Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Regina Chiluba apata dhamana

Discussion in 'International Forum' started by Lucchese DeCavalcante, Mar 7, 2009.

  1. Lucchese DeCavalcante

    Lucchese DeCavalcante JF-Expert Member

    #1
    Mar 7, 2009
    Joined: Jan 10, 2009
    Messages: 5,471
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    The Lusaka magistrate court has granted Wife of second Republican President,Frederick Chiluba, Regina a 10 million Kwacha bail with two working sureties and immediately set free from prison. Following her temporary freedom, Mrs Chiluba appeared in high spirits as she left the courtroom, saying she was able to bear her three-day prison ordeal because of the love and support from her husband and family who visited her daily. Should the Lusaka High Court uphold the prison sentence meted out by the magistrate court, Regina will still have the option of appealing to the Supreme Court, the highest court in the land. Presiding Magistrate, Charles Kafunda has also granted former Zambia Army Commander, Jeojago Musengule, bail with similar conditions. Mrs. Chiluba who was on Monday jailed for three and half years after being found guilty of receiving stolen property, applied for bail pending the determination of her appeal. Lieutenant General Musengula was recently convicted and jailed for Four years with hard labour for abuse of office and corrupt practices. Magistrate Kafunda has however ordered Mrs. Chiluba and General Musengule to surrender their passports to the court.
    Source: www.lusakatimes.com
    NI WAKATI SASA MAFISADI KINA MAMA ANA MKAPA NAO WAPELEKWE KWA PILATO
     
  2. A

    Audax JF-Expert Member

    #2
    Mar 7, 2009
    Joined: Mar 4, 2009
    Messages: 444
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Tena huu ufisadi watanzania umezidi,hadi wantunukiwa vyeti kutoka nchi za nje wakati hata admissiion hawakuomba. Maana yake nini? Unajua utendaji wa mwanaume unategemea na pressure ya baba au mama pia. Akina mama kuweni wamama wa kweli wenye kushauri waume zenu yaliyo mema,acheni kushawishi waume zenu kuiba. Itabidi huu ufisadi na wanawake wahusishwe kabisa!!
     
  3. Mbu

    Mbu JF-Expert Member

    #3
    Mar 8, 2009
    Joined: Jan 11, 2007
    Messages: 12,703
    Likes Received: 92
    Trophy Points: 145
    [quote
    ]The Lusaka magistrate court has granted Wife of second Republican President,Frederick Chiluba, Regina a 10 million Kwacha bail with two working sureties and immediately set free from prison. Following her temporary freedom, Mrs Chiluba appeared in high spirits as she left the courtroom, saying she was able to bear her three-day prison ordeal because of the love and support from her husband and family who visited her daily. Should the Lusaka High Court uphold the prison sentence meted out by the magistrate court, Regina will still have the option of appealing to the Supreme Court, the highest court in the land. Presiding Magistrate, Charles Kafunda has also granted former Zambia Army Commander, Jeojago Musengule, bail with similar conditions. Mrs. Chiluba who was on Monday jailed for three and half years after being found guilty of receiving stolen property, applied for bail pending the determination of her appeal. Lieutenant General Musengula was recently convicted and jailed for Four years with hard labour for abuse of office and corrupt practices. Magistrate Kafunda has however ordered Mrs. Chiluba and General Musengule to surrender their passports to the court.
    Source: Lusaka Times
    NI WAKATI SASA MAFISADI KINA MAMA ANA MKAPA NAO WAPELEKWE KWA PILATO[/quote]

    ...:eek: kumbe ukishahukumiwa kifungo, ukikata rufaa unaweza kuachiwa kwa dhamana? nilidhani kuna muda unatumikia kifungo wakati rufaa inaendelea kusikizwa...!

    wataalamu wa sheria mpo?
     
  4. k

    keff Member

    #4
    Mar 8, 2009
    Joined: Dec 6, 2008
    Messages: 35
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    ''owners of capital will stimulate working class to buy more and more of expensive goods,houses and technology,pushing them to take more and more expensive credits,until their debt becomes unbearable,the unpaid debt will lead to bankruptcy of banks which will have to be nationalised and state will have to take the road which will eventually lead to communism''karl marx,1867,das capital.
    je,hapo karl marx ni mkweli kwa hali inavyokuwa kiuchumi sasa hivi duniani?
     
  5. Saikosisi

    Saikosisi JF-Expert Member

    #5
    Mar 9, 2009
    Joined: May 4, 2007
    Messages: 528
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Sidhani kama kuna wataalamu wa sheria za zambia hapa JF!
     
  6. Shadow

    Shadow JF-Expert Member

    #6
    Mar 9, 2009
    Joined: May 19, 2008
    Messages: 2,890
    Likes Received: 57
    Trophy Points: 145
    ...:eek: kumbe ukishahukumiwa kifungo, ukikata rufaa unaweza kuachiwa kwa dhamana? nilidhani kuna muda unatumikia kifungo wakati rufaa inaendelea kusikizwa...!wataalamu wa sheria mpo?[/QUOTE]

    Mbu heshima yako mzee,

    Mimi naomba niongelee kuhusu Tanzania kuhusiana na hili suala la kupewa dhamana huku ukisubiria rufaa yako. Ndiyo, inawezekana mtu kupewa dhamana wakati akisubiria rufaa yake kutoka mahakama kuu.

    Kifungu cha 385 Cha Mienendo ya Makosa ya Jinai kimeweka bayana ni namna gani ya kuomba hiyo dhamana. Kesi law nazo zimelezea vizuri ni namna gani unaweza kufikia vigezo vya kupewa hiyo dhamana.

    Kifungu chenyewe kinasomeka hapa chini kama infuatavyo( Kwa kuwa Zambia nayo ni nchi iliyotawaliwa na mwingereza yani ' Common Law Country' kama Tanzania ukisoma habari ya huyo Mama Chiluba utaona ya kuwa nao wanacho hicho kifungu japo kinawezekana kisifanane moja kwa moja na cha Tanzania)

    THE CRIMINAL PROCEDURE ACT, 1985
    ยง 368: The High Court or the subordinate Court which convicted or sentenced such person may, for reasonable cause to be recorded by it in writing-
    (a) In the case of a person sentenced to a term of imprisonment, order-
    (i) That such person be released on bail with or without sureties pending the hearing of his appeal; or
    (ii) That the execution of the sentence appealed against be suspended pending the hearing of his appeal in which case such person shall be treated as a remand prisoner pending the hearing of his appeal; and
    (b) in any other case order that the execution of the sentence or order appealed against shall be suspended pending the hearing of his appeal.
    (2) If the appeal is ultimately dismissed and the original sentence (being a sentence of imprisonment) is confirmed or some other sentence of imprisonment substituted there for, the time during which the appellant has been released on bail, or during which the sentence has been suspended shall be excluded in computing the term of imprisonment to which he is finally sentenced.
     
  7. Shapu

    Shapu JF-Expert Member

    #7
    Mar 9, 2009
    Joined: Jan 17, 2008
    Messages: 1,779
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Mimi nilidhani ukishafungwa ndo basi appeal yako inaendelea ukiwa ndani. Je kama after hiyo appeal ukaonekana bado una makosa, hukumu itaanzia hapo au tangu ile ya awali?
     
Loading...