Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Region’s eyes on Thika road expansion

Discussion in 'International Forum' started by Certified, Sep 10, 2010.

  1. C

    Certified Member

    #1
    Sep 10, 2010
    Joined: Dec 31, 2009
    Messages: 54
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    Uganda and Tanzania have been studying work of the Thika superhighway as they see it as a model for the region.

    Experts from the two countries have been visiting the site to see how the road can be replicated in other East African states, according to the Kenya National Highways Authority.

    The work is being handled by China Wu Yi, Sinohydro and Shengli Engineering Construction Group. Consultants overseeing the expansion of Thika Road said on Thursday the work was 12 months behind schedule.

    Sitting on road reserves

    Mr Hari Ramesh of Consulting Engineering Services, said the delay was mainly due to relocation of water, sewerage, electricity lines and underground communication cables.

    “There’s a long way to go with the relocation of services but there is good progress. Most of the roads were two to four lanes and we are making them six to eight lanes, and a lot of these utilities were sitting on road reserves,” he said.

    Mr Ramesh said traffic jams will not go away soon due to the nature and size of the project and the fact that the road is being used while parts of it are being constructed.

    Roundabouts are to be replaced with underpasses and overpasses and interchanges, with separate bicycle and pedestrian lanes on specific parts.

    Mr Ramesh said 10 footbridges will be built at the Central Police Station, Ngara, Desai Road, Pangani, Muthaiga, General Service Unit headquarters at Ruaraka, the Safari Park Hotel, Kahawa Army Barracks, Kenyatta University and at Ruiru.

    Engineers from the Kenya National Highways Authority said the most complex work will be at Museum Hill, Pangani and the Eastern Bypass junction near Ruiru town.

    At Pangani, there will be an underpass for vehicles heading to Forest Road and an overpass for those heading towards Kariorkor from Forest Road.

    Mr Kennedy Nyakuti, the design engineer at the project’s secretariat at Muthaiga, described the Pangani interchange as “the perfect engineer’s nightmare.”


    Daily Nation:*- News*|Region
     
  2. Ngambo Ngali

    Ngambo Ngali JF-Expert Member

    #2
    Sep 10, 2010
    Joined: Apr 17, 2009
    Messages: 3,123
    Likes Received: 55
    Trophy Points: 145
    Hii sio kweli, moja kati ya ahadi kadhaa za kiongozi wetu mkuu ni kujenga flyovers katika jiji la dar es salaam ili kupunguza foleni. Hii habari ya Thika Highway imetoka wapi????

    Nani aliwatuma hawa viongozi kwenda kuangalia hiyo barabara, serikali iunde tume kuwachunguza hao viongozi walioenda kushangaa barabara wakati mipango yetu ni flyovers
     
  3. s

    shytnis Member

    #3
    Sep 10, 2010
    Joined: Jun 17, 2010
    Messages: 61
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
  4. RealDeal

    RealDeal JF-Expert Member

    #4
    Sep 10, 2010
    Joined: Jun 16, 2010
    Messages: 297
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    It may be true because Thika road will include flyovers, underpasses, overpasses and interchanges.
     
  5. E

    Estmeed Reader Senior Member

    #5
    Sep 10, 2010
    Joined: Mar 19, 2010
    Messages: 134
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Regarding metropolitan traffic jam, the Chinese have come up with the most modern way of escaping the flyovers in the transportation industry. They are now designing a prototype of building super buses that flyover existing routes to allow normal traffic flow underneath. The model could also be used for our roads, such as the one proposed in Kenya or in other respective East African (to be) countries.

    For info: The Chinese Bus That Allows Traffic To Pass Underneath
     
  6. s

    shytnis Member

    #6
    Sep 12, 2010
    Joined: Jun 17, 2010
    Messages: 61
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Sure man, I hope they bring in the proposed commuter train soon enough, it will be the better option.
     
  7. Kibanga Ampiga Mkoloni

    Kibanga Ampiga Mkoloni JF-Expert Member

    #7
    Sep 12, 2010
    Joined: Aug 9, 2007
    Messages: 12,399
    Likes Received: 225
    Trophy Points: 160
    Mafundi wapo kenya wakimaliza hapo, watakuja dar es salaam.

    Chagua kikwete, kama wewe ni mpenda ahadi!!
     
  8. Cynic

    Cynic JF-Expert Member

    #8
    Sep 12, 2010
    Joined: Jan 5, 2009
    Messages: 5,156
    Likes Received: 609
    Trophy Points: 280
    Serikali yetu nayo imejitahidi:confused2:. Kwa miaka 5 tu wameziba yale mashimo yote Mandela Rd.
     
  9. Lukolo

    Lukolo JF-Expert Member

    #9
    Sep 12, 2010
    Joined: Dec 2, 2009
    Messages: 5,125
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    Hee! funny!! Kama hii sentensi umeiandika ukiwa serious, basi lazima wewe ni uzao wa mafisadi. Maana hela ya kuziba mashimo ya mandela road ni makusanyo ya kodi ya siku moja na si mwezi. Lakini kwa serikali yetu ya kifisadi utaambiwa yale mashimo yamezibwa kwa msaada wa serikali ya Japani kwa kuwa serikali yetu haina uwezo. Hivi juzi niliona sijui waziri mkuu wa nchi gani ile kampa kikwete msaada wa Tshirt ya Ronaldo. Its just funny! Hata hiyo Kikwete hana uwezo wa kununua.

    Lakini lililo kubwa ni kwamba wenzetu Kenya waligundua siku nyingi kuchagua upinzani. Unafikiri serikali ya Kenya ingekuwa bado inaongozwa na KANU wangeweza kufanya haya? Kuna kila sababu ya sisi kubadilika pia!!
     
  10. Bongolander

    Bongolander JF-Expert Member

    #10
    Sep 13, 2010
    Joined: Jul 10, 2007
    Messages: 4,880
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    Mkuu ukisoma sentensi yake kwa makini utajua kuwa anachosema ni kuwa kazi ya wiki moja imefanywa kwa miaka mitano. Na vilevile wenye akili wanajua kuwa flyovers si indicator ya maendeleo ni kurubuni wajinga.

    Dar inaweza kuwa na usafiri mzuri bila flyovers kama mipango ikiwa mizuri. Magari Dar hayafiki hata laki 5, ukiangalia kimsingi utaona kuwa muhimu ni kufanya barabara zipitike, sio kutumia barabara chache. Ikiwezekana na ku relocate ofisi nyingi kutoka Posta. Tunaweza kujenga flyovers na tatizo lisiondoke.

    by the way Madnela road is worse than it was 20 years ago. enzi hizo ilipokuwa inaitwa Port access ilikuwa ndio barabara, taa barabara nzima trafick lights zilikuwa nzuri. sasa ovyo tu.
     
  11. Kipala

    Kipala JF-Expert Member

    #11
    Sep 13, 2010
    Joined: Jan 10, 2009
    Messages: 3,375
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    Jamani superhighways hizi hazitasaidia (ila kwa muda kidogo - labda!) maana idadi ya magari inaongezeka karibuni. Barabara pana zinaongoza magari kwenye sehemu pasipo na nafasi - kumbe unafika haraka zaidi kwenye foleni ya magari ndefu zaidi.

    Miji mikubwa ya aina hii inahitaji usafiri wa umma: treni za mjini (juu na chini ya ardhi), njia za mabasi zisizotumiwa na magari mengine, ada kali wa magari yanayolenga kuingia ndani ya miji (ama kwa bei kali za parking au kwa vibali vya pekee vinavyouzwa).

    Njia ya upanusha barabara imejaribiwa mahali pengi - bila kipaumbele kwa usafiri wa umma ni bure.
     
  12. M

    Mnairobi JF-Expert Member

    #12
    Sep 13, 2010
    Joined: Oct 27, 2007
    Messages: 250
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    all those aid in easing conjestion, there are plans to introduce light rail and BRT, its not like they are expanding the roads and thats it!!!
     
  13. ghumpi

    ghumpi Senior Member

    #13
    Sep 13, 2010
    Joined: Nov 10, 2009
    Messages: 187
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Thanks certified this is a good option for the time being
     
  14. Soulbrother

    Soulbrother JF-Expert Member

    #14
    Sep 13, 2010
    Joined: Apr 14, 2009
    Messages: 409
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Nakubaliana na wewe... tatizo sio barabara ni mpango mzima wa mji... tunahitaji kuangalia mpango wa mji upya na kutafuta njia ya kudumu ya kupunguza tatizo hili sio short term solutions
     
  15. Kipala

    Kipala JF-Expert Member

    #15
    Sep 13, 2010
    Joined: Jan 10, 2009
    Messages: 3,375
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    Mipango ya reli? Kumbe! Lakini mipango haisafirishi mtu 1. Imeshatokea katika miji mingi. Kwa kawaida hakuna pesa kwa mipango yote. Kwa hiyo azimio linafuata akili za watu wanaoweka pesa zao katika magari mazito (=wenye pesa na sauti katika siasa) wanaotaka kutumia vyombo vyao vinavyong'aa - wasio na hamu kubanana katika treni na watu wanaonuka vibaya. Afadhali wakisimama kwenye foleni ndani ya gari lao ......

    Si ajabu ya kwamba kati ya mipango barabara imechaguliwa. Historia ileile katika miji mingi duniani,
     
  16. K

    Koba JF-Expert Member

    #16
    Sep 14, 2010
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,063
    Likes Received: 434
    Trophy Points: 180
    At least wanajaribu kupunguza matatizo kuliko mafisadi wa Dar ambao hawana idea nini cha kufanya,kwa kweli ile foleni ya Dar sijui watu wanaishi vipi?hivi mayors,ministers etc wanapita njia gani na wanamiss vipi zile kero mpaka wanashindwa kufanya chochote,inasikitisha sana jinsi wananchi wanavyoshindwa kuwawajibisha viongozi wazembe kama wa jiji..ile sio normal there must be something very wrong kwa wananchi wanaochagua CCM.
     
  17. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #17
    Sep 14, 2010
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,797
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145
    mhhh:confused2:
     
  18. Tekelinalokujia

    Tekelinalokujia JF-Expert Member

    #18
    Sep 15, 2010
    Joined: Sep 9, 2010
    Messages: 353
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33

    hahahahaaaa nimeipenda hii. nafikiri wanachama wa sisi-m wanahitaji kupimwa akili.
     
  19. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #19
    Apr 1, 2011
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145





    [​IMG]

    Uganda and Tanzania have been studying work of the Thika superhighway as they see it as a model for the region.

    Experts from the two countries have been visiting the site to see how the road can be replicated in other East African states, according to the Kenya National Highways Authority.

    The work is being handled by China Wu Yi, Sinohydro and Shengli Engineering Construction Group. Consultants overseeing the expansion of Thika Road said on Thursday the work was 12 months behind schedule.

    Sitting on road reserves
    Mr Hari Ramesh of Consulting Engineering Services, said the delay was mainly due to relocation of water, sewerage, electricity lines and underground communication cables.

    “There’s a long way to go with the relocation of services but there is good progress. Most of the roads were two to four lanes and we are making them six to eight lanes, and a lot of these utilities were sitting on road reserves,” he said.
    Mr Ramesh said traffic jams will not go away soon due to the nature and size of the project and the fact that the road is being used while parts of it are being constructed.

    Roundabouts are to be replaced with underpasses and overpasses and interchanges, with separate bicycle and pedestrian lanes on specific parts.
    Mr Ramesh said 10 footbridges will be built at the Central Police Station, Ngara, Desai Road, Pangani, Muthaiga, General Service Unit headquarters at Ruaraka, the Safari Park Hotel, Kahawa Army Barracks, Kenyatta University and at Ruiru.
    Engineers from the Kenya National Highways Authority said the most complex work will be at Museum Hill, Pangani and the Eastern Bypass junction near Ruiru town.

    At Pangani, there will be an underpass for vehicles heading to Forest Road and an overpass for those heading towards Kariorkor from Forest Road.
    Mr Kennedy Nyakuti, the design engineer at the project’s secretariat at Muthaiga, described the Pangani interchange as “the perfect engineer’s nightmare.”
     
  20. samora10

    samora10 JF-Expert Member

    #20
    Apr 1, 2011
    Joined: Jul 21, 2010
    Messages: 5,878
    Likes Received: 398
    Trophy Points: 180
    tanzania viongozi wanaongelea loliondo tu...

    we are doomed
     
Loading...