Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Remember this day: 11/11 !!

Discussion in 'International Forum' started by Kjnne46, Nov 11, 2008.

  1. K

    Kjnne46 Member

    #1
    Nov 11, 2008
    Joined: Dec 4, 2006
    Messages: 69
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    REMEMBER THIS DAY: 11/11/65 !!
    This Day – 11/11 [/B]– is a sad day for Zimbabwe's history: the white minority in Southern Rhodesia led by racist Ian Smith made a Unilateral Declaration of Independence (UDI) from the United Kingdom on 11 November 1965. The UK deemed this an act of rebellion, but did not re-establish control by force which implied overtly condoning the white-minority government which declared itself a "republic" in 1970! A gorilla war again ensued, with Robert Mugabe's ZANU and Joshua Nkomo's ZAPU to fight the Smith "regime" which was killing, arresting and torturing the majority Africans in their own land. Smith even dared to despise Africans by saying that BLACK PEOPLE CAN ONLY RULE THEMSELVES "OVER MY DEAD BODY"!! Well, Robert Mugabe went on fighting in the bush as the British, US and International community were toothless against Smith. In essence, MUGABE FOUGHT TWO WARS OF INDEPENDENCE WHICH ZIMBABWE WON IN 1980 THROUGH BLOOD SACRIFICE! Tsvangirai was 23 years old on 11/11 and NEVER shed blood for the freedom he now enjoys in "attacking" Mugabe, nay, except for the small beating he got on his cheek for his rude remarks. And on top of that, he demands to be EQUAL TO MUGABE in power sharing. What a mockery of Western propaganda? All of that because Mugabe took back land from the Whites. Please Comrade Mugabe, "a luta continua"!!!!
     
  2. T

    Tuandamane JF-Expert Member

    #2
    Nov 11, 2008
    Joined: Feb 2, 2008
    Messages: 1,220
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135


    Dont be self-centred wewe... kupigania uhuru haina maana atawale mpaka kufa...haina maana wananchi wateseke kwa ubinafsi wake... sina mengi wa kueleza hapa vitu viko wazi just do you home work
     
  3. Majita

    Majita JF-Expert Member

    #3
    Nov 12, 2008
    Joined: Jan 13, 2008
    Messages: 580
    Likes Received: 31
    Trophy Points: 45
    Its better if you do your home work too juu ya huyo anayetaka ku-share madaraka na Mugabe sawasawa.
     
  4. Baba_Enock

    Baba_Enock JF-Expert Member

    #4
    Nov 12, 2008
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 6,724
    Likes Received: 61
    Trophy Points: 145
    Kwanini hatuaminiani?

    Huyu kapigania Uhuru = Atawale mpaka umauti umkute

    Huyu was 23yrs = kibaraka wa Western

    So where do we stand? in the middle? Strangeeeeeeeeeeeeeeeeee and VERY Strangeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
  5. Power to the People

    Power to the People JF-Expert Member

    #5
    Nov 12, 2008
    Joined: Jul 11, 2007
    Messages: 1,013
    Likes Received: 88
    Trophy Points: 145
    Nimekuwa nikishangazwa sana na jinsi watu wanavyofikiri. na ndio maana itatuchukua foever kabla hatujaweza kupata maendeleo ya kweli. It doesnt matter weather someone gave his soul for his country what matters ni watu wa nchi hiyo waishi katika standards za maisha zinazoridhisha, sio oh nilipigania uhuru huku watu wanakufa kwa magonjwa njaa na hauna mpango wowote wa kuwanusuru. Na hii habari sio kwa zimbabwe tu ni kwa vinganganizi wote wa madaraka.
     
  6. K

    Kjnne46 Member

    #6
    Nov 12, 2008
    Joined: Dec 4, 2006
    Messages: 69
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Indeed, I have done my home work and I fully support Comrade Mugabe all along for fighting "to death" for his people.
    a) Sijasema Mugabe atawale mpaka kufa kwake ila ni kilio chake kuona wa-Zimbabwe wasiendelee kunyimwa haki yao, yaani WAWEZE KUMILIKI MASHAMBA WALIYONYANG'ANYWA MABABU ZAO na Wazungu wachache toka Ukoloni hadi sasa. Pia tuhuma za uongo zinazotolewa na Magharibi kuhusu hali mbaya ya kiuchumi ambayo waliosababisha ndio wao hususan Waingereza.
    Hivi kwani Nyerere alitawala miaka mingapi Tanganyika na Tanzania? Hukumbuki ilifikia mpaka watu kumchoka na kupanga coup d'etat (mapinduzi) ya Serikali yake? Do you really know ALL the "dark side" of Mtakatifu-mtarajiwa or you were just singing "zidumu fikra za Mwenyekiti"? Let me not dwell on him as it is Mugabe on the carpet.
    b) President Mugabe has NEVER BEEN THE CAUSE but he is the VICTIM of false accusations of his people's sufferings resulting from the British colonialism, Ian Smith's genocide of native Southern Rhodesians and Britain's failure to compensate white settlers for the fertile land they grabbed after killing Mugabe's ancestors. Bush, Blair and Brown in particular, plus Australia and the West in general, are only echoeing covertly their 'displeasure' at an African BLACK leader REPOSSESSING THE BLACKS' LAND from the whites! And some African learders (not Mbeki or SADC) and majority of narrow-minded Africans are dancing ignorantly to that Western tune!
    Come on, Tuandamane, call a spade a spade and praise Mugabe's audacity for steering Zimbabwe to the right people – more LAND in the hands of the indigenous!! It is the West's sanctions, arrogance and false propaganda which have put Zimbabwe into economic chaos, and NOT MUGABE - period !!!!
     
Loading...