Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

'Rich dad-Poor dad' by Robert Kiyosaki

Discussion in 'Jukwaa la Elimu (Education Forum)' started by Dr. Chapa Kiuno, Jan 17, 2012.

  1. Dr. Chapa Kiuno

    Dr. Chapa Kiuno JF-Expert Member

    #1
    Jan 17, 2012
    Joined: Sep 11, 2009
    Messages: 445
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Reading this book 'Rich dad-Poor dad' by Robert Kiyosaki and it says,the most dangerous advice you can give a child is 'Go to school,get good grades and look for a safe secure job.

    Wadau, nyinyi mnasemaje kuhusu hili?
     
  2. B

    Bulesi JF-Expert Member

    #2
    Jan 17, 2012
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 6,255
    Likes Received: 242
    Trophy Points: 160
    Nilipokisoma kitabu hiki ujumbe nilioupata ulikuwa ni kwamba kwenda shule na kupata vyeti sio guarantee kuwa utafanikiwa maishani; education is necessary but not sufficient on its own to guarantee someone success in life!!
     
  3. Billie

    Billie JF-Expert Member

    #3
    Jan 18, 2012
    Joined: Aug 13, 2011
    Messages: 3,247
    Likes Received: 137
    Trophy Points: 160
    ni kweli huo ujumbe umetulia coz Mwanafunzi akishupalia huo ujumbe na kukipu other factor costant lazima aje kulaumu kwani atakuwa ameluck other life knowledge,tena zilizo na msingi hasa zikiambatanishwa na hiyo elimu.UJumbe unatahadhalisha kuwa mtoto ASIJENGWE UPANDE MMOJA WA UBONGO WAKE.
     
  4. Atukilia

    Atukilia JF-Expert Member

    #4
    Jan 24, 2012
    Joined: Feb 23, 2009
    Messages: 638
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 35
    You have read out of context, read the entire book you will understand what he means. It is one of the best book, i recommend each Tanzanian to read
     
  5. Salanga

    Salanga JF-Expert Member

    #5
    Jan 25, 2012
    Joined: Nov 18, 2010
    Messages: 376
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Education is the knowledge of no how.............think big.
     
  6. Pianist

    Pianist JF-Expert Member

    #6
    Jan 26, 2012
    Joined: Nov 7, 2010
    Messages: 580
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 35
    kitabu kina content nzuri lakini kiyosaki amedanganya baadhi ya vitu kama ile stori ya baba wa rafiki yake(rich dad). rich dad ni made up person to support the story. lakini kuna stori nyingine nzuri kwenye kitabu kama ya yule mwanajeshi mstaafu aliyekuwa anauza viungo(spice), story ya alexander bell aliyetengeneza simu ya kwanza na nyinginezo. nafikiri inaendana na ushauri uliotolewa kwenye hii thread http://www.jamiiforums.com/jukwaa-la-elimu-education-forum/191600-angalizo-kwa-graduates-wote-na-kaka-dadas-mliopo-vyuoni.html
     
  7. Dr. Chapa Kiuno

    Dr. Chapa Kiuno JF-Expert Member

    #7
    Feb 8, 2012
    Joined: Sep 11, 2009
    Messages: 445
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Safi hiyo
     
  8. ndyoko

    ndyoko JF-Expert Member

    #8
    Feb 8, 2012
    Joined: Nov 2, 2010
    Messages: 4,706
    Likes Received: 36
    Trophy Points: 145
    Kama wewe ni mjasiriamali na hujawahi kusoma hiki kitabu basi 'consider yourself to b as good as an extant person in entrepreneurship'
     
  9. Deodat

    Deodat JF-Expert Member

    #9
    Feb 8, 2012
    Joined: Sep 18, 2008
    Messages: 1,274
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 145
    Born entrepreneurs don't necessarily need to be motivated by books! They sense opportunities and seize them!
     
  10. Sunshow

    Sunshow JF-Expert Member

    #10
    Feb 9, 2012
    Joined: Nov 11, 2011
    Messages: 943
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 35
    Not dangerous advice like you are trying to amplify, but he wanted to insist that apart from encouraging your son to study hard and get good grades, you should as well teach him how to make money. With good grades you get good job use that job to get experience to start owning yours.
     
Loading...