Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Riggers and Telecom Engineers needed in Tanzania

Discussion in 'Nafasi za Kazi na Tenda' started by Mutensa, May 22, 2009.

  1. Mutensa

    Mutensa JF-Expert Member

    #1
    May 22, 2009
    Joined: Feb 20, 2009
    Messages: 426
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Hello,

    Riggers
    I am looking for experienced riggers to install telecom equipment, preferably Tanzanian nationals. They should have atleast one year experience in rigging of large microwave antennas and RF installation. Send appplication to mutensa@live.co.uk . They should also have experience installing BTS for either of the following vendors Huawei, NSN, Alcatel and Ericsson. The application can be in either swahili or english.

    Kwa wale riggers (watanzania) wenye uzoefu wa kufunga antenna kubwa za microwave mpaka 3.0m wawasiliane na mimi kwenye mutensa@live.co.uk
    Wawe na uzoefu wa kufunga RF antenna na feeders zake. Pia wawe na uzoefu wa kufunga mojawapo ya BTS za Huawei, NSN, Alcatel na Ericsson. Maombi yanaweza kutumwa kwa kiswahili au kiingeleza.

    Engineers
    Engineers (BSc or advanced diploma) with Experience in commissioning the above equipment (MW and BTS) should send their cvs to mutensa@live.co.uk .

    Please put your full contacts details email and mobile.
    Only shortlisted candidates will be contacted.
     
  2. Sikonge

    Sikonge JF-Expert Member

    #2
    May 22, 2009
    Joined: Jan 19, 2008
    Messages: 11,397
    Likes Received: 190
    Trophy Points: 160
    Mutensa,

    Mechanical Engineer je huwahitaji? Kama wawahitaji, basi ntakutumia sasa hivi CV. Jamaa ni Mechanical Engineer na uzoefu mkubwa kwenye mambo ya Automotive.
     
  3. Mutensa

    Mutensa JF-Expert Member

    #3
    May 22, 2009
    Joined: Feb 20, 2009
    Messages: 426
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Hapana Mkuu natafuta telecom engineers. Kwa riggers, anaweza kuwa na professional yoyote na kisomo chochote kuanzia Std. VII alimradi ana experience ya rigging ya telecom equipment on towers.
     
  4. Mutensa

    Mutensa JF-Expert Member

    #4
    May 25, 2009
    Joined: Feb 20, 2009
    Messages: 426
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Riggers mko wapi? Bado nawatafuta.
    Thanks engineers I got your applications and I am working on them.
     
  5. IronBroom

    IronBroom JF-Expert Member

    #5
    May 26, 2009
    Joined: Jun 12, 2008
    Messages: 524
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35

    Check your PM.Kuna dogo nimekutumia huko anatisha eneo hilo.
     
  6. Mutensa

    Mutensa JF-Expert Member

    #6
    May 26, 2009
    Joined: Feb 20, 2009
    Messages: 426
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Asante sana Mkuu, nimekupata vema.
     
Loading...