Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

secreterial ya ajira

Discussion in 'Nafasi za Kazi na Tenda' started by combra, May 30, 2012.

  1. combra

    combra Senior Member

    #1
    May 30, 2012
    Joined: May 28, 2012
    Messages: 127
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    kunakazi wametangaza ni nyingi sana.je bado wanataka watu wenye original cert or ata transcript watazipoa.mana wengine tusije poteza hela zetu kwa kuwachangia posta na wenye stetionaries.naombeni msaada wadau
     
  2. N

    Nteko Vano JF-Expert Member

    #2
    May 30, 2012
    Joined: Feb 28, 2012
    Messages: 436
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kwani tangazo lao linasemaje mkuu? Hata hivyo nakushauri tuma na hiyo transcript. Ni vema ukatumia hiyo 10,000/= (plus certification ya vyeti) kutuma. Maana utajilaumu sana utakaposikia wenzako wameitwa na wamepata kazi kwa kutumia transcript.
     
  3. Kilahunja

    Kilahunja JF-Expert Member

    #3
    May 30, 2012
    Joined: Dec 19, 2011
    Messages: 1,481
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    Acordin na tangazo wamesema transcript, provisional result or result sleep hazitakubalika.
     
  4. Ndekirhepva

    Ndekirhepva JF-Expert Member

    #4
    May 30, 2012
    Joined: May 18, 2012
    Messages: 366
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    transcript hazipokelewi, so jipange upate nakala ya cheti na iwe certified mkuu
     
  5. combra

    combra Senior Member

    #5
    May 30, 2012
    Joined: May 28, 2012
    Messages: 127
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    du! Mnazidi kunichosha.lkn mbona kwenye tangazo hawaja sema chochote?kwahiyo wana apply the same rules
     
  6. bampami

    bampami JF-Expert Member

    #6
    May 30, 2012
    Joined: Nov 5, 2011
    Messages: 4,123
    Likes Received: 288
    Trophy Points: 180
    Kazi gani hiyo na orgnztn gani/sehem gani??
     
  7. Tosha

    Tosha Member

    #7
    May 30, 2012
    Joined: Aug 18, 2011
    Messages: 70
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    sasa mkuu umejuaje kama kuna kazi nyingi wametangaza? ni vyema ukajua nafasi za kazi pia uzingatie sana MASHARTI husika haitoshi kujua kuna nafasi ya kazi MASHARTI ni muhimu sana so naomba nikubandikia hapa masharti yao:
    GENERAL CONDITIONSi. All applicants must be Citizens of Tanzania and not above 45 years old, however, should also observe the age limit for each position where indicated.
    ii. Applicants must attach an up-to-date current Curriculum Vitae (CV) having reliable contact postal address, e-mail address and telephone numbers.
    iii. Applicants should apply on the strength of the information given in this advertisement.
    iv. The title of the position and institution applied for should be written in the subject of the application letter; short of which will make the application invalid.
    v. The title of the position and institution applied for should be marked on the envelope; short of which will make the application invalid.
    vi. Applicants must attach their detailed relevant certified copies of Academic certificates:
    - Postgraduate/Degree/Advanced Diploma/Diploma/Certificates.
    - Postgraduate/Degree/Advanced Diploma/Diploma transcripts.
    - Form IV and Form VI National Examination Certificates.
    - Computer Certificate
    - Professional certificates from respective boards
    - One recent passport size picture and birth certificate.
    vii. FORM IV AND FORM VI RESULTS SLIPS ARE STRICTLY NOT ACCEPTED
    viii. Transcripts, Testimonials, Partial transcripts and results slips will not be accepted.
    ix. Presentation of forged academic certificates and other information in the CV will necessitate to legal action
    x. Applicants for senior positions currently employed in the public service should route their application letters through their respective employers.
    xi. Applicants for entry levels currently employed in the Public Service should not apply, they have to adhere to Government Circular Na. CAC. 45/257/01/D/140 dated 30th November 2010.
    xii. Applicants who have/were retired from the Public Service for whatever reason should not apply.
    xiii. Applicants should indicate three reputable referees with their reliable contacts.
    xiv. Certificates from foreign Universities should be verified by Tanzania Commission for Universities (TCU)
    xv. Dead line for application is 11th June, 2012 at 3:30 p.m
    xvi. Application letters should be written in Swahili or English
    xvii. APPLICATION LETTERS SHOULD BE POSTED TO THE FOLLOWING ADDRESS. HAND DELIVERY IS NOT ACCEPTABLE

    Nakushauri uwe unacheck website yao mara kwa mara kama unaacess na intenate na kuwza kusoma mafaili ya PDF wanapatikana http://www.ajira.go.tz/
     
  8. w

    white wizard JF-Expert Member

    #8
    May 30, 2012
    Joined: May 18, 2011
    Messages: 1,949
    Likes Received: 90
    Trophy Points: 145
    Kaka acha kukalili,kulingana na tanzanzo hilo cjaona sehemu walipoandika kuwa copy za vyeti viwe certified,na huwa wanasema!hivyo tuwe 2natoa ushauri kulingana na tangazo husika,kwani mnawapa presha wa2 wanaohitaji kazi,na kwa nyie waomba kazi fanya kulingana na mahitaji yaliyopo kwenye tangazo husika,sio mnasoma juu juu 2.
     
  9. Kilahunja

    Kilahunja JF-Expert Member

    #9
    May 31, 2012
    Joined: Dec 19, 2011
    Messages: 1,481
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    uko sahihi wangu watu wakariri afu wanaboa kinoma cz tangazo la tar 28 ndo limeongelea certfied cop and dedlin tarehe 11, and la tareh 25 tena limeandkwa kwa kisw sanifu kabisa limeongelea nakala za kawaida na dedline tar 8, sema wabongo 2napenda kuvurugana.
     
  10. S

    Shekispia JF-Expert Member

    #10
    May 31, 2012
    Joined: Feb 27, 2012
    Messages: 226
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Hyo inaitwa punguza ushindani.
     
Loading...