Take it from me those people are not inferior to wild animals and are treated humanly and benefit a lot from the wildlife conservation (protection and sustainable utilization/tourism). If we want our Serengeti ecosystem to live forever, then we should stop any plan of building a road across it. The alternative road I proposed in my previous comment is the most appropriate if we want to save our Serengeti which produces a lot of wealth/income to the nation and individual people at the same time serving the people living around Serengeti ecosystem and the Mara region in general.
     
  12. Jackbauer

    Jackbauer JF-Expert Member

    #12
    Jun 11, 2011
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 5,878
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 135
    specifically how much do we get from serengeti park and what proportion is used for developmental issues both at national level and areas surrounding this park?
     
  13. Mbimbinho

    Mbimbinho JF-Expert Member

    #13
    Jun 11, 2011
    Joined: Aug 1, 2009
    Messages: 4,463
    Likes Received: 778
    Trophy Points: 280
    May he meant too 'Weak' coz thts wat suits hm..!
     
  14. Jackbauer

    Jackbauer JF-Expert Member

    #14
    Jun 24, 2011
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 5,878
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 135
    Nasikitishwa na uoga wa viongozi wetu katika masuala yenye maslahi kwa taifa.mtanzania kama mimi hasikilizwi badala yake tunawapigia magoti wazungu!sioni maana ya uhuru kabisa.
    Sina kumbukumbu vizuri lakini kama mpango wa kujenga barabara hii ulipitishwa na bunge halafu unasitishwa na watu wa nje,nachelea kusema hakuna maana ya kuwa na bunge linalotumia mamilioni ya shilingi huku maamuzi yanayotolewa hayafanyiwi kazi,ama inaonyesha wabunge wetu sio makini,mbumbumbu wanaopitisha mambo yanayokiuka makubaliano ya kimataifa.JK unakumbuka ulichokisema uswizi?
     
  15. n

    nyantella JF-Expert Member

    #15
    Jun 25, 2011
    Joined: Dec 17, 2010
    Messages: 865
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 33

    True! I once wrote a thread on that option hope this time around somebody will read it! I fully support the idea!
     
  16. BABA JUICE

    BABA JUICE JF-Expert Member

    #16
    Jun 25, 2011
    Joined: Sep 5, 2010
    Messages: 424
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 33
    the issue of serengeti bwana ni kunyimana maendeleo wajenge barabara hawa wazungu wanaingilia kila kitu.
     
  17. Jackbauer

    Jackbauer JF-Expert Member

    #17
    Jun 26, 2011
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 5,878
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 135
    Mr presdent you failed me!uwoga wa nini mbona tuko nyuma yako?
     
Loading...