Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Scientists Discover Rain-Making Bacteria

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by X-PASTER, May 25, 2011.

  1. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #1
    May 25, 2011
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Scientists Discover Rain-Making Bacteria

    By John von Radowitz

    High-flying bugs in the atmosphere may largely be to blame for bad weather, scientists believe.


    Numerous bacteria have been found concentrated in the centre of hailstones.

    The discovery suggests that airborne microbes play a leading role not just in hail storms but in other weather events.

    All precipitation -- rain, hail, sleet or snow -- begins with ice crystals forming around cloud particles.

    Dust grains and pollution droplets may both serve as "nucleating particles". But the new find has helped confirm suspicions that in many cases living micro-organisms cause the rain to fall.

    Lead researcher Dr Alexander Michaud, from Montana State University in the US, said: "Bacteria have been found within the embryo, the first part of a hailstone to develop. The embryo is a snapshot of what was involved with the event that initiated growth of the hailstone.

    "In order for precipitation to occur, a nucleating particle must be present to allow for aggregation of water molecules."


    Irish Independent
     
  2. Donnie Charlie

    Donnie Charlie JF-Expert Member

    #2
    May 25, 2011
    Joined: Sep 16, 2009
    Messages: 5,934
    Likes Received: 130
    Trophy Points: 160
    hapa EL atapata sera za kuombea kura 2015,
     
  3. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #3
    May 25, 2011
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    :A S-confused1:!!!??
     
  4. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #4
    May 25, 2011
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    Nadhani hii ni katika kujaribu kujenga case katika mambo yao ya climate change amabyo watu wanawakosoa.

    Sisi hatuna nyenzo za kuwabishia Sijui hiyo dawa ya HIV watapata lini tuendelee kufaidi mambo yetu yale llive bila woga.
     
  5. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #5
    May 25, 2011
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Ah ah ah ah, huwezi juwa kaka, labda ni kweli kuna vujidudu vya kutengeneza mvua...!

    Dawa mbona ipo kaka, wewe wa wapi?
     
  6. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #6
    May 25, 2011
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    Xpaster Dawao ipi hiyo iliyopo ????? Ni ile ya ABC??? Mi napenda nisikie wanatoa dawa ya dozi kama kikombe cha babu, au rangi mbili au chanjo ........hahahahhaha

    Sometime naamin dawa wanayo lab wanasubiri kiwango chetu cha mmbukizi kifikie level waliyopanga wao ndo waitoe rasmi.
     
  7. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #7
    May 25, 2011
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Ah ah ah ah, kikombe cha babu sio...! Si ndio nasikia ndo dawa yenyewe, sasa wewe unataka ipi tena.... ah ah ah ah ah. May be ccm wanachakachuwa dawa ya ukimwi ah ah ah ah ah, siku hizi Jf kila kitu chama tawala....! ah ah ah ah ah.

    Kuna article niliisoma mahala fulani sikumbuki, nasikia kuna dalili ya kupata chango, baada ya majaribio ya kuwachanja Kima kufanikiwa.
     
Loading...