Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

SABMiller court moves freezes Diageo Tanzania buy

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Invisible, Aug 18, 2009.

  1. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #1
    Aug 18, 2009
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    The London High Court on Tuesday granted brewer SABMiller Plc an injunction to freeze a move by rival Diageo Plc to take a stake in a Tanzanian brewery and end a key contract.

    "The High Court in London has granted SABMiller an injunction which stops (Kenya's) East African Breweries Ltd (EABL), which is 52.8 percent owned by SABMiller, under which TBL manufactures and sells EABL brands in Tanzania.

    SBL is Tanzania's second biggest brewer after TBL and is owned by a group of private investors.

    As part of a deal dating back to 2002, EABL owns a 20 percent stake in TBL and TBL owns a 20 percent stake in EABL's Kenya Breweries unit.

    A spokesman for SABMiller welcomed the ruling, adding that regardless of the the outcome of arbitration EABL would be prevented from acquiring SBL until January 2011.

    However, a spokeswoman for Diageo said the judgement had effectively "maintained the status quo" as both parties had already agreed to go to arbitration.

    "We've always said our that future (in Tanzania) lies with SBL," she said.

    Shares in SABMiller were up 5 pence at 1337 pence at 1332 GMT, while shares in Diageo were up 6.5 pence at 935.5 pence.


    Source:

    [​IMG]
     
  2. Pundamilia07

    Pundamilia07 JF-Expert Member

    #2
    Aug 23, 2009
    Joined: Oct 29, 2007
    Messages: 1,432
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Mkuu Invisible,
    Mikakati ya kenya siku zote ni kuhakikisha South Africa ha-dominate soko la Afrika Mashariki. Kwa mara nyingine tena Wakenya EABL wanaamua kuhamishia majeshi yao ndani ya ardhi yetu ili kupambana na mshindani wake mkuu SAB kwa kununua SBL. Hii inanikumbusha wakati pale SAA waliponunua hisa 49% katika ATCL, Kenya Airways nao wakaamua kununua hisa kama hizo katika Precision Air. What next? hatujui! wacha tuendelee kuwapatia soko.
     
  3. K

    Kituko JF-Expert Member

    #3
    Aug 23, 2009
    Joined: Jan 12, 2009
    Messages: 5,924
    Likes Received: 1,073
    Trophy Points: 280
    wakati hayo yanafanyika WaTanzania ndio kwanza tunavuta shuka na raisi wetu ndio yuko kwenye birthday ya swahiba yake EL, wakipanga mikakati ya kuachiana nchi, maana mkuu wa kaya mkakati wake ni kuamisha mji Bagamoyo, na nina uhakika EL akiingia pia atataka bandari ihamie Longido, kaaaaaaaaaazi kwelkweli
     
  4. b

    bnhai JF-Expert Member

    #4
    Aug 23, 2009
    Joined: Jul 12, 2009
    Messages: 1,666
    Likes Received: 743
    Trophy Points: 280
    Lets be serious mengine yanawahitaji Watanzania wenyewe wala si serikali.
     
  5. RealTz77

    RealTz77 JF-Expert Member

    #5
    Aug 24, 2009
    Joined: May 18, 2009
    Messages: 741
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    this is the best move for EABL to acquire a big busines in tanzania,SABmiller are just capitalists who sucks tanzanian bloods without themselves knowing they are being highly sucked.Remember the so Kibo Breweries?was the best in the country,but Sabmiller did what they could to wipe it out.Now I pray that EABL could return and take over the beer business in tz,Sabmiller (here as TBL) are only polishing the outsiders of what htey are earning,they transfer alot of fuds to south africa and keep the peanut here.we should wake up and realise what is ours and what is not.or so should we boycot buying Sabmiller brands and drink serengeti, the kick,heinken,wanzuki than supporting these blood suckers.
     
  6. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #6
    Aug 24, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Kama mkuu mmoja alivyo sema hapo juu, let us be serious "Watanzania", na kuacha tabia ya kutegemea Serikali katika kila jambo.

    Siasa inaua Tanzania kwa kasi ya ajabu. Ukiangalia hapa JF utaona kuwa asilimia kubwa ya wachangiaji wapo jukwaa la siasa, kamavile siasa ndio inayo wapa fedha za kuendeleza maisha yao. Ni aibu tupu.

    Wakenya wanamaona yao, na wanajuwa nini wanataka, tafauti na sisi Wabongo ambao hatuishi kulalama na kuendelza gumzo la siasa mpaka majumbani.

    Mapinduzi ya uchumi wa nchi yanaanzia kwa Wananchi (kwenye familia) kwa kujituma kufufua familia zao na kwapamoja tutafufua nchi yetu iliyo jaa asali na nyama.
     
  7. Baba_Enock

    Baba_Enock JF-Expert Member

    #7
    Aug 24, 2009
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 6,724
    Likes Received: 61
    Trophy Points: 145
    Hivi Watanzania wooote ndiyo walifanya maamuzi ya kuuza TBL? Kwenye "level" ya familia bia ni "Lucifer"!

    Unataka kutushawishi kuwa uamuzi wa Diageo/EABL umefanywa na "WAKENYA" kuanzia kwenye familia zao? That is illusion!
     
  8. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #8
    Aug 24, 2009
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 11,539
    Likes Received: 128
    Trophy Points: 160
    Ni kweli mkubwa. Tujitume kufanya kazi na sio kutafuta njia za mkato za kutupa kipato kwa muda mfupi halafu hazina future. Investment za kweli ni sisi wananhi kuingia moja kwa moja katika njia kuu za uchumi. Hatuwezi kuingia kwa mitazamo ya kula deal na rushwa tunazoziona.
     
  9. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #9
    Aug 24, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145

    My reply did neither addressed TBL nor support the sale of TBL, to wit. If you read it in its entirety, you will discover that my reply was solely on the development of TZ families ambazo ni msingi katika nchi na si vi TBL, poor families poor country. Income per capital haijengwi kwa kutunza vi mfilisi TBL wala husishwa na how many TBL we have but kuwa na familia nyingi zilizo jengeka na imara na zina steak kwenye hizo TBL.

    The issues here is why do TZ spend more time in politics than thinking of developing their families?; that was and is the center of my narrative.

    If Tanzanians are still waiting on the GOV to miraculously rescue them, their are in for it.
     
    Last edited: Aug 25, 2009
  10. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #10
    Aug 24, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145

    Mkuu umesema kiuwazi zaidi. Ni kuingia moja kwa moja katika njia kuu za uchumi. Kama una hisa kwenye kampuni fulani, then huta lete au saidia hiyo kampuni kufa kifisadi, inter-alia, mtajenga hiyo kampuni.

    Thanks.
     
  11. Semilong

    Semilong JF-Expert Member

    #11
    Aug 25, 2009
    Joined: Mar 5, 2009
    Messages: 1,697
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    wakenya wananafuatilia siasa zao sana na wako tiyari kuuwana ilimradi wasizulumishiwe, kila mahali wakenya wanaongelea siasa zao, sio kama waTZ kila kitu wanamuachia mungu- inaonekana huwajui wakenya na unafanya guess work tu
    hata ukifuatilia hawa TBL utajua ya kuwa gharama zao za uzalishaji zimeongezeka maradufu kutokana na power shortage ambayo imechangiwa na ufisadi na serekali yenye uongnozi mbovu. kuongezeka kwa gharama kunazuia makampuni kuajiri
    income per capital inakuwa kutokana na uongozi mzuri na presha ya wananchi
    hao wakenya unaowaongelea wametunza viwanda vyao vya zamani na kuhakikisha wanapata strategic investors kuja kuwekeza na hivyo kutoa ajira kwa wakenya wengi
    serikali ya kenya ina spend more on education, roads, health na mambo mengine mengi ambayo yanachangia kukuwa kwa wananchi kimawazo na kiuchumi

    mainvestor wazuri wanaangalia uwendeshaji wa nchi kama kigezo. mainvestor wanaotaka kukuibia wanapenda nchi zenye uongozi mbovu na instability, hii jamii ya investors huwa inawekeza kwenye natural resources ie madini, mafuta et al

    huwezi ukatenganisha maendeleo ya wananchi na serikali....
    no one is richer than his country....

    wakati serikali ya kenya inatoa funds kwa kenya airways ku advertise mombasa serikali ya bongo ipo kimya http://www.eturbonews.com/11221/tanzania-tourism-reap-nothing-world-cup-others-gain
     
  12. K

    Kimweri JF-Expert Member

    #12
    Aug 25, 2009
    Joined: Apr 16, 2008
    Messages: 3,148
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    very true!wawekekezaji almost woote TZ ni majambazi,no decent investor will set foot in our country if we continue to run it as we do now.

    so unless we set our goals straight instead of kuendelea kuwa na vijiwazirir viroho,na rais mfuata ushkaji, majambazi ya ulimwengu mzima yatahamia TZ.

    halafu tutayapa msamaha wa kodi,tutayakaribisha ikulu yetu,tutayapa sifa na kuyaita heroes.tutayalinda kwa nguvu zetu zote.at the end of the day all they need to give in return is tiny bribes to our leaders.

    what more can these smelly investors ask for?

    a "peaceful" country to do their shady businesses
     
  13. G

    Game Theory JF-Expert Member

    #13
    Aug 25, 2009
    Joined: Sep 5, 2006
    Messages: 8,575
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 0
    ONE MINUTE MMEKUWA MA cAPITALISTS NEXT MINUTE MNATAKA KULETA USOCIALISTS

    KAZI KWELI KWELI

    NDIO GLOBALIZATION HIYO
     
  14. G

    Game Theory JF-Expert Member

    #14
    Aug 25, 2009
    Joined: Sep 5, 2006
    Messages: 8,575
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 0

    rubbish

    serious investor anajua hili ni tatizo sugu hivyo alitakiwa ainvest kwenye ma genereta kuendesha kiwanda

    kama investor anakuja nchi hii na kutegemea umeme wa tanesco then he's kidding himself
     
  15. Semilong

    Semilong JF-Expert Member

    #15
    Aug 25, 2009
    Joined: Mar 5, 2009
    Messages: 1,697
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    another rubbish for you....
    na kubaliana na wewe kuwa hili ni tatizo sugu na ndio linaokimbiza investors wengi bongo, linalochangia kuongeza gharama za uzalishaji...
    gharma z uzalishaji zikiongezeka inamaanisha operating profits ni kidogo kwa hiyo serikali yako inapata corporate tax kidogo, mishahara haiwezi kupanda na kusababisha paye kuwa kidogo

    ndio maana ma serious investors hawaji wanakuja wezi kama barrick amabo watagenerate umeme wao wenyewe na kuwalipa hongo viongozi na kutoa hela kidogo as royalities. hela inayobakia ya royalities wana offset gharama zao

    lets us forget about big foreign investors for a minute and talk about local SME
    SME - hawa ndio usiseme wanaumia kabisa kutokana na power shortage na tariffs za tanesco. na kama hawa jamaa wanaumia basi hata growth ya nchi inaumia vibaya.....
     
  16. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #16
    Aug 26, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    The habeascorpus you are trying to use is unimpeccable reference ad subjiciendum.

    Political conduit at all times resulted in civil carnage as Kenya exhibited in their last election. It is shame to read from your demonstration that politic is a way to build a country, iter-alia, politics proved to be the source of prurient in the societies.

    As such, your reply shows that you don't know the relationship between politics and goverment.

    It is further seems that you are still in denial by not accepting that the best way to rebuild a country is from the owners of the county, 'the citizens'.

    Umesema kuwa income per capital inakuwa kutokana na uongozi mzuri na presha ya wananchi at the sametime you are disputing my reply kwa kudai kuwa familia kamwe haziwezi kusaidia nchi bali ni siasa. I wonder how did you come to such a conclution? Msukumo wa wananchi katika kujenga nchi si lazima uwe na shinikizo la siasa, kama unavyo fikiria wewe.

    Nchi haiwezi kujengwa kwa mainvestors kutoka nje. Foreign investors proved at all times their interest is how much they will benefit na sio kusaidia nchi kama unavyo jidanganya.
     
  17. Pundamilia07

    Pundamilia07 JF-Expert Member

    #17
    Aug 27, 2009
    Joined: Oct 29, 2007
    Messages: 1,432
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    You are quite right Max,
    Watanzania wamekalia siasa all the time, kila jambo wanaanza kwa kulaumu badala ya kujiuliza tatizo ni nini na namna gani ya kulitatua...tumelemaa!
    Msiogope kuzitafuta pesa kwa kufanya kazi halali hata kama utaitwa Fisadi, ziba masikio angalia usawa wa kati, wakimaliza kupiga kelele watakuja kuomba nauli.
     
  18. Kapinga

    Kapinga JF-Expert Member

    #18
    Aug 27, 2009
    Joined: Nov 20, 2007
    Messages: 728
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Im all for hard work to succeed, lakini tusisahau how siasa affects our economy at unprecedented rates...maslahi ya wananchi ni madogo sana...look at the telecoms industry , the pride and joy of most and a very large employer of tanzanians! lakini kila siku mara waziri kafungua nini ya kampuni fulani, mara kampuni fulani imehost event ya wabunge?? siasa na biashara kimekuwa kimoja tanzania..tukikataa hilo tunijidanganya tuu humu ndani...labda uwe unafanya biashara ndogo sana (ata wachonga furniture wanasikilizia mitaba serikalini)...wenye biashara kubwa bila kujua watu TRA, Wizarani , Polisi and the list is endless..mambo hayaendi...mpaka wanasiasa watakapo acha kujiusisha na biashara na kupokea bahasha ndo tutaona maslahi ya wananchi kulibdwa.. sio tunapenda kuita watu mafisadi..wengi wao ni mafisadi kweli!!!...kama unakataa hili nenda serikalini fuatilia any tender inayotolewa (ata ya ku supply penseli) tuone kama utapata kwa bidii yako and hard work!!

    Hili swala la DIageo and SabMiller ni as a result of bad policies that wer made during the early stages of privatization of many tz companies by serikali aka SIASA MACHINE!...south africans own TANZANIA mtake msitake wapo kila sector na wataendelea kuwepo kwa majina tofauti na makampuni tofauti..kenya is 2nd on the list...its pathetic how Tanzania which has more resources than Kenya is 100yrs behind economically and we dare say siasa has nothing to do with this...please!
     
  19. Semilong

    Semilong JF-Expert Member

    #19
    Aug 27, 2009
    Joined: Mar 5, 2009
    Messages: 1,697
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135

    naona umeamua kuni quote nusu line ili kupotosha ukweli

    simple question, nitajie nchi gani inakuwa bila viongozi wake kufanya vizuri ie politics
    tax, education, energy, miundo mbinu na mambo mengi vyote hivi vina aangukia kwenye serikali
     
  20. Ngongo

    Ngongo JF-Expert Member

    #20
    Aug 31, 2009
    Joined: Sep 20, 2008
    Messages: 11,804
    Likes Received: 2,952
    Trophy Points: 280
    Kenyan brewer’s latest move will hurt local economy - TBL

    TANZANIA Breweries Limited (TBL) says the bid by Kenyan-based East African Breweries Limited (EABL) to acquire Serengeti Breweries Limited (SBL) of Dar es Salaam is likely to have far-reaching adverse consequences for Tanzania’s economy.

    According to Managing Director Robin Goetzsche, such a deal between EABL and SBL would drastically reduce TBL’s production capacity, since Kenyan products by EABL would overflow into the Tanzanian market.

    As such, TBL would be forced to lay off an estimated 200 workers if the proposed EABL/SBL deal goes through, Goetzsche said.

    The matter is currently pending arbitration by the International Commercial Court of Arbitration.

    Speaking to THIS DAY in an exclusive interview in Dar es Salaam late last week, the TBL boss said a deal between EABL and SBL is also likely to impact negatively on taxes currently paid by TBL, such as excise, income, and corporation taxes.

    "Excise duty paid by TBL would come down to around 140bn/- per annum, from 161bn/- at present. Income tax would also shrink to around 25bn/-, from 30bn/- per annum at present," said Goetzsche.

    TBL currently dominates over 80 per cent of the breweries market share in the country, while the remaining 20 per cent is held by SBL. But if the latter’s deal with EABL goes through, the ratio would change to about 65 and 35 per cent for TBL and SBL respectively.

    Goetzsche said TBL, currently recognized as the country’s largest single taxpayer, has remitted taxes amounting to $872m (over 1trn/-) in the seven years between 2002 and this year. The company paid a hefty 190bn/- in taxes during financial year 2008/09 alone, he said.

    He argued that SBL does not have enough capacity to produce EABL products locally, hence paving the way for the Kenyan company to distribute its products into the Tanzanian market from across the border, via SBL.

    "If SBL was serious on raising capital, it could do so through the DSE (Dar es Salaam Stock Exchange). What people don't know is that EABL would be paying enormous taxes in Kenya at the expense of Tanzania, should the EABL products be sourced straight from Kenya," the TBL chief added.

    He also suggested that EABL’s intention to scrap its current deal with TBL and shift over to SBL, is also due to the fact that EABL feels it has already laid a solid foundation in the local market and now wants to explore the zero-rated tariff for products crossing borders within the East African bloc, slated for take-off from January next year.

    According to Goetzsche, EABL and TBL entered their brewing and distribution agreement in 2002 in which EABL would distribute TBL products in Kenya and TBL would do likewise with EABL products in Tanzania.

    "The agreement required TBL to distribute Tusker, Guinness, Malta Guinness, and Pilsner beers in Tanzania, while EABL distributed Castle Lager and Redd's beer brands in Kenya," he explained.

    He said since this agreement prohibits one partner company from doing business directly in the other’s country, EABL’s move on SBL at the expense of TBL constitutes a sign of bad faith on the Kenyan company’s part.

    "Under our agreement with EABL, we have been able to boost their volume of sales in Tanzania to over 460,000 hectoliters, although in Kenya EABL has only distributed 30,000 hectoliters of our products," Goetzsche stated.

    He said TBL has also injected investment capital amounting to 220bn/- between 2002 and 2009, and plans to spend a further $56m (about 76bn/-) on a new brewing plant in Mbeya.

    "Should EABL acquire SBL, then TBL’s capital utilization would come down by almost 35 per cent," he said.

    The TBL top executive also talked of 'Project Saidiana', whereas TBL plans to empower local small-holder farmers to grow barley to supply the company’s brewing plants, and eventually set up a malting plant in Mbeya at an investment of between $20-$25m.

    On its part, EABL together with umbrella company Diageo have reaffirmed that their future business link-up in Tanzania is SBL and not TBL.

    "The long-term future of EABL brands lies with Serengeti Breweries Ltd. To further emphasize this fact, and separate to the claim for fundamental breach, EABL has given TBL notice to terminate the distribution agreement for its brands. Thus, it is clear that TBL will not be the long-term brewer of Tusker or Guinness or any of the EABL brands in future," EABL/Diageo said in a recent media statement..

    Following TBL and umbrella company SABMiller’s decision to block the EABL/SBL deal, a London court recently issued an injunction to maintain the status quo until the substantive issues can be resolved in arbitration.

    Said EABL’s group Managing Director Seni Adetu: "Until the injunction comes to an end, EABL fully expects that the performance by TBL around EABL brands will be in line with the current brewing and distribution agreement. It is of paramount importance that our consumers continue to enjoy their favourite Tusker and Guinness brands even more with increased availability in this interim period."


    Source:Thisday
     
Loading...