Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Rwandan opposition leader jailed for life

Discussion in 'International Forum' started by Estmeed Reader, Sep 17, 2010.

  1. E

    Estmeed Reader Senior Member

    Sep 17, 2010
    Joined: Mar 19, 2010
    Messages: 134
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    KIGALI (AFP) – A Rwandan court on Friday sentenced an opposition leader to life in prison for recruiting rebels to fight President Paul Kagame's government, his lawyer told AFP.

    Deo Mushayidi, a former ruling party member, was also convicted of obtaining a passport through fraud and spreading rumours to incite civil disobedience for which he received shorter terms.

    "The high court reached a guilty verdict and sentenced him to life in prison. We are going to appeal," his lawyer Protais Mutembe told AFP.

    Mushayidi, who headed the Pact for the Defence of the People, was arrested in March in neighbouring Burundi and handed over to Rwandan authorities and his trial opened in July.

    He denied the charges, admitting only that he has been travelling on a Burundian passport since 2006.

    Mutembe refuted reports that his client, who was not present during Friday's ruling due to an outbreak of measles in the prison in which he has been detained, had been kidnapped.
  2. MartinDavid

    MartinDavid JF-Expert Member

    Sep 26, 2010
    Joined: May 22, 2009
    Messages: 848
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 35
    This is the problem of African politics.... they are never been fair trails!!!
  3. Junius

    Junius JF-Expert Member

    Sep 27, 2010
    Joined: Mar 11, 2009
    Messages: 3,183
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 133
    Basi ndiyo viongozi wetu hao...tunaowapigia makofi na kuwapongeza kwa upuuuzi wao kama huo...wasiulizwe, wasihojiwe...kitu upinzani kwao ni kama vita!
  4. Kichuguu

    Kichuguu Platinum Member

    Sep 27, 2010
    Joined: Oct 11, 2006
    Messages: 6,938
    Likes Received: 260
    Trophy Points: 180
    Ili Tanzania tusiingie katika mkuMbo huo ni lazima tufanye mambo matatu katika kubadilisha katiba yetu.

    (1) Tupunguze madaraka na mamlaka ya rais.

    (2) Tuongeze uhuru na mamlaka za mahakama na bunge visiogope mamlaka ya rais.

    (3) Tuongeze uhuru na mamlaka za tume ya utumishi serikalini na tume ya uchaguzi ziwe huru na ziwe na mamlaka mazito ya kushindana na yale ya raisi katika majukumu yake.