Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

RI: APLICATION OF JOB -security guards

Discussion in 'Jokes/Utani + Udaku/Gossips' started by FirstLady1, Oct 8, 2010.

  1. FirstLady1

    FirstLady1 JF-Expert Member

    #1
    Oct 8, 2010
    Joined: Jul 29, 2009
    Messages: 16,200
    Likes Received: 104
    Trophy Points: 160
    I am aply to my job of security guard to you boss in you company of KDDDA. I am complete to Sitandad 7 examination certificate in 1997. My skool here Nyamongo very good. I am 27 ears to be Born of age and no waif and no childish. My father deaded long time ago and my mother is marry in Swaziland country there 10 years now, no see she until now, so nobody known to help me money and food and tea and drink... My certificate is just sitting home for itself, but passes in Mathematics, Geography, Science and all subjects but fail in English because of Mjaluo teacher teaching me is look jelous of myself. Me because wear expenses cloth and shoe than Mjaluo teacher.</SPAN>
    </SPAN>
    I here people you want security guards to your company and I tell you I am one of that job experience for 2 years looking video for Rambo I, II and III. I also shot thief dead. I want to join the company of you and chase criminal and thief out with SMG of me. I can fight for SMG, arrow, spear, panga, knife, stick and stones. Me also can fight for boxing like Tyson.
    Please consider my aplication very careful and call me any time because me have hand telephone now. I am red for interview with you if you like me.

    Me have no photocopy certificate because the photocopy machine there at Mchaga shop is of a long time and very old it can mistake spelling in the certificate, that is why.
    I am very hornest and I didn't steal since I born until now. I can speak English free.
    I have no very many I end here. Please also greet your wife and childish!

    Yours
    Mwita Chacha Marwa Masiaga son of Msafiri (AK47).



    NB: kama ishatoka nimeibamba sehemu
     
  2. bhageshi

    bhageshi JF-Expert Member

    #2
    Oct 8, 2010
    Joined: Jul 24, 2010
    Messages: 264
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Hii imezunguuka sana katika emails, kwa mtazamo wangu, huyu ni mkali amejitahidi kueleza kile anachokiwaza na uwezo alionao na hasa ukizingatia education level na mahali shule hiyo ilipo ni kijijini sana na kipindi hicho hata huo mgodi uliopo sasa ambao umepachangamsha kiasi fulani kijiji cha nyamongo haukuwepo. Lakini pia, barua hio imesambazwa na mtu toka idara ya HR ya hiyo kampuni ya ulinzi Musoma, Huyo nae hana the so called HR Ethics, kama aliona amepata kibonzo ni bora angeondoa jina la huyo kijana hapo chini. Huku ni kumdhalilisha badala ya kumsaidia kumuelimisha jinsi ya kuandika application letter.
     
Loading...