Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Report: Bin Laden Already Dead

Discussion in 'International Forum' started by X-PASTER, Jul 26, 2009.

  1. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #1
    Jul 26, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Wednesday, December 26, 2001


    [​IMG] Usama bin Laden has died a peaceful death due to an untreated lung complication, the Pakistan Observer reported, citing a Taliban leader who allegedly attended the funeral of the Al Qaeda leader.


    "The Coalition troops are engaged in a mad search operation but they would never be able to fulfill their cherished goal of getting Usama alive or dead," the source said.

    Bin Laden, according to the source, was suffering from a serious lung complication and succumbed to the disease in mid-December, in the vicinity of the Tora Bora mountains. The source claimed that bin Laden was laid to rest honorably in his last abode and his grave was made as per his belief.

    About 30 close associates of bin Laden in Al Qaeda, including his most trusted and personal bodyguards, his family members and some "Taliban friends," attended the funeral rites. A volley of bullets was also fired to pay final tribute to the "great leader."

    The Taliban source who claims to have seen bin Laden's face before burial said "he looked pale ... but calm, relaxed and confident."

    Asked whether bin Laden had any feelings of remorse before death, the source vehemently said "no." Instead, he said, bin Laden was proud that he succeeded in his mission of igniting awareness amongst Muslims about hegemonistic designs and conspiracies of "pagans" against Islam. Bin Laden, he said, held the view that the sacrifice of a few hundred people in Afghanistan was nothing, as those who laid their lives in creating an atmosphere of resistance will be adequately rewarded by Almighty Allah.

    When asked where bin Laden was buried, the source said, "I am sure that like other places in Tora Bora, that particular place too must have vanished."

    Click here to Listen Audio Interview with Dr. David Ray Griffin




    Source: FoxNews
     
  2. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #2
    Jul 26, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Translation of Funeral Article in Egyptian Paper:

    Al-Wafd, Wednesday, December 26, 2001 Vol 15 No 4633

    News of Bin Laden's Death
    and Funeral 10 days ago


    Islamabad -
    A prominent official in the Afghan Taleban movement announced yesterday (25, December, 2001) the death of Osama bin Laden, the chief of al-Qa'da organization, stating that binLaden suffered serious complications in the lungs and died a natural and quiet death.

    The official, who asked to remain anonymous, stated to The Observer of Pakistan that he had himself attended the funeral of bin Laden and saw his face prior to burial in Tora Bora 10 days ago.

    He mentioned that 30 of al-Qa'da fighters attended the burial as well as members of his family and some friends from the Taleban. In the farewell ceremony to his final rest guns were fired in the air.

    The official stated that it is difficult to pinpoint the burial location of bin Laden because according to the Wahhabi tradition no mark is left by the grave. He stressed that it is unlikely that the American forces would ever uncover any traces of bin Laden.


    Original Article:

    [​IMG]

    Bin Laden is dead, heir has been chosen: Israeli intelligence


     
  3. Mshiiri

    Mshiiri JF-Expert Member

    #3
    Jul 26, 2009
    Joined: Jun 16, 2008
    Messages: 1,878
    Likes Received: 32
    Trophy Points: 145
    He was such a great terror to terrorists (USA, UK, FRANCE, GERMANY, RUSSIA etc and the list goes on in that order) and may GOD rest his soul in peace. Amen

    Tutamkumbuka sana kwa kututetea wanyonge na pia kutuonyesha kuwa we can. Yes we can CHANGE anything that the political figures wrong doings and pretenses that it is all fine!!

    We need his successor very soon. Bila watu kama hawa haya mataifa beberu yanaweza yakaamua chochote kwa taifa lolote.


    It is not yet vivid now BUT we will remember him one day when it happens that taifa beberu is after some other nations. Uonevu tu. Actually huyu jamaa alipingana sana na uonevu. Nasikia kuwa alikuwa insider wa siasa za marekani zile chafu na za ki-terorrist kuiangamiza Afghanistan na special mission Russia na after completion hawa Wamarekani wakataka kumwua ili kukamilisha dili na kuwa CLEAN. Ikashindikana kwani Mungu alimlinda sana Osama. Thereafter akaanza kuwafanya. Nafikiri hata hawakumlipa pesa zake. Kama mtu anakataa, Je USA si gaidi kwa kupiga mabomu sokoni na kuuwa watu wasio na hatia? Wanatofauti gani na gaidi? Ila Osama hakuwa gaidi kwa kuwa mission zake well plotted mfano WTO towers. It was so nice I love it and will remember it for so long. Waisrael waliambiwa waondoke kwa kuwa hawana ubaya na mtu na wala si magaidi. Magaidi wakashushwa na kwa kuchanganyikiwa wakaipiga Iraq kwa uonevu na kumtoa Saadam, kisha wakagundua kuwa hakuwa na silaha za maangamizi. Again May GOD rest Saadam Hussein in peace. Amen. Hawa ni kati ya wanaume wachache wenye msimamo na kupenda kutenda haki. Kwa Africa tangu liumbwe bara hili wamekwepo viongozi au figures mbili tu. Ningeweza kuwapatia prize ya kutetea haki na kupenda usawa na uzawa. Si wengine na bahati nzuri bado wanaishi. Ni Nelson Mandela kwa chati baada ya Mheshimiwa Mtume Robert Mugabe. Wengine ni wafuata upepo tu na hata vyeo walivyo navyo hawajui maana yake kwa dhati. We can say they are ceremonial figures. Wanaelewa na waelewe.

    ADIOS!!!
     
  4. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #4
    Jul 26, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Remember, on June 5, 2006, FBI spokesman, Chief of Investigative Publicity Rex Tomb said, “The FBI has no hard evidence connecting Usama Bin Laden to 9/11.” This should be headline news worldwide.

    The challenge to the reader is to find out why it is not. Why has the U.S. media blindly read the government-provided 9/11 scripts, rather than investigate without passion, prejudice, or bias, the events of September 11, 2001? Why has the U.S. media blacklisted any guest that might speak of a government sponsored 9/11 cover-up, rather than seeking out those people who have something to say about 9/11 that is contrary to the government’s account? And on those few rare occasions when a 9/11 dissenter has made it upon the airways, why has the mainstream media ridiculed the guest as a conspiracy nut, rather than listen to the evidence that clearly raises valid questions about the government’s 9/11 account?

    Why is the Big Media Conglomeration blindly content with the government’s 9/11 story when so much verifiable information to the contrary is available with a few clicks of a computer mouse?

    Who is it that is controlling the media message, and how is it that the U.S. media has indicted Usama Bin Laden for the events of September 11, 2001, but the U.S. government has not? How is it that the FBI has no “hard evidence” connecting Usama Bin Laden to the events of September 11, 2001, while the U.S. media has played the Bin Laden - 9/11 connection story for five years now as if it has conclusive evidence that Bin Laden is responsible for the collapse of the twin towers, the Pentagon attack, and the demise of United Flight 93?

    No hard evidence connecting Usama Bin Laden to 9/11…


    Think about it.
     
  5. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #5
    Jul 26, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    May God judge him accordingly.
     
  6. Buchanan

    Buchanan JF Diamond Member

    #6
    Jul 26, 2009
    Joined: May 19, 2009
    Messages: 13,088
    Likes Received: 236
    Trophy Points: 160
    Huyu gaidi amekwepa sana kujilipua, ameangamiza roho nyingi za raia wasio na hatia zikiwemo za wakenya na watanzania na wajahidina wenzake aliowashawishi kujilipua na kuwalipua watu wasio na hatia misikitini, sokoni, kwenye mabasi, balozi mbalimbali, kwa jina la huyo mungu wao Allah! Anasubiri malipo ya uovu wake huo pamoja na muuaji mwenzake Marehemu Muhammad aliyemfundisha kuua watu wasio na hatia. Alifikiri yeye angeishi milele?
     
  7. Buchanan

    Buchanan JF Diamond Member

    #7
    Jul 26, 2009
    Joined: May 19, 2009
    Messages: 13,088
    Likes Received: 236
    Trophy Points: 160
    He, the killer, is already judged and awaiting punishment in hell!
     
  8. OsamaBinLaden

    OsamaBinLaden JF-Expert Member

    #8
    Jul 26, 2009
    Joined: May 2, 2009
    Messages: 706
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Nani anaesema mimi nimekufa ???

    Mtakufa nyinyi mimi mtaniacha.
     
  9. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #9
    Jul 26, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Ndugu yako X Paster
     
  10. C

    Chakarota Member

    #10
    Jul 26, 2009
    Joined: May 25, 2009
    Messages: 56
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Buchanan,
    "Anasubiri malipo ya uovu wake" Sasa hebu tufahamishe jee ni Mungu gani ataemlipa / kumjudge ? Ikiwa ni huyu ALLAH basi umepotea kwani ni huyo Allah ndie aliewachagua watume wote ( pamoja na Nabii Issa AWS ) na akawapa kila mmoja kitabu na Umma wake. Kwa hivyo lolote alilolifanya Bin Laden kwa njia ya dini basi ndivyo alivyofundishwa Kutoka kwa Mtume wake na Allah wake. Ikiwa wewe mwenzetu una mungu wako anaekupa siri ya hukumu ya Bin Laden basi bahati yako na aweze kukusaidia na wewe. Jee hayo maovu ulioyataja una uhakika nayo au ndio western propaganda tu. Mbona mpaka leo wameshindwa kutoa proper 9/11 investigation report ? Jee kuvamia Iraq kwa kisingizio cha WDM It's over 6 years now where is the WDM ? don't you know this was weel advance planned to invade Iraq and Afghanistan ? For your information Sheikh Osama bin Laden is a true muslim and will never kill anyone for hobby like G.BUSH, B-LIAR and many in this world. N.Ireland were and until now killing themselve in the name of religion and politics but no one called them terrorists, why because they are Mzungus and Christians
     
  11. H

    Hofstede JF-Expert Member

    #11
    Jul 26, 2009
    Joined: Jul 15, 2007
    Messages: 3,586
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 0
    How many god's shares do you hold?, 20%, 60% or 0%. If you are Allah's common shareholder who have the right to vote for who will go to hell and who will go to heaven, then your judgement will be honoured, but if you are also going to be judged like all of us by Allah then perhaps you are projecting your own destination in the statement above.
     
  12. Eqlypz

    Eqlypz JF-Expert Member

    #12
    Jul 26, 2009
    Joined: May 24, 2009
    Messages: 4,069
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    CEO na Rais wa Jihad Inc amekufa kweli au basi tu ni propaganda na longo longo? Nilisoma juzi kuwa mtoto wake aliuliwa wiki chache zilizopita.
     
  13. zomba

    zomba JF-Expert Member

    #13
    Jul 26, 2009
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 17,082
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Akifa Osama mmoja, wanabaki wengine... mamillioni
     
  14. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #14
    Jul 26, 2009
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 110
    Trophy Points: 160
    Shekhe Dar Es Salaam, watakuwa wakiuwawa mmoja baada ya mwingine labda waache ugaidi!
     
  15. Kigogo

    Kigogo JF-Expert Member

    #15
    Jul 27, 2009
    Joined: Dec 14, 2007
    Messages: 19,245
    Likes Received: 34
    Trophy Points: 145
    i guess ni propaganda tu
     
  16. Buchanan

    Buchanan JF Diamond Member

    #16
    Jul 27, 2009
    Joined: May 19, 2009
    Messages: 13,088
    Likes Received: 236
    Trophy Points: 160
    If God's commandments are still the same then all the killers will face eternal damnation!
     
  17. Next Level

    Next Level JF-Expert Member

    #17
    Jul 27, 2009
    Joined: Nov 17, 2008
    Messages: 3,160
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 135
    This news is too old to be discussed to day........! these were just propaganda by then!
     
  18. E

    Emma M. JF-Expert Member

    #18
    Jul 27, 2009
    Joined: May 15, 2009
    Messages: 207
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Osama is no longer a person; but a spirit.
     
  19. l

    libidozy Member

    #19
    Jul 27, 2009
    Joined: Jul 16, 2009
    Messages: 56
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    KAtika dunia ya leo sikutegemea kama kuna mtu kiasi chako,anayezungumziwa hapa ni Bin Laden, sasa Muhammad kaingiaje?Wewe mnafiki mkubwa na hufai kuwepo hapa katika JF.Na kwavile tunakufahamu lazima tukufuatilie hadi chumbani kwako tujue haswa unachokitegemea nini!Wewe ni mchawi mkubwa na mshirikina kushinda Yahaya Hussein lakini lazima tukushughulikie ili ujue upumbavu una kikomo chake.
     
    Last edited by a moderator: Jul 27, 2009
  20. AljuniorTz

    AljuniorTz JF-Expert Member

    #20
    Jul 27, 2009
    Joined: Jan 6, 2009
    Messages: 544
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Nami ndio nashangaa hii nyuzi mbon ime-expire siku nyingi???
     
Loading...