Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Robert nesta marley

Discussion in 'Celebrities Forum' started by Jikombe, May 11, 2012.

  1. J

    Jikombe Senior Member

    #1
    May 11, 2012
    Joined: May 13, 2010
    Messages: 186
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Leo ni siku nyingine tena Dunia inaadhimisha kifo cha mwana mapinduzi ( mtetezi wa haki) kupitia Musiki.
    Bob alichochea hisia za ukombonzi miongoni mwa wanamapinduzi na bado anaendele kazi yake ingali inaishi nasi.

    R.I.P Bob.
     
  2. J

    Jikombe Senior Member

    #2
    May 11, 2012
    Joined: May 13, 2010
    Messages: 186
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Baadhi ya michango yake ni kama huu hapa:

    See them fighting for power (ooh-wee, ooh-wee, ooh-wa!),
    But they know not the hour (ooh-wee, ooh-wee, ooh-wa!),;
    So they bribing with their guns, spare-parts and money,
    Trying to belittle our
    Integrity now.
    They say what we know
    Is just what they teach us;
    And we're so ignorant
    'Cause every time they can reach us (shoobe, doo-wa)
    Through political strategy (shoo-be, doo-wa);
    They keep us hungry (shoobe, doo-wa),
    And when you gonna get some food (shoobe, doo-wa),
    Your brother got to be your enemy, we-e-ell!
     
Loading...