Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Salakana adai mahakamani Ndesamburo alichakachua kura.......

Discussion in 'Uchaguzi Tanzania' started by Rutashubanyuma, Jan 1, 2011.

  1. Rutashubanyuma

    Rutashubanyuma JF-Expert Member

    #1
    Jan 1, 2011
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 61,381
    Likes Received: 490
    Trophy Points: 180
    Moshi Urban MP accused of election graft


    From PETER TEMBA in Moshi, 30th December 2010 @ 16:00 , Total hits: 119

    AN election petition, in which the victory of Moshi Urban legislator Philemon Ndesamburo (CHADEMA) is being challenged, came for mention at the High Court here on Thursday.

    Before Acting Registrar, Ms Lugano Rechu Kasebele, the first and the second respondents, Mr Ndesamburo and the Attorney General, respectively, were required to file their reply to the petitioner's plaint on February 14.

    In his plaint, Mr Justin Salakana, who was running on CCM ticket, said there were rampant corrupt practices, threats and illegal campaigns before the election day - October 31.

    Mr Salakana want the court to nullify results of the parliamentary election and bar Mr Ndesamburo from participating as a candidate in subsequent elections in the next five years.
    The petitioner alleged in his plaint that CHADEMA agents bought voting cards from voters by paying 5,000/- or more so as to reduce CCM votes and allow the chance to use fake voting cards.
    He cited an incident in which a police officer and an agent of CHADEMA named Sgt Marystella who was, on the eve of the polling day, caught red-handed with several voting cards at Mlandege, Pasua which were to be used by CHADEMA agents to vote for their candidates.

    The election of Mr Ndesamburo is also being challenged by another petitioner, Mr Faustine Sungura (NCCR-Mageuzi).

    Giving particulars of illegal acts committed, he claims that there were election irregularities in the nomination of Ndesamburo (CHADEMA), Salakana (CCM), Reverend Godfrey Malisa (TLP), Seif Madongo (CUF), God listen Ndesanjo (UDP) AND Isaac Kireti Kamacho (SAU), all sponsored by their respective political parties as contestants in Moshi urban constituency was invalid.

    He is therefore praying the court to declare that the election of Mr Ndesamburo was null and void and that the petitioner was the only qualified candidate to be declared elected legislator for the constituency.)
     
  2. Rutashubanyuma

    Rutashubanyuma JF-Expert Member

    #2
    Jan 1, 2011
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 61,381
    Likes Received: 490
    Trophy Points: 180
    Ukisikia neno la maji taka ndiyo hayo hapo.........................chaguzi ndani ya vyama vya siasa inabidi uwe mwanachama wa vyama hivyo kuwa na kile kiitwacho..........'locus standi"...............huwezi kutoka chama kingine ukaanza kuhoji uhalali wa tanuru la vyama vingine lililoibua wagombea wao............wewe unakuwa huna miguu ya kisheria ya kuwa muathirika kwenye maamuzi yao...................
     
  3. Rutashubanyuma

    Rutashubanyuma JF-Expert Member

    #3
    Jan 1, 2011
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 61,381
    Likes Received: 490
    Trophy Points: 180
    Haitoshi kuonyesha ushahidi wa ukiukwaji wa taratibu bali yapasa uonyeshe mdaiwa alishiriki vipi katika kuvuruga matokeo halali ya kura...........na huu ni mtihani ambao Salakana hataweza kufanikiwa.............................
     
  4. Mwalimu Makini

    Mwalimu Makini Member

    #4
    Jan 1, 2011
    Joined: Dec 5, 2009
    Messages: 66
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Taarifa tulizo nazo ni kuwa mashitaka ya Salakana yana nguvu sana endapo yatathibitika pasi shaka mbele ya mahakama. Lakini hatari ya kufanikiwa kwa shauri hilo mbele ya mahakama ni kuwa CCM itafutika kabisa katika mji wa Moshi. Hakuna dhambi mbaya dhidi ya watu wa Moshi kama kumdhuru Mzee Ndesamburo.
     
  5. z

    zamlock JF-Expert Member

    #5
    Jan 1, 2011
    Joined: Dec 25, 2010
    Messages: 3,822
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 135
    anapoteza muda wake huyo salakana atafute kazi za kufanya kwa muda huu wa miaka mitano tena asiingize serikali hasara ya pesa kushughulikia kesi ya uchaguzi jimbo la moshi ni ndoto hizo kumtoa babu pale kwenye jimbo lake
     
  6. M

    Mbopo JF-Expert Member

    #6
    Jan 3, 2011
    Joined: Jan 29, 2008
    Messages: 2,532
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    I feel that Ndesamburo won fairly. I was in Moshi during campaigns and the mood was clear that people had made their choice known. They voted merely as a formality. I get the impression that CCM are yet to identify a formidable candidate who can wrestle power from this old man.
     
Loading...