Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Rwanda asks South Africa to arrest Nyamwasa

Discussion in 'International Forum' started by ByaseL, Mar 15, 2010.

  1. B

    ByaseL JF-Expert Member

    #1
    Mar 15, 2010
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 2,218
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    Kampala


    The Rwandan government has asked South Africa to arrest renegade Lt Gen Kayumba Nyamwasa, a diplomat has said. Mr Frank Mugambage, the Rwandan envoy to Uganda, told Daily Monitor on Friday in Kampala that Kigali has negotiated with South African authorities to arrest and extradite Gen. Nyamwasa.


    “Although we do not have an extradition treaty with South Africa, they have agreed to cooperate with us to arrest him,” Mr Mugambage said, “In fact we have also alerted Interpol to arrest him whenever he is sighted and we hope very soon we shall catch up with him.”

    Daily Monitor could not establish whether the South African embassy had officially received Rwanda’s diplomatic request as known mobile phone lines of most officials were switched off.
    Gen. Nyamwasa is wanted in Kigali to answer various criminal charges among them allegations that he was involved in a plot to topple President Paul Kagame.
     
  2. Shapu

    Shapu JF-Expert Member

    #2
    Mar 15, 2010
    Joined: Jan 17, 2008
    Messages: 1,779
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Sijui what is behind this issue ya Rwanda... nimekuwa nikisoma issues nyingi za rwanda lakini sijui what has happen to this fellows Kayumba and Kagame.
     
  3. N

    Nanu JF-Expert Member

    #3
    Mar 15, 2010
    Joined: May 29, 2009
    Messages: 1,224
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Kagame should learn how to agree to disagree. Someone cannot become your enemy if he looks on how things should be done on a different approach!!!
     
  4. Bongolander

    Bongolander JF-Expert Member

    #4
    Mar 15, 2010
    Joined: Jul 10, 2007
    Messages: 4,880
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    The turth will come to light very soon. Insiders wanajua what RPF did and what is it doing to banyarwanda, and to neighbours as well. Watu walipokuwa wanaambiwa serikali ya Rwanda has become dictatorial walikuwa wanaona kuwa ni utani. It was Hutu exteremists, now it is Tutsi renegades.
     
  5. d

    damn JF-Expert Member

    #5
    Mar 15, 2010
    Joined: Feb 22, 2010
    Messages: 585
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Kagame will end up making a very great kimbari.
     
  6. M

    Mtoto wa jiji Member

    #6
    Mar 15, 2010
    Joined: Feb 9, 2010
    Messages: 15
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    We are tired of this kayumba, kagame pleaseeeeeeee JF! stop rwandanising this forum you ******, let us discuss serious issues! nimeona ile thread ya zamani ya kayumba kila siku inakuwa recycled, sasa na hii ambayo haina jipya imeletwa, stop shit
     
  7. The Quonquerer

    The Quonquerer JF-Expert Member

    #7
    Mar 15, 2010
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 781
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Hata mie nimechoka na haya mambo! Lakini Kagame aangalie sana, kwa hili mi siko upande wake. Surely, he should be able to agree to disagree! Hivi anamtafuta ili amuue au? Ataua wangapi?
     
  8. Tangawizi

    Tangawizi JF-Expert Member

    #8
    Mar 15, 2010
    Joined: Jun 25, 2009
    Messages: 2,201
    Likes Received: 488
    Trophy Points: 180
    Kagame naye ana bore sasa kutaka kila mtu asiwe ana opinion tofauti na yeye. Nina uhakika hana hiyo mikono mirefu ya kuwakamata kamata wenzake kila wanapokimbia. Huyu bwana akiendelea na utaratibu huu wa kutokuwa tayari kusamehe, ataishia kwenye kapu bovu la historia. Na watakaompeleka huko ni watutsi wenzake kama huyu General aliyekimbia.
     
  9. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #9
    Mar 15, 2010
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    This is a craziest but a solution to rwandan problem. we tanzanian have the long term solution. How?

    kwa watanzania ni rahisi sana kupata kazi rwanda na zaidi ya kazi kuna wanawake warembo wa kuoa . SO watanzania wenye shida ya kazi na wake wahamie rwanda wao baada ya vizazi ukabila utakuwa netralised kwa hii aproach while tunakuwa tumeua ndege wengi wka jiwe moja.

    Unapta kazi

    Unapata mke

    Unasaidia kuondoa uhasama wa Hutu Vs Tutsi kwa kuongeza multicultural society

    etc
     
  10. d

    damn JF-Expert Member

    #10
    Mar 15, 2010
    Joined: Feb 22, 2010
    Messages: 585
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    for your info mnyarwanda lazima atunze race, hujasikia story mitaani kuwa wanawake watutsi wana damu kali watoto hufanana nao? The truth is ikiwa mume si mtusi au mhutu, walio wengi before sleeping with their husbands especially zile siku za uwezekano wa kupata mimba kabla hajalala na mumewe(asiye mtusi au mtusi) lazima akalale na mtusi mwenzake hata kama ni binamu yake. in the end watoto si wako they belong to another tutsi or hutu father? kaulize hata sehemu walizoishi hapa TZ kama mishamo na katumba mpanda, ulyankulu -urambo na kigwa-tabora.
    So think twice.
     
  11. B

    ByaseL JF-Expert Member

    #11
    Mar 15, 2010
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 2,218
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    Kama alivyosema Genral Nywamwasa wale wote aliokuwa karibu nao wakati wakimpinga Habyarimana hawako na Kagame sasa. Kagame is a benevelent dictator who does not brooke any dissent. Lakini anapendwa sana na mataifa ya magharibi!
     
  12. RUTAJUMBUKIRWA

    RUTAJUMBUKIRWA Senior Member

    #12
    Mar 15, 2010
    Joined: May 3, 2009
    Messages: 185
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    red flag against damn. racism not acceptable on jf. hassan ngeze is serving a lifesentence, and one of the offences was for dehumanising tutsi women, now damn is dehumaning them. watch out
     
  13. Ben Saanane

    Ben Saanane Verified User

    #13
    Mar 15, 2010
    Joined: Jan 18, 2007
    Messages: 14,605
    Likes Received: 3,507
    Trophy Points: 280
    -Nadhani huyu jamaa anafanya kosa ambalo ni kubwa,wanyarwanda wajiulize what will happen kama kagame akiondoka madarakani?

    Hii genocide itakayokuja itakuwa mbaya
     
  14. RUTAJUMBUKIRWA

    RUTAJUMBUKIRWA Senior Member

    #14
    Mar 15, 2010
    Joined: May 3, 2009
    Messages: 185
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    this man gen. kagame is what hutus made him to be. when he was two years their house was torched in 1959 minigenocide. he went to uganda. there his dad died when he was small and therefore grew up a destitute. after o'level he applied to be a pilot at mbale aviation shool. the interviewer, on seeing him, he said, go! what are you doing here you rwandese!! he left a broken boy, joined museveni in the bush, trained as a cadet at monduli, pursued spy course in cuban command course in usa, led a bush now is president.
    why discuss his democratic credential? did he pass through party youth system as others do, did he study at university where goverance is discussed? no he is a military man, who runs his state like a military barracks. who wants every subject of his to behave in line with military discipline.
    let us prepare future good leaders by giving our children love and proper upbringing, lest we will produce so many kagame-type.
     
Loading...